Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 9 listopada 2018

Wystawa „Znaki Wolności” na Zamku Królewskim otwarta

  |   Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Prezydent podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Prezydent podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Prezydent przekazał biało-czerwoną flagę na ręce dyrektora Muzeum prof. dr hab. Wojciecha Fałkowskiego Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Prezydent przekazał biało-czerwoną flagę na ręce dyrektora Muzeum prof. dr hab. Wojciecha Fałkowskiego Koncert podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Koncert podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim

– To wielka lekcja naszej historii. Myślę, że niejedna łza podczas oglądania tej wystawy popłynie – powiedział Prezydent Andrzej Duda, który razem z Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w wernisażu na Zamku Królewskim w Warszawie „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”.

 

Zobacz także: Prezydent: To w pewnym sensie Polaków portret własny – Można tu obserwować niezwykle ważne elementy: ludzi, nie tylko bohaterów, choć też ojców niepodległości, ale i zwykłych ludzi, którzy o tę niepodległość i wolność dla nas walczyli... Ale można też obserwować po prostu Polskę, taką jak ona wyglądała i wygląda. Można obserwować też walkę – wieloletnią, wielodziesięcioletnią – o wolność, o prawdziwą niepodległość i prawdziwą suwerenność. Aż wreszcie nasze zwycięstwo – podsumował Prezydent.

 

 

Wystawa czynna będzie do 31 marca 2019 r. Podczas ekspozycji będzie można zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi w latach 1914–1989, począwszy od epopei Legionów Polskich, kończąc na politycznym przełomie 1989 roku.
 

Na ekspozycję składa się ponad pięćset dzieł sztuki polskiej: obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki, instalacje i filmy oraz fotograficzny materiał dokumentalny. Są to m.in. dzieła Jana Matejki, Jacka Malczewskiego i Maksymiliana Gierymskiego, a także prace artystów współczesnych, odnoszące się do konkretnych wydarzeń historycznych, społecznych ruchów i ludzkich postaw. Głównym narratorem wystawy jest sam Matejko, przedstawiony nie tylko jako wybitny malarz, ale także jako norwidowy dziejopis, wnikliwie zaglądający „epokom w głąb” i proroczo przewidujący nadchodzące zdarzenia.
 
 
W formie zdigitalizowanych nagrań przytoczono też świadectwa Ojców Założycieli suwerennej Polski – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, ale także zapis przeżyć zwykłych ludzi i szeregowych żołnierzy, którzy przyczynili się do odzyskania niezawisłości, byli świadkami heroizmu walk, ponoszonych ofiar i zagłady.
 
Prezentowane na wystawie ścieżki dźwiękowe powstały jako montaże fragmentów audycji z archiwum Polskiego Radia. Nagrania dokumentalne ważnych wydarzeń historycznych przeplatają się z muzyką lat 70. i 80. ubiegłego stulecia – muzyka rockowa i bluesowa tamtych lat stała się enklawą nadziei i wolności młodego pokolenia, jednym ze znaków wolności. Włączone w tkankę wystawy filmy i prezentacje audiowizualne stanowią oryginalną interpretację rzeczywistości historycznej, odwagi, determinacji, ofiar i walki posuniętej do granic heroizmu.
Poleć znajomemu