Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 26 października 2018

100-lecie piłki ręcznej w Polsce

  |   Uroczystość wręczenia odznaczeń z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce Uroczystość wręczenia odznaczeń z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce Uroczystość wręczenia odznaczeń z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce Uroczystość wręczenia odznaczeń z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce Uroczystość wręczenia odznaczeń z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce Uroczystość wręczenia odznaczeń z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce Uroczystość wręczenia odznaczeń z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce Uroczystość wręczenia odznaczeń z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce Uroczystość wręczenia odznaczeń z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce Para Prezydencka na Jubileuszowej Gali 100-lecia piłki ręcznej na ziemiach polskich Wystąpienie Prezydenta RP Gala z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce Prezydent RP otrzymał od prezesa Andrzeja Kraśnickiego okolicznościową statuetkę

Piłka ręczna chyba najmocniej ze wszystkich dyscyplin sportu związana jest z wielką historią odzyskania niepodległości w 1918 roku - podkreślał Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce. Odznaczeni zostali zasłużeni działacze, trenerzy, sędziowie sportowi, nauczyciele i organizatorzy kadr piłki ręcznej.  Zobacz także: Odznaczenia państwowe z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystości wręczenia odznaczeń z okazji stulecia piłki ręcznej w Polsce

 

- Niezwykle się cieszę, że w tym szczególnym roku i w tym szczególnym okresie, kiedy zbliżamy się do święta stulecia odzyskania niepodległości, mogę gościć w Pałacu Prezydenckim i odznaczyć przedstawicieli dyscypliny, która w Polsce także obchodzi swoje stulecie - piłki ręcznej, szczypiorniaka - powiedział Prezydent, przypominając historię narodzin tego sportu w obozie jenieckim w Szczypiornie, obecnie jednej z dzielnic Kalisza, gdy piłkę ręczną zaczęli uprawiać internowani tam żołnierze Legionów Polskich.

 

 

 

- Dziś piłka ręczna stała się w Polsce grą popularną, w którą gra wielu młodych ludzi, która wychowała wielu wspaniałych zawodników, a w ciągu ostatnich lat miała wiele sukcesów - dodał, wymieniając m.in. wicemistrzostwo świata mężczyzn z 2007 roku czy brązowy medal tej imprezy z 2009 i 2015 roku.

 

- Dziękuję za dotychczasową działalność dla Polski, dla polskiego sportu, dla polskiej piłki ręcznej i proszę o jeszcze - zakończył Andrzej Duda. 

 

Prezydent przekazał na ręce Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej wraz z dedykacją. Prezes wręczył Prezydentowi okolicznościową statuetkę będącą kopią rzeźby piłkarzy ręcznych.

 

W uroczystości wzięli udział ministrowie w KPRP i doradcy Prezydenta, a także Minister Sportu Witold Bańka oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki wraz z członkami prezydium zarządu Związku.
 

 

Prezydent Andrzej Duda objął Patronatem Honorowym obchody Jubileuszu 100-lecia piłki ręcznej w Polsce.

Obchody to czas promocji i prezentacji dyscypliny: zespołów, historii, sukcesów oraz perspektyw rozwoju. Związek Piłki Ręcznej chce dotrzeć do dzieci i młodzieży z konkretnym przesłaniem i zachętą do uprawiania sportu, szczególnie piłki ręcznej. W programie obchodów 100-lecia piłki ręcznej znalazły się między innymi turnieje, wystawy, spotkania z byłymi i obecnymi zawodnikami i zawodniczkami.

 

 

  • Jubileuszowa Gala 100-lecia piłki ręcznej na ziemiach polskich

Wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej Prezydent z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w Jubileuszowej Gali 100-lecia piłki ręcznej. Gala była kulminacyjnym punktem jubileuszowych obchodów i historią 100-lecia polskiego szczypiorniaka opowiedzianą przez muzykę, pieśni i piosenki.

 

 

- To wielki zaszczy móc objąć Honorowym Patronatem w roku 100-lecia odzyskania niepodległości 100-lecie, ale przede wszystkich ludzi reprezentujących dyscyplinę, która z odzyskaniem niepodległości jest tak bardzo mocno związana - podkreślił w swoim wystąpieniu Andrzej Duda.

 

- Nie ma chyba dyscypliny sportu w Polsce, która z odzyskaniem niepodległości i ludźmi, którzy tę niepodległość dla nas odzyskali swoją krwią, swoją walką, swoim bohaterstwem, byłaby związana bardziej. Ludźmi odważnymi, ludźmi wysportowanymi, ludźmi inteligentnymi, stanowiącymi kwiat polskiej inteligencji tamtego czasu. Myślę tutaj o żołnierzach Legionów, o legionistach, o oficerach Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Myślę o żołnierzach I i III Brygady Legionów, którzy po kryzysie przysięgowym zostali internowani przez Niemców i osadzeni w oflagu w Szczypiornie. Tam właśnie oni pierwsi zagrali w to, co dzisiaj nazywamy piłką ręczną - dodał.

 

Prezydent otrzymał od prezesa Andrzeja Kraśnickiego okolicznościową statuetkę.

 


 

W 2018 roku mija 100 lat od momentu, kiedy piłka ręczna miała swoją pierwszą odsłonę na ziemiach polskich, a dokładnie w Szczypiornie. W spopularyzowaniu i rozpowszechnieniu tej obecnie niezwykle popularnej dyscypliny sportu w naszym kraju duży udział mieli polscy legioniści internowani w jenieckim obozie w Szczypiornie koło Kalisza. Obóz ten powstał jeszcze pod koniec 1914 roku, a do listopada 1918 roku przebywało w nim kilkanaście tysięcy osób różnej narodowości, w tym m.in. działacze niepodległościowi i żołnierze Legionów Polskich. Legioniści w ramach życia obozowego często organizowali zajęcia gimnastyczne, w trakcie których grano m.in. właśnie w piłkę ręczną.

 

Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości, szczypiorniak wędrował wraz z legionistami do polskich miast i wsi. W kolejnych dekadach dyscyplina systematycznie się rozwijała, zyskując coraz większą popularność.  (KG, MK)


 

Poleć znajomemu