przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 29 października 2018

Kwiaty od Prezydenta na grobie Zbigniewa Herberta

Kwiaty od Prezydenta na grobie Zbigniewa Herberta na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Z okazji rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy złożono kwiaty na grobie poety na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. 

 

Upamiętnienie odbyło się w ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Roku Zbigniewa Herberta.


Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 roku we Lwowie. W czasie okupacji niemieckiej uczęszczał na tajne komplety gimnazjalne. Po maturze rozpoczął studia w zakresie filologii polskiej na konspiracyjnym Uniwersytecie Jana Kazimierza. Należał do Armii Krajowej, ukończył tajną szkołę podchorążych. W tym czasie powstały pierwsze wiersze i opowiadania. Przed wkroczeniem do Lwowa wojsk sowieckich udał się do Krakowa, gdzie studiował w Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Handlowej oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1949 roku przeniósł się do Torunia, ukończył prawo.  Od 1950 roku mieszkał w Warszawie, studiując filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku debiutował wierszami, publikował także eseje, recenzje oraz felietony poświęcone kulturze. W 1953 roku w proteście przeciwko stalinizacji życia społecznego oraz doktrynie tzw. socrealizmu w sztuce wycofał się z życia literackiego.  W roku 1956 ukazał się debiutancki tom poety „Struna światła”. W 1975 roku należał do grona sygnatariuszy „Memoriału 59” , wyrażającego protest przeciwko projektowanym zmianom w Konstytucji PRL. W 1981 został członkiem redakcji drugoobiegowego pisma „Zapis”. Brał udział w ruchu związanym z NSZZ „Solidarność”. W 1986 roku wyjechał do Paryża. Do Polski powrócił po sześciu latach. Był laureatem wielu nagród, m.in.:  nagrody Fundacji im. Kościelskich w Genewie oraz nagrody Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku. Kawaler Orderu Orła Białego. Zmarł w Warszawie 28 lipca 1998 roku.

 

 

Zbigniew Herbert należy do najwybitniejszych polskich poetów XX wieku. Przedstawiciel  pokolenia Kolumbów. Pozostawił dziewięć tomików wierszy, m.in.: „Hermes, pies i gwiazda”, „Studium przedmiotu”, „Elegia na odejście” czy wydany tuż przed śmiercią „Epilog burzy”. Jego „Raport z oblężonego miasta” odczytywano jako opis rzeczywistości stanu wojennego w Polsce. Stworzył postać Pana Cogito (z tomu pod tym tytułem), poprzez którą komentował rzeczywistość, akcentując etyczny wymiar wypowiedzi poetyckiej, a także potrzebę refleksji nad kondycją człowieka XX wieku. Był autorem cenionych esejów: „Barbarzyńca w ogrodzie”, „Labirynt nad morzem”, „Martwa natura z wędzidłem”, poświęconych starożytnej kulturze i europejskiej sztuce. W swoich dziełach podkreślał społeczne znaczenie literatury, odwoływał się do fundamentalnych wartości, propagując poszanowanie tradycji oraz wierność zasadom moralnym, opartym na prawdzie, dobru i pięknie.   

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.