Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 30 września 2018

„Chcę, aby Konstytucja dla Nauki była impulsem do budowy nowoczesnej Polski”

- Chciałbym, aby Konstytucja dla Nauki stała się ważnym impulsem do rozwoju badań i elementem do budowy nowoczesnego państwa polskiego. Bo tym celom ma służyć - powiedział Prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu wyemitowanym w niedzielę podczas ogólnopolskiej inauguracji roku akademickiego w Warszawie.


Prezydent powiedział, że tegoroczna inauguracja roku akademickiego ma charakter szczególny, bo odbywa się w roku, kiedy obchodzone jest 100-lecie niepodległości.

 

Prezydent docenił zasługi uczonych w budowie suwerennego państwa. Przypomniał, że do grona odznaczonych pośmiertnie Orderami Orła Białego, które wręczy 11 listopada, włączy naukowców: Stefana Banacha, Hilarego Koprowskiego, Leona Petrażyckiego i Marię Skłodowską-Curie.


- Świętowanie jubileuszu kieruje nasze myśli nie tylko ku przeszłości, ale i ku teraźniejszości i przyszłości. Chcę podziękować ludziom nauki, którzy wzorem poprzedników kontynuują służbę dla dobra wspólnego na rzecz rodaków i Polski - powiedział.


- W nowy rok akademicki wchodzą Państwo z nową podstawa prawną - przyjętą przez parlament nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Ta Konstytucja dla Nauki wyznacza nowe ramy działalności dla uczelni wyższych, nowy model kształcenia i ścieżki kariery akademickiej - zaznaczył.


Jak dodał, chciałby, aby stała się ona ważnym impulsem do rozwoju badań i elementem do budowy nowoczesnego państwa polskiego. Bo tym celom ma służyć.
(PAP/KG)

Poleć znajomemu