przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 14 listopada 2018

Prezydent spotkał się z byłym naczelnym dowódcą sił NATO w Europie

  |   Spotkanie Prezydenta z Philipem Breedlove’em Spotkanie Prezydenta z Philipem Breedlove’em Spotkanie Prezydenta z Philipem Breedlove’em Spotkanie Prezydenta z Philipem Breedlove’em Spotkanie Prezydenta z Philipem Breedlove’em

W środę prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z Philipem Breedlove’em - emerytowanym generałem, byłym dowódcą sojuszniczych sił w Europie (SACEUR) i dowódcą amerykańskich wojsk na kontynencie, który przybył do Warszawy na seminarium German Marshall Fund poświęcone adaptacji NATO do nowych warunków.

 

Szef BBN Paweł Soloch zwraca uwagę na autorytet, jakim cieszą się tacy eksperci jak Breedlove, czy zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow. Breedlove i Vershbow stoją na czele zespołu ekspertów think tanku Atlantic Council, którzy przygotowują raport na temat opcji zwiększenia obecności amerykańskiej wojskowej w Polsce. Raport zostanie opublikowany na początku 2019 r.

 

Zauważył też, że było to kolejne spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Breedlove’em, z którym rozmawiał także kiedy pełnił on funkcję SACEURa. - To sygnał od Prezydenta dla ekspertów, których opinie będą miały znaczenie dla ostatecznych rekomendacji – powiedział Soloch. Jak zaznaczył, nad stanowiskiem w tej sprawie pracuje także ośrodek analityczny – CEPA.

 

 

 

Wiodącym tematem rozmowy Prezydenta z Breedlove'em była, jak podkreślił Paweł Soloch, "zwiększona amerykańska obecność”. Dodał, że spotkanie to wpisuje się w działania podjęte w świetle deklaracji o współpracy strategicznej podpisanej we wrześniu w Waszyngtonie przez Prezydentów USA i Polski Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę.

 

- Jeżeli mówimy o zwiększonej obecności sił USA we wschodniej Europie, w tym w Polsce, jasne jest, że jest to omawiane również w kontekście relacji wewnątrz Sojuszu i stosunków transatlantyckich – zapewnił minister Soloch.

 

Jak dodał, "Breedlove podkreślał, żeby inicjatywy związane ze zwiększoną amerykańską obecnością wpisywały się w kontekst sojuszniczy, by inne kraje także partycypowały w zwiększaniu zdolności do odstraszania". - Generał zwracał też uwagę, że budżet obronny Stanów Zjednoczonych systematycznie rośnie, rosną też nakłady na amerykańską obecność w Europie i infrastrukturę związaną z bezpieczeństwem. Także prezydent Trump zwiększył te nakłady – mówił Paweł Soloch.

 

Zaznaczył, że stanowisko zarówno kongresmenów demokratycznych jak i republikańskich „jest generalnie przychylne zwiększeniu tej obecności".

 

- Prezydent stoi na stanowisku, że w rozmowach, które prowadzi szef MON Mariusz Błaszczak, musimy być elastyczni. Chodzi mu o końcowy efekt, którym jest zwiększenie realnych zdolności do odstraszania potencjalnego agresora. Ostateczna formuła zostanie ustalona w rekomendacjach, ale również na proponowane nam rozwiązania na pewno będą miały wpływ takie spotkania jak środowa rozmowa prezydenta z gen. Breedlove'em i wcześniejsze konsultacje z przedstawicielami amerykańskiej administracji – powiedział szef BBN. (PAP/AW)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.