przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 30 października 2018

„Pamięć o naszych przodkach pokazuje, jak bardzo cywilizowani jesteśmy”

  |   Spotkanie Pary Prezydenckiej z wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Spotkanie Pary Prezydenckiej z wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Spotkanie Pary Prezydenckiej z wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Spotkanie Pary Prezydenckiej z wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Spotkanie Pary Prezydenckiej z wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Spotkanie Pary Prezydenckiej z wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Wręczenie odznaczenia Grażynie Orłowskiej-Sondej Wręczenie odznaczenia Grażynie Orłowskiej-Sondej Spotkanie Pary Prezydenckiej z wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Wystąpienie Prezydenta RP Występ artystyczny chóru Występ artystyczny chóru Występ artystyczny chóru Występ artystyczny chóru Spotkanie Pary Prezydenckiej z wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Wspólne zdjęcie z Parą Prezydencką Spotkanie Pary Prezydenckiej z wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Spotkanie Pary Prezydenckiej z wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Wspólne zdjęcie z Parą Prezydencką Spotkanie Pary Prezydenckiej z wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Spotkanie Pary Prezydenckiej z wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Para Prezydencka spotkała się we wtorek w Pałacu Prezydenckim z organizatorami i wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Akcja odbyła się po raz dziewiąty. W tym roku z okazji stulecia odzyskania niepodległości została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Działalność wolontariuszy polega na odnajdywaniu, porządkowaniu i odnawianiu zapomnianych polskich nekropolii, przede wszystkim na Kresach oraz wszędzie tam, gdzie historia rzuciła naszych rodaków. Dzięki inwentaryzacji nagrobków, polskie rodziny mogą odnaleźć groby swoich przodków.

 

Inicjatywa rozwinęła się wśród wolontariuszy Dolnego Śląska, ponieważ po II wojnie światowej na te tereny zostało przesiedlonych najwięcej Polaków z okolic Lwowa, Wołynia i Podola.

 

Podczas spotkania Prezydent RP pokreślił, że inicjatywna jest niezwykle ważna w wymiarze historycznym i wychowawczym. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas spotkania z wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”  

 

– Jeden z ojców naszej niepodległości, marszałek Józef Piłsudski powiedział na ten temat pamiętne zdanie: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium” – przypomniał.


– Dziękuję, że pielęgnując tę pamięć, a ściśle mówiąc przywracając ją, dbacie o to, byśmy nie zatracili się jako wielka wspólnota. To właśnie Wasze wspólnototwórcze działanie jest od strony historycznej czymś niezwykle cennym. A to, że jesteście razem i robicie to wspólnie, to niezwykły element wychowawczy – powiedział Andrzej Duda.

 

 

Prezydent podkreślił, że dbałość wolontariuszy Fundacji o cmentarze to „wielkie i wspaniałe dzieło”, które ma też wymiar cywilizacyjny. Ta pamięć o naszych przodkach, jak mówił, nie tylko w znaczeniu bezpośrednim – „krew z krwi, pradziadkach” – ale też szerokim, „pokazuje, jak bardzo cywilizowani jesteśmy”.

 

Podczas uroczystości Prezydent RP odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski pomysłodawczynię i główną organizatorkę akcji – Grażynę Orłowską-Sondej.  

 

 

W spotkaniu wzięło udział ponad 130 uczniów dolnośląskich szkół, uczestników IX edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” wraz z nauczycielami i opiekunami poszczególnych grup, a także grono studentów i doktorantów wrocławskich uczelni, którzy od początku trwania projektu spędzają wakacje na Kresach, ratując zapomniane polskie nekropolie. Zobacz także: Nadanie obywatelstwa RP Franciszkowi Jakowczykowi W 75. rocznicę rzezi wołyńskiej Prezydent na Ukrainie oddał cześć pomordowanym Rodakom [PL/ENG]

 

Spotkanie uświetnił swoim występem chór pod kierunkiem Marzeny Jabłońskiej, który tworzą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach (woj. dolnośląskie) oraz uczennice ostatnich klas gimnazjalnych. Młode artystki wykonały dwa utwory, a wspólnie z wolontariuszami odśpiewano „Modlitwę za Ojczyznę”.

 

 

Wydarzenie odbyło się w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Prezydent zachęcił, aby w roku stulecia odzyskania niepodległości, odwiedzając groby i cmentarze, nie zapomnieć o lokalnych bohaterach, którzy walczyli o wolność i zapalić im „Światełko Pamięci”. – Naszym obyczajem jest, aby świeczka paliła się na każdym grobie. Wielu ludzi zapala świeczki tam, gdzie innych nie ma, bo już nikt na grób nie przychodzi. Młodzi ludzie oczyszczają te groby powiedział – Andrzej Duda i dodał: – Dziękuję, że czynicie to na grobach swoich pradziadków, które zostały na ziemi przez Polskę utraconej, a które także są naszą historią i naszym świadectwem. (MK)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.