Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 16 października 2018

40 lat temu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża

  |   Watykan, 16.10.1978 r. Tuż po wyborze na papieża, Jan Paweł II po raz pierwszy pozdrawia wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra w Watykanie (fot. PAP) Okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

16 października 1978 r. metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Przyjął imię Jan Paweł II. 

 

Wkrótce po wyborze nowy papież wyszedł na balkon bazyliki Świętego Piotra i wygłosił przemówienie do wiwatujących tłumów. Powiedział m.in.: „Najdostojniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej”. Słowa te były później wielokrotnie powtarzane jako najbardziej symboliczne.  Zobacz także: „My, Polacy, zawdzięczamy Janowi Pawłowi II szczególnie wiele”


Uroczysta inauguracja pontyfikatu odbyła się 22 października 1978 r. W homilii Jan Paweł II mówił: „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy, otwórzcie jej granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoje. Nie lękajcie się!”. Te słowa uznano za programową wypowiedź pontyfikatu.

 

Jan Paweł II był nazywany papieżem-pielgrzymem. W czasie prawie 27-letniego pontyfikatu odbył aż 104 pielgrzymki zagraniczne. Polska była krajem najczęściej odwiedzanym przez Jana Pawła II. 

 

W czasie pierwszej pielgrzymki do Polski (2-10 czerwca 1979 r.) Jan Paweł II, w homilii wygłoszonej podczas mszy św. przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, wezwał rodaków do szczególnej odpowiedzialności za losy kraju i ojczyzny.

 

Wypowiedział wówczas słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!”. Zostały one odebrane jako wezwanie do przemian ustrojowych i odbudowy wolności w naszym kraju. Zdaniem wielu analityków to, co papież mówił podczas tej pielgrzymki, przyczyniło się do powstania w następnym roku NSZZ „Solidarność”.

 

Warszawa, 02.06.1979 r. I pielgrzymka do Polski Jana Pawła II.  Ojciec Święty przed mszą świętą na placu Zwycięstwa (dziś pl. Piłsudskiego). PAP/Tomasz Prażmowski 

 

Jan Paweł II – jako pierwszy papież – złożył wizytę w parlamencie krajowym – w czerwcu 1999 roku w Warszawie przemawiał przed połączonymi izbami Sejmu i Senatu. 


Przestrzegał wówczas przed nadużywaniem władzy i korupcją, która „jest zagrożeniem dla demokracji”. Po 20 latach powtórzył słowa o „odnowie oblicza ziemi”. Tym razem dodał: „Jakże dziś nie dziękować Bogu w Trójcy jedynemu za to wszystko, co na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat odczytujemy jako Jego odpowiedź na tamto wołanie”.

 

 

Z ostatnią pielgrzymką w Polsce Jan Paweł II był w dniach 16-19 sierpnia 2002 r.

 

Ojciec Święty zainicjował Światowe Dni Młodzieży oraz jako pierwszy papież napisał List do dzieci. Jan Paweł II przeprowadził Kościół przez Rok Jubileuszowy 2000. Jako pierwszy papież w dziejach odwiedził kościół luterański, synagogę i meczet.

 

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37. 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 r. został kanonizowany.

 


 

Poleć znajomemu