przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 12 lutego 2016

Ustawy podpisane przez Prezydenta RP

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę - Prawo o prokuraturze. Przewiduje ona m.in. połączenie stanowisk Ministra Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego.


Zdaniem Prezydenta to rozwiązanie powinno się przyczynić do zwiększenia skuteczności działań państwa w ochronie obywateli.


Andrzej Duda opowiadał się od dawna za przeprowadzeniem tej zmiany. W opinii głowy państwa władze powinny wziąć pełną odpowiedzialność za ściganie przestępstw, zgodnie z Art. 146 Konstytucji RP, który mówi m.in., iż Rada Ministrów „zapewnia bezpieczeństwo wewnętrzne państwa oraz porządek publiczny”.

 

Informacja ws. ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o prokuraturze [RTF]

Informacja ws. ustawy Prawo o prokuraturze [RTF]


Prezydent RP podpisał także Ustawę o jednorazowym dodatku dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne.


Jej celem jest wsparcie finansowe osób otrzymujących względnie niskie świadczenia. Wysokośc dodatku zależy od wysokości pobieranego dotąd świadczenia i będzie wynosić od 50 do 400 złotych.

 

Informacja ws. ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym [RTF]


Kolejna ustawa podpisana przez Prezydenta RP to ustawa o zmianie ustawy – Kodeks Karny.


Wprowadzone zmiany wydłużają okres przedawnienia z 5 do 10 lat w odniesieniu do przestępstw publicznoskargowych w przypadku wszczęcia postępowania.

Informacja ws. ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny [RTF]

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.