Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 1 października 2018

Uroczystości pogrzebowe śp. admirała floty Józefa Unruga i Jego Małżonki śp. Zofii Unrug

  |   śp. admirał floty Józef Unrug [fot. NAC] śp. admirał floty Józef Unrug [fot. NAC] śp. admirał floty Józef Unrug [fot. NAC]

Prezydent Andrzej Duda weźmie we wtorek udział w uroczystościach pogrzebowych śp. admirała floty Józefa Unruga i Jego Małżonki śp. Zofii Unrug.


Zobacz także: Prezydent RP pośmiertnie awansował Józefa Unruga Msza święta żałobna odbędzie się w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni. Następnie uroczystość pochówku kontynuowana będzie na Cmentarzu Marynarki Wojennej. Szczątki Unrugów spoczną w Marynarskiej Kwaterze Pamięci.

 

Podczas uroczystości pogrzebowych na cmentarzu Prezydent wręczy przedstawicielowi rodziny wiceadmirała Józefa Unruga akt mianowania na stopień admirała floty.

 

Józef Unrug wraz z żoną zmarł w domu spokojnej starości pod Orleanem we Francji. Zawsze chciał spocząć w Polsce, ale w testamencie zastrzegł, że jego prochy mogą wrócić do Polski dopiero, gdy ojczyzna będzie wolna, a jego podwładni, tzw. Trzej Komandorzy zrehabilitowani i pochowani z honorami. Stanisław Mieszkowski, Jerzy Staniewicz i Zbigniew Przybyszewski zostali straceni przez komunistów po sfingowanym procesie w pierwszych latach PRL.


Spełnienie głównych warunków okazało się możliwe dopiero w 2013 roku – po odnalezieniu przez Zespół Instytutu Pamięci Narodowej szczątków wspomnianych oficerów w kwaterze „Ł”, na tzw. Łączce, na Warszawskich Powązkach i ich późniejszej identyfikacji. Szczątki towarzyszy admirała Unruga pochowano w grudniu 2017 roku na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu w Marynarskiej Kwaterze Pamięci.


W 2016 roku został powołany Komitet właściwy do sprowadzenia do Polski prochów wiceadmirała Józefa Unruga i Jego żony Zofii Unrug oraz zapewnienia uroczystego ich pochówku na cmentarzu Marynarki Wojennej RP w Gdyni, którego przewodniczącym jest Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch.


Zobacz także: Powrót do ojczyzny adm. floty J. Unruga – dowódcy przedwojennej floty Wiceszef BBN: Powrót admirała Unruga wieńczy dwuletnie starania Po dwóch latach od zawiązania komitetu, 24 września br., rozpoczęły się uroczystości sprowadzenia do Polski szczątków admirała Józefa Unruga oraz jego żony Zofii. Z cmentarza w Montresor we Francji, po mszy z oprawą zapewnioną przez orkiestrę i pododdział reprezentacyjny Marynarki Wojennej RP, trumny zostały przewiezione do Brestu. Tam w porcie wojennym zostały wniesione na pokład fregaty ORP Kościuszko i przetransportowane do Polski.


Uroczystości pogrzebowe na terenie kraju rozpoczęły się w ponidziałek przed południem. Po mszy świętej w kościele pw. Bożego Ciała w Helu szczątki admirała i jego żony zostały przetransportowane na pokładzie okrętu ORP Kraków do Gdyni i przewiezione w uroczystym kondukcie pogrzebowym do Kościoła Garnizonowego. Tam są wystawione w oczekiwaniu na pogrzeb państwowy.

 


 

Józef Unrug urodził się w 1884 roku w Brandenburg an der Havel niedaleko Berlina jako Joseph von Unruh, syn pruskiego oficera. Jego ojciec po odejściu z wojska zainteresował się polskimi przodkami, zaczął uczyć synów języka polskiego. Józef wzorem ojca wstąpił do wojska i w 1907 roku został oficerem Cesarskiej Marynarki Wojennej. W I wojnie światowej dowodził okrętami podwodnymi, był dowódcą flotylli okrętów szkolnych. Został odznaczony Krzyżem Żelaznym. Po wojnie odszedł do cywila.


W 1919 roku wstąpił do Wojska Polskiego w stopniu kapitana marynarki, nominację na stopień kontradmirała otrzymał w 1933 roku. W 1939 roku dowodził obroną wybrzeża, które poddało się jako jedno z ostatnich miejsc. Był jeńcem kilku oflagów. Po uwolnieniu w 1945 roku uczestniczył w rozwiązywaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, żył na emigracji w Wielkiej Brytanii i Francji. Żona admirała Zofia, urodzona w 1895 roku w Berlinie, podzielała jego pasję do Polski. Od 1958 roku obydwoje przebywali w domu spokojnej starości dla byłych kombatantów i polskich uchodźców politycznych w Lailly-en-Val koło Orleanu w środkowej Francji.
(PAP/AW)

Poleć znajomemu