Wystawa „Znaki Wolności” na Zamku Królewskim otwarta
|
Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim (1 / 24)
Para Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPrezydent podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPrezydent podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPrezydent przekazał biało-czerwoną flagę na ręce dyrektora Muzeum prof. dr hab. Wojciecha FałkowskiegoPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPrezydent przekazał biało-czerwoną flagę na ręce dyrektora Muzeum prof. dr hab. Wojciecha FałkowskiegoKoncert podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimKoncert podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku KrólewskimPara Prezydencka podczas otwarcia wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim
– To wielka lekcja naszej historii. Myślę, że niejedna łza podczas oglądania tej wystawy popłynie – powiedział Prezydent Andrzej Duda, który razem z Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w wernisażu na Zamku Królewskim w Warszawie „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”.
Zobacz także:Prezydent: To w pewnym sensie Polaków portret własny
– Można tu obserwować niezwykle ważne elementy: ludzi, nie tylko bohaterów, choć też ojców niepodległości, ale i zwykłych ludzi, którzy o tę niepodległość i wolność dla nas walczyli... Ale można też obserwować po prostu Polskę, taką jak ona wyglądała i wygląda. Można obserwować też walkę – wieloletnią, wielodziesięcioletnią – o wolność, o prawdziwą niepodległość i prawdziwą suwerenność. Aż wreszcie nasze zwycięstwo – podsumował Prezydent.
Wystawa czynna będzie do 31 marca 2019 r. Podczas ekspozycji będzie można zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi w latach 1914–1989, począwszy od epopei Legionów Polskich, kończąc na politycznym przełomie 1989 roku.
Na ekspozycję składa się ponad pięćset dzieł sztuki polskiej: obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki, instalacje i filmy oraz fotograficzny materiał dokumentalny. Są to m.in. dzieła Jana Matejki, Jacka Malczewskiego i Maksymiliana Gierymskiego, a także prace artystów współczesnych, odnoszące się do konkretnych wydarzeń historycznych, społecznych ruchów i ludzkich postaw. Głównym narratorem wystawy jest sam Matejko, przedstawiony nie tylko jako wybitny malarz, ale także jako norwidowy dziejopis, wnikliwie zaglądający „epokom w głąb” i proroczo przewidujący nadchodzące zdarzenia.
W formie zdigitalizowanych nagrań przytoczono też świadectwa Ojców Założycieli suwerennej Polski – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, ale także zapis przeżyć zwykłych ludzi i szeregowych żołnierzy, którzy przyczynili się do odzyskania niezawisłości, byli świadkami heroizmu walk, ponoszonych ofiar i zagłady.
Prezentowane na wystawie ścieżki dźwiękowe powstały jako montaże fragmentów audycji z archiwum Polskiego Radia. Nagrania dokumentalne ważnych wydarzeń historycznych przeplatają się z muzyką lat 70. i 80. ubiegłego stulecia – muzyka rockowa i bluesowa tamtych lat stała się enklawą nadziei i wolności młodego pokolenia, jednym ze znaków wolności. Włączone w tkankę wystawy filmy i prezentacje audiowizualne stanowią oryginalną interpretację rzeczywistości historycznej, odwagi, determinacji, ofiar i walki posuniętej do granic heroizmu.
Zdjęcia pochodzące z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta. Publikujący zdjęcia zobowiązuje sie do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia.