Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 22 października 2018

Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny

  |   Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - zwiedzanie wystawy w Pałacu Prezydenckim Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - zwiedzanie wystawy w Pałacu Prezydenckim Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - zwiedzanie wystawy w Pałacu Prezydenckim Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - zwiedzanie wystawy w Pałacu Prezydenckim Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - zwiedzanie wystawy w Pałacu Prezydenckim Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - zwiedzanie wystawy w Pałacu Prezydenckim Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - zwiedzanie wystawy w Pałacu Prezydenckim Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - zwiedzanie wystawy w Pałacu Prezydenckim Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - zwiedzanie wystawy w Pałacu Prezydenckim Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - zwiedzanie wystawy na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - konferencja w Pałacu Prezydenckim Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - konferencja w Pałacu Prezydenckim Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - konferencja w Pałacu Prezydenckim Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - konferencja w Pałacu Prezydenckim Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - panel dyskusyjny Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - panel dyskusyjny

Chcemy, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, aby na globalnym rynku kosmicznym Polska działalność stanowiła 3% jego obrotu – powiedział Prezydent podczas konferencji „Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny” zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim.


To kolejna z cyklu konferencji „Technologie przyszłości” organizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP, poświęconych wyzwaniom stojącym przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie innowacji w najbliższych latach.

 

 


Prezydent, dziękując za prowadzone przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii prace na rzecz łączenia nauki i przemysłu, podkreślał wagę zaangażowania w realizację celu określonego w  Polskiej Strategii Kosmicznej. Dokuemnt został uchwalony przez Radę Ministrów w 2017 r.


– Chcemy, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, aby na globalnym rynku kosmicznym Polska działalność stanowiła 3% jego obrotu. Mam nadzieję, ze ten cel zostanie osiągnięty i cieszę się, że jesteście Państwo tak ambitni – mówił Andrzej Duda.


Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas konferencji „Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny” Prezydent przypomniał, że bardzo wiele elementów codziennego życia wzięło swój początek z tego, że były kiedyś potrzebne do realizacji podboju kosmosu.


Zauważył też, że misja podbijania kosmosu stawia nowoczesne wymagania. Jak wymieniał, produkty wykorzystywane w tej dziedzinie muszą być trwałe, jak najlżejsze, działać jak najdłużej przy jednoczesnym jak najmniejszym zużyciu energii.


– Kiedy patrzę na podbój kosmosu przez pryzmat Polski, to myślę, że najważniejsze jest to, żebyśmy brali udział w tym niezwykłym wyścigu, bo podbój kosmosu zawsze oznacza wyścig technologiczny – to jest najbardziej ambitna praca nad najnowocześniejszymi technologiami, wynalazkami, materiałami – nad tym wszystkim, co pcha ludzkość i postęp techniczny do przodu.


Andrzej Duda wyraził też radość, że oprócz doświadczonych naukowców, na spotkanie przybyło również dużo młodych osób. – Cieszy mnie to, że dzisiaj młodzi – już na tym etapie – wchodzą w bardzo ambitne projekty i tworzą oszałamiające rozwiązania, jak choćby łaziki prezentowane dziś przez zespół Spice Gears – mówił. Na koniec Prezydent podziękował także ich opiekunom za zaangażowanie. – Dziękuję za tę wielką ambicję, dziękuję też państwu profesorom za ogromne zaangażowanie i za to, że rodzą zapał w sercach młodych – powiedział.

 

 

 

Wcześniej Prezydent Andrzej Duda zwiedził wystawę eksponatów prezentującą polską myśl techniczną i technologiczną związaną z przemysłem kosmicznym. Wewnątrz Pałacu Prezydenckiego przedstawione zostały m.in. wynalazki stworzone przez uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.

 

Natomiast na dziedzińcu zaprezentowano m.in. rakietę Bursztyn – flagowy projekt Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa.

 

 

Następnie w panelu dyskusyjnym, moderowanym przez red. Piotra Chęcińskiego, udział wzięli: dr hab. Grzegorz Brona –  Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Artur Chmielewski – NASA JPL, prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski – Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Bartosz Kędziora – Prezes Astronika Sp. z o.o., prof. dr hab. Iwona Stanisławska – Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych, Inna Uwarowa – Instytut Techniki Cieplnej, Politechnika Warszawska.

 

Zobacz także: Elektromobilność – jakie korzyści dla Polski? PL/ENG Prezydent: Biotechnologia w szpicy rozwoju technologicznego Poniedziałkowa konferencja należała do cyklu konferencji „Technologie przyszłości” organizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP, poświęconych wyzwaniom stojącym przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie innowacji w perspektywie najbliższych lat.

 

Prezydent RP zainicjował dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie innowacji w perspektywie 5 – 10 – 20 lat. Celem jest określenie warunków, które muszą zostać spełnione, żeby polskie firmy stały się liderami w zakresie kluczowych technologii przyszłości (biotechnologia, gospodarka cyfrowa, energia i środowisko, zaawansowane materiały).

 

Dotychczas w ramach cyklu konferencji „Technologie Przyszłości” odbyły się spotkania dedykowane biotechnologii i elektromobilności: 19 października 2017 roku – „Technologie Przyszłości. Biotechnologia” oraz 17 stycznia 2018 roku – „Technologie Przyszłości. Elektromobilność”. Koordynatorem działań w obszarze polskiej polityki kosmicznej jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. (AW)

 

 

Poleć znajomemu