Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 18 grudnia 2018

Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju

  |   Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy

Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przyjęli od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. – Przez obecność tego światełka Pałac Prezydencki staje się cieplejszy i bardziej świetlisty – podkreślił Andrzej Duda.

 

Zobacz także: Wystąpienie podczas przekazania przez harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju – Niech to światło będzie symbolem łączności tych harcerskich serc, tak jak łączą się serca Polaków – powiedział. Nawiązując do 100-lecia odzyskania niepodległości zaznaczył, że to był niezwykle ważny czas dla wszystkich polskich harcerzy, bo to wtedy jednoczył się ruch harcerski w Polsce, ale to wtedy właśnie ci harcerze byli tymi, którzy wolność i niepodległość dla Polski i dla Polaków wywalczyli, ginąc na frontach I wojny światowej, walcząc w Legionach, to były te początki ruchu skautowego, ruchu harcerskiego w Polsce. 

 

 

Prezydent wspomniał o wielkim dorobku Olgi i Andrzeja Małkowskich dla polskiego ruchu harcerskiego. Przyznał, że jako harcerz – bo jest się nim do końca życia – był niezwykle wzruszony, kiedy Kapituła Orderu Orła Białego przychyliła się do tego, aby to najwyższe polskie odznaczenie przyznać małżeństwu Małkowskich.


Zobacz także: Ordery Orła Białego przyznane pośmiertnie 25 wybitnym Polakom

– Niech te ordery pośmiertnie nadane druhnie i druhowi Małkowskim będą takim symbolem podziękowania dla wszystkich tych, którzy przed stu laty przyczynili się do powstania i rozwoju polskiego harcerstwa – mówił Prezydent, dodając, że poprzez uhonorowanie wielkich twórców symbolicznie polskie harcerstwo jako całość otrzymało Ordery Orła Białego. – Polskie harcerstwo jako jedność. Mówię to z pewną nostalgią, chciałbym, żebyśmy mieli w Polsce jedno harcerstwo, to mi się marzy – podkreślał. Wyraził jednocześnie zadowolenie,  że mimo iż są różne organizacje, to wszyscy razem umieją usiąść przy jednym ognisku, spotkać się przy okazji świąt i w tych ważnych momentach polscy harcerze potrafią być razem.

 

 


 

Pierwsza Dama życzyła, aby zbliżające się Święta Bożego Narodzenia były zdrowe, pogodne, pełne radości i spędzone w gronie rodzinnym. – A na nadchodzący rok życzymy wiele entuzjazmu i pozytywnej energii, życzymy, aby to światełko nas wszystkich połączyło przy wigilijnym stole, ale nie tylko. Chciałabym, żeby te święta były dla nas wszystkich czasem, kiedy zwolnimy tempo życia, odpoczniemy od codziennych obowiązków i poświęcimy jak najwięcej czasu naszym najbliższym, znajomym, przyjaciołom – mówiła Agata Kornhauser-Duda.


W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji harcerskich objętych Honorowym Protektoratem przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

 

 

Zobacz także: Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Para Prezydencka przyjęła od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju W tym roku już po raz dwudziesty ósmy harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego są strażnikami światła symbolizującego nadzieję i pokój między narodami. Hasło tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: „Światło, które łączy”.

 

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Płomień trafia następnie do katedry wiedeńskiej, a stamtąd, dzięki skautom, niemal do wszystkich krajów Europy. 

 

Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. (KG)

 

 

 

Poleć znajomemu