Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 28 września 2018

Prezydent: Chciałbym, aby ta wystawa była natchnieniem na przyszłość

  |   Otwarcie ekspozycji na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Otwarcie ekspozycji na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Otwarcie ekspozycji na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Otwarcie ekspozycji na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Otwarcie ekspozycji na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Otwarcie ekspozycji na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Otwarcie ekspozycji na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Otwarcie ekspozycji na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Otwarcie ekspozycji na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Otwarcie ekspozycji na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Otwarcie ekspozycji na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Otwarcie ekspozycji na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Otwarcie ekspozycji na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Otwarcie ekspozycji na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Spotkanie w Pałacu Prezydenckim po otwarciu ekspozycji, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Spotkanie w Pałacu Prezydenckim po otwarciu ekspozycji, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Spotkanie w Pałacu Prezydenckim po otwarciu ekspozycji, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą Spotkanie w Pałacu Prezydenckim po otwarciu ekspozycji, zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą

Dziś na pl. Piłsudskiego w Warszawie Para Prezydencka otworzyła pierwszą część Polskiej Wystawy Gospodarczej. Przez najbliższy miesiąc – do 28 października – na zwiedzających czekają tu pawilon wystawowy oraz ekspozycja plenerowa. To zapowiedź głównej wystawy, na jaką zapraszamy w przyszłym roku na Błonia PGE Narodowy w Warszawie.

 

– Chcemy, by nasza gospodarka była innowacyjna i szybko reagowała na wyzwania współczesnego świata – mówił Prezydent RP podczas uroczystości. Przypomniał, że przed kilkoma dniami agencja indeksowa FTSE Russell przeniosła Polskę z grupy krajów rozwijających się do ekskluzywnego grona państw rozwiniętych. – Ogromnie się z tego cieszę, bo mam nadzieję, że na 100-lecie odzyskania niepodległości będzie to kolejnym symbolem powodzenia w budowaniu silnego państwa, które zapewni bezpieczeństwo oraz dostatek naszym dzieciom, wnukom i kolejnym pokoleniom – dodał Andrzej Duda.

 

 

Zobacz także: Wystąpienie podczas otwarcia ekspozycji zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą PWG ma spopularyzować osiągnięcia ostatniego 100-lecia polskiej gospodarki, propagować patriotyzm gospodarczy oraz wzbudzić poczucie dumy i szacunku dla efektów pracy wielu pokoleń rodaków. 

 

– Chciałbym, aby wystawa przyciągnęła wielu zwiedzających, ale zwłaszcza młodych ludzi. Aby była nie tylko świadectwem ostatnich stu lat, ale przede wszystkim stała się natchnieniem na przyszłość. Żeby budowała dumę z tego, co osiągnęliśmy, co potrafimy, jacy jesteśmy i co w związku z tym możemy osiągnąć – podkreślił Prezydent.

 

 

W pawilonie na pl. Piłsudskiego do dyspozycji gości będą m.in. stanowiska tzw. rozszerzonej rzeczywistości oraz  interaktywne stoiska edukacyjne pełne informacji na temat polskiej historii gospodarczej ostatnich stu lat.

 

Na wystawie plenerowej przedstawimy 25 polskich firm z imponującymi tradycjami m.in. Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież, znaną w całej Europie rodzinną pracownię krawiecką Zaremba, producenta autobusów Autosan czy słynną poznańską fabrykę H. Cegielski.

 

 

 

Przez cały miesiąc Polskiej Wystawie Gospodarczej będą towarzyszyły dodatkowe wydarzenia. Już w najbliższy weekend planujemy wykłady i warsztaty poświęcone budowie rakiet i satelitów, misjom kosmicznym i testowaniu innowacyjnych technologii. Od 28.09 do 7.10 obok pawilonu PWG będzie można obejrzeć wystawę prezentującą dzieje polskiego złotego, zorganizowaną przez partnera PWG – Narodowy Bank Polski. 

 

 

Zasadniczą część wystawy otworzymy na Błoniach PGE Narodowego w Warszawie w połowie 2019 r. Inspiracją dla jej stworzenia była Powszechna Wystawa Krajowa, która odbyła się w 1929 r. w Poznaniu w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentowała ona gospodarczy, rolniczy, kulturalny, naukowy i polityczny dorobek państwa oraz ułatwiła nawiązywanie kontaktów z Polakami mieszkającymi za granicą.  To największe wydarzenie w międzywojennej historii Poznania odbiło się szerokim echem w kraju i poza jego granicami. Szacuje się, że wystawę odwiedziło blisko 4,5 miliona osób.

 

Poleć znajomemu