przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 8 listopada 2018

Umowa na dostawy amerykańskiego gazu podpisana w obecności Prezydenta RP [PL/ENG]

  |   Prezydent Andrzej Duda i prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak Prezydent Andrzej Duda i sekretarz ds. energii USA Rick Perry Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystości podpisania długoterminowej umowy między PGNiG a amerykańską firmą Cheniere Marketing International LLP na dostawy skroplonego gazu ziemnego Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystości podpisania długoterminowej umowy między PGNiG a amerykańską firmą Cheniere Marketing International LLP na dostawy skroplonego gazu ziemnego Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystości podpisania długoterminowej umowy między PGNiG a amerykańską firmą Cheniere Marketing International LLP na dostawy skroplonego gazu ziemnego Uroczystość podpisania długoterminowej umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego między PGNiG a amerykańską firmą Cheniere Marketing International LLP w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy Uroczystość podpisania długoterminowej umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego między PGNiG a amerykańską firmą Cheniere Marketing International LLP w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy Uroczystość podpisania długoterminowej umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego między PGNiG a amerykańską firmą Cheniere Marketing International LLP w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy Uroczystość podpisania długoterminowej umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego między PGNiG a amerykańską firmą Cheniere Marketing International LLP w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Energii USA w Pałacu Prezydenckim Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Energii USA w Pałacu Prezydenckim Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Energii USA w Pałacu Prezydenckim

– Polska chce bardzo blisko współpracować i współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie bezpieczeństwa – oświadczył Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego podpisania długoterminowej umowy między PGNiG a Cheniere Marketing International na dostawy skroplonego gazu ziemnego do Polski.

 

Umowa podpisana w Warszawie w obecności Prezydenta RP oraz amerykańskiego sekretarza ds. energii Ricka Perry'ego została zawarta na 24 lata. ENGLISH VERSION >>>

 

Prezydent wspominał pierwsze rozmowy na ten temat prowadzone z Prezydentem USA: – Półtora roku temu na Zamku Królewskim Pan Prezydent Donald Trump zadał mi pytanie: „Czy moglibyście kupować od nas gaz skroplony”? Odpowiedziałem: „Oczywiście! Rzecz jasna, na rozsądnych rynkowych warunkach”.

 

 

Andrzej Duda zaznaczył, że podpisywana umowa jest wstępem do dalszych działań. Przypomniał, że dziś obecne są w Polsce amerykańskie jednostki wojskowe: – Cieszę się, że ta współpraca rozwija się również w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Jeśli patrzę na to, to mogę powiedzieć śmiało: to jest właśnie prawdziwe partnerstwo transatlantyckie, to jest właśnie prawdziwe partnerstwo pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, o którym także marzył kiedyś – mogę to powiedzieć z całą odpowiedzialnością – Pan Prezydent Profesor Lech Kaczyński.

 

Zobacz także: Wystąpienie podczas uroczystego podpisania umowy na dostawy amerykańskiego gazu – Wierzę w to, że współpraca pomiędzy firmami będzie układała się doskonale i że ten niezwykle ważny krok, niezwykle ważny, bo oznaczający długoletnią, długofalową współpracę, będzie wstępem do dalszych działań, które w tej materii będą realizowane – podkreślił Andrzej Duda. 

 

Sekretarz ds. energii USA Rick Perry dodał:  – Dywersyfikacja źródeł energii równa się sile polskiej gospodarki, przywódcy tego kraju zdają sobie z tego sprawę.

 

 

– Chciałem skłonić głowę za to, że Państwo rozumiecie, jak ważna jest dywersyfikacja. W Stanach Zjednoczonych mamy to szczęście, że możemy dostarczać tę energię, to dzięki technologii amerykańskiej, innowacji – i dzięki Bogu – te zasoby są dla nas obecnie dostępne – podkreślił Rick Perry. – To jest sygnał dla całej Europy, że w ten sposób można rozwijać przyszłość Europy, bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikować źródła energii. To jest wspaniały dzień dla Europy.

 

Jak poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak, uzgodnione warunki umowy, w tym konkurencyjna cena, są w pełni satysfakcjonujące dla polskiej strony. – Dzięki tej umowie będziemy dysponowali regularnymi rosnącymi dostawami LNG z USA już od 2019 roku – powiedział. Dodał, że PGNiG planuje podpisać jeszcze dwie kolejne umowy na dostawy LNG, bo „chcemy zbudować pełny portfel dostaw”.

 

– Podpisujemy różne umowy na LNG z firmami z USA. One wszystkie mają jedną cechę wspólną: są 20-30 proc. tańsze niż obecnie kupowany gaz z Rosji – dodał prezes PGNiG.

 

Po południu w Pałacu Prezydenckim Prezydent Andrzej Duda przyjął amerykańskiego sekretarza ds. energii Ricka Perry'ego.

(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.