przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 13 grudnia 2018

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

  |   Prezydent Andrzej Duda zapalił symboliczny znicz w miejscu, w którym stał papieski ołtarz podczas pielgrzymki w 1979 roku na ówczesnym placu Zwycięstwa Prezydent Andrzej Duda zapalił symboliczny znicz w miejscu, w którym stał papieski ołtarz podczas pielgrzymki w 1979 roku na ówczesnym placu Zwycięstwa Prezydent Andrzej Duda zapalił symboliczny znicz w miejscu, w którym stał papieski ołtarz podczas pielgrzymki w 1979 roku na ówczesnym placu Zwycięstwa Prezydent Andrzej Duda zapalił symboliczny znicz w miejscu, w którym stał papieski ołtarz podczas pielgrzymki w 1979 roku na ówczesnym placu Zwycięstwa Prezydent Andrzej Duda zapalił symboliczny znicz w miejscu, w którym stał papieski ołtarz podczas pielgrzymki w 1979 roku na ówczesnym placu Zwycięstwa Prezydent Andrzej Duda zapalił symboliczny znicz w miejscu, w którym stał papieski ołtarz podczas pielgrzymki w 1979 roku na ówczesnym placu Zwycięstwa Prezydent Andrzej Duda zapalił symboliczny znicz w miejscu, w którym stał papieski ołtarz podczas pielgrzymki w 1979 roku na ówczesnym placu Zwycięstwa Prezydent Andrzej Duda zapalił symboliczny znicz w miejscu, w którym stał papieski ołtarz podczas pielgrzymki w 1979 roku na ówczesnym placu Zwycięstwa Prezydent Andrzej Duda zapalił symboliczny znicz w miejscu, w którym stał papieski ołtarz podczas pielgrzymki w 1979 roku na ówczesnym placu Zwycięstwa Zapalona świeca w oknie Pałacu Prezydenckiego w ramach akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” Zapalona świeca w oknie Pałacu Prezydenckiego w ramach akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Dokładnie 37 lat temu  władze komunistyczne, działając z pogwałceniem obowiązującego prawa, wprowadziły w Polsce stan wojenny. Zintensyfikowano działania organów bezpieczeństwa, wzmożono cenzurę i inwigilację obywateli,  zdelegalizowano NSZZ „Solidarność”.

 

Zobacz także: Prezydent: Jesteśmy wdzięczni, że możemy być wolnymi ludźmi 13 grudnia 1981 roku na ulice polskich miast wyjechały czołgi, pojazdy opancerzone i wozy bojowe. W celu wprowadzenia stanu wojennego zmobilizowano ok. 80 tys. żołnierzy, 30 tys. funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Użyto 1 750 czołgów, 1 400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty oraz ponad 9 tys. samochodów. Przed północą rozpoczęły się internowania działaczy opozycyjnych i pozostałe zaplanowane akcje MSW. 

 

Stan wojenny przyniósł tysiącom osób i ich rodzinom wielkie cierpienie – izolację w obozach internowania, uwięzienie, pozbawienie pracy, inne represje, zaś dziesiątki niewinnych straciły życie.

 

Solidaryzując się z ofiarami, ich rodzinami oraz internowanymi setki, a nawet tysiące wiernych gromadziło się na Mszach św. za Ojczyznę. W pobliżu kościołów oraz na placach pojawiały się znaki Polski Walczącej i w kształcie litery „V” oraz krzyże układane z kwiatów lub zniczy. Krzyże stały się jedną z symbolicznych form sprzeciwu wobec stanu wojennego.

 

W 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w miejscu, w którym stał papieski ołtarz podczas pielgrzymki w 1979 roku na ówczesnym placu Zwycięstwa, zapalił symboliczny znicz. - Wierzę głęboko, że Polska nigdy nie zapomni o ofierze ludzi walczących w stanie wojennym - mówił Andrzej Duda na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

 

 

 

 

O godzinie 19.30 w ramach kolejnej edycji  akcji społeczno-edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, nad którą – podobne jak w ubiegłych latach – honorowy patronat objął Prezydent  Andrzej Duda, w oknie Pałacu Prezydenckiego pojawiła się zapalona świeca upamiętniająca wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.

 

 

Zapalenie świecy nawiązuje do gestu, który w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, wykonały rzesze ludzi na całym świecie. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił św. Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec w swoim Bożonarodzeniowym orędziu wezwał również ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

 

Także na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w dniu 37. Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego została wyświetlona specjalna iluminacja nawiązująca do akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.