Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 17 lutego 2016

Prezydent: Wsparcie państwa dla rodzin to najlepszy wzorzec

  |   Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję w sprawie ustawy Rodzina 500+ Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję w sprawie ustawy Rodzina 500+ Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję w sprawie ustawy Rodzina 500+ Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję w sprawie ustawy Rodzina 500+ Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję w sprawie ustawy Rodzina 500+ Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję w sprawie ustawy Rodzina 500+ Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję w sprawie ustawy Rodzina 500+ Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję w sprawie ustawy Rodzina 500+ Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję w sprawie ustawy Rodzina 500+ Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję w sprawie ustawy Rodzina 500+ Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję w sprawie ustawy Rodzina 500+ Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję w sprawie ustawy Rodzina 500+ Złożenie elektronicznego podpisu pod ustawą Złożenie elektronicznego podpisu pod ustawą Złożenie elektronicznego podpisu pod ustawą

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał  w środę ustawę z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadza program „Rodzina 500 plus”.  Pobierz informację nt. ustawy >>

 

-  To najlepszy wzorzec, że państwo pomaga rodzinom w wychowaniu dzieci i daje im wsparcie - powiedział prezydent Andrzej Duda, ogłaszając swoją decyzję w Pałacu Prezydenckim.

 

- To jest dla mnie niezwykle radosny dzień, ponieważ po raz pierwszy od 1989 roku powstaje i dziś zostanie zakończony proces legislacyjny ustawy, która rzeczywiście oznacza wsparcie ze strony polskiego państwa dla tych, którzy są w naszym kraju najważniejsi, dla rodzin, które mają dzieci - mówił Andrzej Duda tuż przed złożeniem podpisu pod ustawą.

 

Dodał, że "to właśnie jest wzorzec najlepszy - to, że państwo pomaga rodzinom w wychowaniu dzieci". - Nie zastępuje rodziny w wychowaniu, nie narzuca rodzicom modelu wychowania dzieci, nie wymusza, w jaki sposób mają swoje dzieci wychowywać, ale daje możliwość, żeby wesprzeć te rodziny, które dzieci mają - podkreślił prezydent. Zobacz także: Wystąpienie prezydenta podczas ogłoszenia decyzji ws. ustawy "Rodzina 500+"

 

Prezydent podziękował obecnej w Pałacu Prezydenckim minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej za przygotowanie programu - mimo towarzyszących mu słów krytyki.

 

W uroczystości uczestniczyli także Szef Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska oraz prezydenccy ministrowie: Wojciech Kolarski, Andrzej Dera i Anna Surówka-Pasek.


Andrzej Duda przypomniał, że w kampanii przed wyborami prezydenckimi zapowiadał, że ten program zostanie zrealizowany.


- Poprzedni rząd mówił do mnie – nie zrealizujemy tego programu, bo ten program się nie nadaje do zrealizowania. Ja powiedziałem: nie chcę takiej Polski, w której w kółko słyszę „nie da się, nie da się”. Ten program na pewno da się zrealizować, jeżeli nie ten, to wierzę, że zrealizuje go przyszły rząd. I oto, proszę państwa, właśnie rząd na czele z panią premier Beatą Szydło, gdzie ministrem rodziny jest pani minister Elżbieta Rafalska, i ten rząd wspólnie ze mną jako Prezydentem RP właśnie dzisiaj rozpoczyna wdrażanie tego programu – powiedział Andrzej Duda.

 

 

- Ustawa wprowadzająca program 500 plus spowoduje, że poziom życia rodzin posiadających dzieci znacznie się poprawi, zwłaszcza tam, gdzie są wielkie trudności z pracą i niskie zarobki - zapowiedział Andrzej Duda.


- Wierzę w to, że ten program dokona wręcz zmiany Rzeczypospolitej w tym najlepszym tego słowa znaczeniu. Zmiany, która spowoduje poprawienie zrównoważonego rozwoju kraju. Zmiany, która spowoduje wzrost poziomu życia polskich rodzin - mówił Andrzej Duda podczas uroczystości.


Wyraził nadzieję, że program 500 plus będzie także zachętą przede wszystkim dla młodych ludzi, aby mieli dzieci. - Wierzę, że ten program przyczyni się także do poprawy sytuacji demograficznej naszego kraju oraz pobudzenia polskiej gospodarki – powiedział prezydent Duda.


Prezydent podziękował premier Beacie Szydło oraz minister rodziny Elżbiecie Rafalskiej za zrealizowanie tego projektu. - To ja, w 2014 roku, prezentując program PiS w czasie kampanii wyborczej do europarlamentu, przedstawiałem tę część programu, która nazywała się „Rodzina” – przypomniał prezydent.


- W tej ustawie rząd poszedł o krok dalej, ponieważ ustawa przewiduje jeszcze lepsze niż standardowe warunki dla tych rodzin, które wychowują niepełnosprawne dziecko. To jest taka polityka oczekiwana przez polskie społeczeństwo, która jest polityką zgodną z najlepszymi trendami rozwoju państw demokratycznych, w których realizuje się społeczną gospodarkę rynkową - mówił prezydent.
 

Program "Rodzina 500 plus" zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu