przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 1 stycznia 2019

Wyjątkowy rok

Zobacz także: Trzeci rok prezydentury Andrzeja Dudy Podsumowanie aktywności Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy Album „Andrzej Duda. Agata Kornhauser-Duda. Trzylecie prezydentury” [PDF]

 

Miniony rok Prezydenta Andrzeja Dudy zdominowały obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Prezydent świętował ten szczególny jubileusz wraz z Rodakami w kraju i za granicą. Wziął udział nie tylko w oficjalnych uroczystościach państwowych, lecz także w licznych wydarzeniach lokalnych, których wagę szczególnie mocno podkreślał.

 

 

Rok 2018 to także m.in. czas rosnącej pozycji Polski na arenie międzynarodowej, rok wzmożonej promocji polskiej gospodarki oraz okres wzrostu bezpieczeństwa Polaków.

 

Przypominamy najważniejsze wydarzenia z udziałem Pary Prezydenckiej w minionym roku.

 

 
 

♦♦

 

Rok stulecia odzyskania niepodległości

 

Uroczystość pośmiertnego nadania Orderów Orła Białego 25 wybitnym Polakom, wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, Msza Święta, inauguracja „Festiwalu Niepodległa” – to niektóre z punktów programu głównych obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, które odbyły się 11 listopada 2018 r. z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki. 

 

Ale stulecie odzyskania niepodległości świętowaliśmy razem z Parą Prezydencką przez okrągły rok. Na terenie całego kraju zorganizowano tysiące spotkań i uroczystości z okazji tej wyjątkowej rocznicy. Wiele z nich Prezydent objął Patronatem Narodowym, a część osobiście zainaugurował. 

Zobacz także: Rok pracy Pierwszej Damy

♦ Przy Prezydencie RP został powołany specjalny Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Z inicjatywy Andrzeja Dudy w życie weszła ustawa dotycząca tej szczególnej rocznicy. 

 

♦ Z inicjatywy Kancelarii Prezydenta w trasę po Polsce wyruszyło Mobilne Muzeum Multimedialne wyposażone w urządzenia najnowszej generacji, setki archiwalnych fotografii i dokumentów, fragmenty historycznych filmów, hologramy, nowoczesne animacje i interaktywne aplikacje tworzą fascynującą narrację poświęconą Niepodległej, zapraszając zwiedzających do wspólnej wędrówki w czasie i przestrzeni. 

 

♦ Kolejna propozycja Prezydenta RP to Polska Wystawa Gospodarcza – podróż przez minione sto lat polskiej myśli technicznej i technologicznej. Jej pierwszy etap (wrzesień-październik 2018) zaprezentowano w specjalnym pawilonie na pl. Piłsudskiego w Warszawie i był to tylko wstęp do właściwej wystawy. Na główną odsłonę PWG zapraszamy w połowie 2019 r. na błonia PGE Narodowy w Warszawie.

 

♦ W Pałacu Prezydenckim zaprezentowano cyfrową wersję czcionki Brygada 1918, upamiętniającej Legiony Marszałka Józefa Piłsudskiego i II Rzeczpospolitą. Zdigitalizowana czcionka jest wykorzystywana m.in. w pismach Kancelarii Prezydenta RP. Każdy może ją również bezpłatnie pobrać TUTAJ.

 

♦ Z jubileuszem związana jest jedna z inicjatyw legislacyjnych Prezydenta – ustawa o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej NiepodległościAndrzej Duda wręczył go dotychczas 28 wybitnym osobistościom. 

 

♦ W Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku otwarta została wystawa „Niepodległa. Ojcowie Niepodległości”. 

 

♦ Fasadę Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu w weekendy rozświetlała okolicznościowa iluminacja. Pałac był również podświetlony z okazji rocznic związanych z Ojcami Niepodległości. Tak było m.in. w 144. rocznicę urodzin Wincentego Witosa, 145. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego czy 77. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego.

 

♦  Biało-czerwone flagi od Pary Prezydenckiej zostały przekazane w tym roku do wszystkich polskich samorządów. Łącznie rozesłano 43 500 przesyłek.

 

♦ Z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP, we współpracy z Archiwum Akt Nowych, wydana została specjalna edycja ,,Kalendarza Niepodległości” - reprint publikacji z 1939 r. 

 

♦ W Belwederze odbyło się łącznie osiem debat historyków zorganizowanych przez KPRP we współpracy z IPN.

 

♦ W siedzibie Prezydenta RP na ścianach zawisły w tym roku obrazy z najpiękniejszymi pejzażami w sztuce polskiej oraz ekspozycja fotografii „W drodze do Niepodległości”.

 

 

 

 

♦♦

 

Rok wzmacniania Polski na arenie międzynarodowej

 

♦ Rocznica odzyskania niepodległości zbiegła się z historycznym wydarzeniem w polskiej polityce zagranicznej – Andrzej Duda, jako pierwszy w historii Prezydent RP, prowadził w Nowym Jorku debatę wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ. W styczniu minionego roku Polska objęła bowiem dwuletnie, niestałe członkostwo w tym gremium, w maju zaś przejęła rotacyjne przewodnictwo w RBPolską kandydaturę poparła rekordowa liczba 190 państw. Głosowanie poprzedziło szereg wizyt i rozmów, które Prezydent RP odbył ze światowymi przywódcami w celu uzyskania poparcia. 

 

♦ Miniony rok zaowocował m.in. spotkaniami Andrzeja Dudy z Prezydentem USA Donaldem Trumpem: podczas Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos, a także dwukrotnymi rozmowami podczas brukselskiego Szczytu NATO, gdzie Prezydenci dyskutowali m.in. o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. 
 
♦ Prezydent złożył 24 wizyty zagraniczne, z  czego pięciokrotnie był w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wizyty w styczniu i w maju miały związek z uczestnictwem Andrzeja Dudy w debatach w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Oprócz tej aktywności, Prezydent spotkał się z żołnierzami w Gwardii Narodowej Illinois, a także wraz z Małżonką odwiedził m.in. rodaków mieszkających w Chicago. We wrześniu Prezydent gościł w USA dwa razy: podczas pierwszej wizyty odbyło się spotkanie Par Prezydenckich Polski i USA w Białym Domu. Efektem rozmów Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem było podpisanie przez Prezydentów Wspólnej deklaracji o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym. 
 
Sojusz między Polską i USA nigdy nie był tak mocny - mówił Prezydent Donald Trump po rozmowach z Prezydentem Polski.
 
 

 
Kolejna wizyta miała związek z udziałem w 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Podczas obrad wybrzmiało mocne przemówienie przywódcy USA Donalda Trumpa, który kilkakrotnie wspomniał w nim o Polsce i Polakach. W grudniu Andrzej Duda reprezentował Polskę podczas uroczystości pogrzebowych byłego Prezydenta USA George’a H.W. Busha w Waszyngtonie. Jak zaznaczał Prezydent, jego udział w uroczystościach miał charakter państwowy, ale też wymiar osobisty. 
 
♦ Oprócz tego Andrzej Duda gościł m.in. w Republice Korei (luty), w Belgii  na szczycie NATO w lipcu, w Australii i Nowej Zelandii (była to pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w tych krajach), w Rumunii na Szczycie Inicjatywy Trójmorza (wrzesień), w Szwajcarii oraz w Watykanie, gdzie wraz z Małżonką uczcili 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.
 
 
 
♦ 11 razy Prezydent gościł głowy innych państw i szefów rządów. Na zaproszenie Andrzeja Dudy Polskę odwiedzili m.in. Prezydent Izraela Reuven Rivlin oraz Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier z Małżonką.
 
 Okazję do wielu rozmów stanowiły dwa ważne spotkania, których Polska była gospodarzem: spotkanie przywódców państw „B9” i Szczyt Klimatyczny COP24.
 
W czerwcu w Pałacu Prezydenckim obradowali przywódcy państw „B9”. Efektem ich prac była wspólna deklaracja, w której ponowili zobowiązanie do kontynuowania spotkań w ramach Dziewiątki Bukaresztańskiej, platformy konsultacji i dialogu, prowadzącej do uzgodnienia wspólnych stanowisk i dalszego umacniania bezpieczeństwa euroatlantyckiego. 
 
 
Drugim wydarzeniem, stanowiącym okazję do rozmów z głowami państw, był Szczyt Klimatyczny COP24 w Katowicach, podczas którego Prezydent odbył szereg rozmów bilateralnych, m.in. z watykańskim sekretarzem stanu, b. Gubernatorem Kalifornii, a także Prezydentami Słowenii i Szwajcarii. 
 
 
Andrzej Duda rozpoczął wraz z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem całą konferencję klimatyczną, a w ostatnich dniach szczytu ponownie przybył do Katowic i do ostatniej chwili pracował nad konsensusem, który udało się tam uzyskać.
 
Przyjęty 16 grudnia przez strony szczytu klimatycznego COP24 dokument końcowy, tzw. Pakiet Katowicki, to - jak mówił Prezydent - „mapa drogowa” realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.
 
♦ W ubiegłym roku 28 ambasadorów akredytowanych w RP złożyło listy uwierzytelniające Prezydentowi RP, który zaś wręczył 23 takie dokumenty polskim ambasadorom.
 
♦ Jak co roku, w styczniu Pałac Prezydencki był miejscem Spotkania Noworocznego Prezydenta RP i Małżonki z Korpusem Dyplomatycznym.

 

 

 

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

 

Od początku 2018 r. Polska jest członkiem prestiżowej Rady Bezpieczeństwa ONZ. W styczniu, podczas wizyty Prezydenta RP w Nowym Jorku, oficjalnie otworzyliśmy naszą dwuletnią obecność w tym gremium. - Kwestie poruszane przez RB dotyczą także naszego bezpieczeństwa, dlatego cieszę się, że Polska będzie mogła wpływać na to, w jaki sposób będą rozwiązywane - mówił Andrzej Duda.

 

 

W maju, w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Andrzej Duda, jako pierwszy polski Prezydent, poprowadził w nowojorskiej siedzibie ONZ otwartą debatę wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. We wrześniu br. Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa, któremu przewodniczył Prezydent USA Donald Trump. Posiedzenie poświęcone było nierozprzestrzenianiu broni masowego rażenia. Łącznie Prezydent Andrzej Duda trzykrotnie uczestniczył w tym roku w posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

Ponadto, oprócz wizyty w siedzibie ONZ w Genewie, Andrzej Duda odwiedził także siedzibę Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie, gdzie w Światowym Dniu Żywności wygłosił orędzie jako pierwszy polski Prezydent.

 

 

♦♦

 

Rok promocji polskiej gospodarki

 

 Podczas wizyt zagranicznych Prezydent konsekwentnie prowadził dyplomację gospodarczą, pomagając krajowym inwestorom znaleźć rynki zbytu dla ich towarów i usług oraz zainteresować zagraniczny kapitał naszym krajem. Cele te realizował m.in. podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, gdzie oprócz rozmów z szefami rządów i państw, odbył wiele spotkań z przedstawicielami biznesu.

 

 Ekspansję polskiego biznesu na obce rynki ułatwiają nowe biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W 2017 roku Prezydent Duda uroczyście otworzył biuro PAIH w Meksyku, w 2018 roku w Nowym Jorku i w Sydney. 

 

 

 Na forum krajowym promocji polskiej przedsiębiorczości służy przede wszystkim doroczna Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP – najważniejsze tego rodzaju wyróżnienie na polskim rynku. W 2018 r. Andrzej Duda wręczył nagrody w pięciu kategoriach głównych i dwóch specjalnych podczas – co stało się już tradycją – Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce. 

 

Tam właśnie Andrzej Duda zapowiedział powołanie Rady ds. Przedsiębiorczości, która będzie „dyskutować nad tym, co można w polskim systemie prawnym poprawić, w jaki sposób ułatwić funkcjonowanie polskiemu biznesowi i jak stworzyć jeszcze lepsze warunki do jego rozwoju, do budowania naszej pomyślności i coraz lepszych warunków życia dla naszego społeczeństwa”.

 

 Pałac Prezydencki jest miejscem, w którym odbywa się wiele imprez promujących innowacyjnych polskich przedsiębiorców i ich największe osiągnięcia. Przy okazji powołania kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, Andrzej Duda gościł w czerwcu tego roku m.in. przedstawicieli firmy Wielton S.A. (największego producenta naczep, przyczep i zabudów samochodowych), OncoArendi Therapeutics S.A. (firmy zajmującej się poszukiwaniem i komercjalizacją nowych leków stosowanych w terapii chorób zapalnych oraz nowotworowych) oraz Zortrax S.A. – producenta desktopowych drukarek 3D, które stanowią już trzy proc. światowego rynku. 

 

To właśnie z nowoczesnej drukarki Zortraxu wyszła makieta Pałacu Prezydenckiego, którą mogą teraz podziwiać liczne wycieczki zwiedzające siedzibę Prezydenta RP na Krakowskim Przedmieściu.

 

 

 

Stałym punktem w prezydenckim kalendarzu są wizyty w siedzibach nagrodzonych polskich firm. W marcu tego roku Andrzej Duda odwiedził w Kowalewie Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) supernowoczesną siedzibę firmy Plastica sp. z o.o., należącej do grupy Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych S.A., w lipcu gościł w fabryce pojazdów elektrycznych MELEX w Mielcu (woj. podkarpackie), we wrześniu przyjechał do fabryki oraz nowoczesnego  Centrum Badawczo-Rozwojowego Wieltonu (woj. łódzkie), w październiku spotkał się z kierownictwem i załogą zakładu ANWIL S.A. we Włocławku, jednego z największych i najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw chemicznych w Polsce.

 

 Wsparcie polskiego przemysłu było także celem wizyty w Kielcach na XXVI edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. To od lat najważniejsze wydarzenie branży zbrojeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej.
 

 Szczególną uwagę Prezydent Andrzej Duda kieruje w stronę młodych, innowacyjnych firm. Wprost dla nich przeznaczony jest projekt ,,Startupy w Pałacu – ma ułatwić znalezienie dalszych możliwości rozwoju, inwestorów, partnerów biznesowych oraz nowych rynków zbytu. Tegoroczna edycja nosiła nazwę „Startupy w Pałacu – KOOPERACJA , podczas niej przedstawiciele pięciu polskich firm (prezesi i dyrektorzy odpowiedzialni za obszar B+R) zaprezentowali swoje dotychczasowe doświadczenia we współpracy ze startupami i wskazali perspektywy rozwoju przyszłych relacji biznesowych. 

 

 

 Co zrobić, by polskie firmy stały się liderami kluczowych technologii przyszłości, czyli biotechnologii, gospodarki cyfrowej, energii i środowiska? W 2018 r. Prezydent RP zainicjował dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie innowacji w perspektywie 5-10-20 lat. Temu poświęcone były trzy konferencje zorganizowane w Pałacu Prezydenckim: „Biotechnologia”„Elektromobilność”„Przemysł Kosmiczny”, a na wiosnę 2019 r. planowana jest konferencja dotycząca „Materiałów Zaawansowanych”.

 

 

♦♦

 

Rok zwiększania bezpieczeństwa

 

Prezydent RP – Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP w minionym roku dużo uwagi poświęcił kwestiom związanym z bezpieczeństwem Polski i sojuszniczymi zobowiązaniami naszego kraju, jako członka NATO.

 
♦ Z inicjatywy Prezydenta RP powołany został wspólny zespół ekspertów BBN oraz MON, którego celem było wypracowanie zmian w systemie kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.  Pierwszy etap już się rozpoczął. 23 grudnia 2018 weszła w życie pierwsza część reformy. Zgodnie z nią Szef Sztabu Generalnego stał się pierwszym żołnierzem RP.
 
♦ Na zaproszenie Prezydenta Andrzeja Dudy w Warszawie odbyło się spotkanie Prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki (Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier). Spotkanie miało miejsce w Warszawie i zostało zwieńczone podpisaniem wspólnej deklaracji.
 
♦ W lipcu Andrzej Duda przewodniczył polskiej delegacji podczas Szczytu NATO w Brukseli, gdzie podjęto kolejne decyzje wzmacniające bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO,
 
♦ Prezydent w 2018 roku odbył 22 wizyty wojskowe, a wśród nich: spotkania z żołnierzami wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, wizyty w 3 kontyngentach wojskowych oraz odprawy i spotkania robocze z dowództwem Sił Zbrojnych.
 
♦ W ciągu ostatniego roku Zwierzchnik Sił Zbrojnych obserwował ćwiczenia w Nowej Dębie, złożył wizytę w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu w związku z zakończeniem ćwiczenia Anakonda-18, podsumowaniem procesu certyfikacji Dowództwa oraz przekazaniem w podporządkowanie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie, a także spotkał się z żołnierzami Polskich Kontyngentów Wojskowych: PKW Afganistan, PKW Łotwa oraz PKW Rumunia. Andrzej Duda wizytował także Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie.
 
Mianował 57 oficerów na stopnie generalskie.
 

 

 

 

♦♦

 

Rok spotkań z Rodakami

 

 

♦  Prezydent w ciągu minionego roku odbył ponad 120 wizyt krajowych. Spotkał się m.in z mieszkańcami MalborkaStrzelinaŚremuSztumuPeplinaHalinowaŻor, SzamotułChoszcznaKamiennej GóryŚrody WielkopolskiejNowego SączaBochni czy Żar

 

♦ Prezydent, jak co roku, uczestniczył także w najważniejszych uroczystościach i wydarzeniach na terenie kraju, m.in. obchodach rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego, II wojny światowejwydarzeń Marca ’68 czy wydarzeń ZielonogórskichAndrzej Duda wziął także udział w Barbórce oraz Prezydenckich Dożynkach w Spale – wydarzeniu wieńczącym ogromny trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Para Prezydencka zaprosiła także najlepszych w kraju rolników i przedstawicieli najprężniej rozwijających się firm agrobiznesowych na uroczystą galę AgroLigi.

 

♦ Setki polskich miast, w odpowiedzi na prezydencki apel i zaproszenie do wspólnego świętowania, zorganizowało lokalne obchody tej wyjątkowej rocznicy, jaką jest odrodzenie Niepodległej: Łowczówek - Zlot Niepodległościowy, Lublin - Gala Niepodległości, Wierzchosławice - 144. rocznica urodzin Wincentego Witosa,  Kolbuszowa - Powiatowe obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To m.in. w tych miejscach wraz z mieszkańcami w uroczystościach wziął udział Prezydent.

 

♦ W ramach wspierania inicjatyw lokalnych, Andrzej Duda uczestniczył m.in. w  XX Światowym Zjeździe Kaszubów w Luzinie czy XVIII Kongresie Gmin Wiejskich w Poznaniu.

 

Polonia

 

♦ Uroczystości jubileuszowe z udziałem Pary Prezydenckiej odbywały się nie tylko w kraju, lecz także za granicą. GenewaBerlin,  MelbourneNowy JorkSydneyDyneburg i wiele innych miast na świecie było celem zagranicznych wizyt Prezydenta i Pierwszej Damy. Wyjazdy stały się również okazją do świętowania odzyskanej niepodległości z udziałem światowych przywódców oraz Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

 

W tym roku do największego wydarzenia polonijnego na świecie doszło w maju, kiedy w Millennium Park w Chicago Para Prezydencka spotkała się z tysiącami rodaków, by świętować 100-lecie odzyskania niepodległości.

 

 

 

♦ Prezydent z Małżonką po raz kolejny włączyli się również w ,,Akcję Pomocy Polakom na Wschodzie”.

 

♦ Para Prezydencka zaprosiła do Pałacu m.in. uczestników akcji „Wielkanoc w Polsce”, którą objęli swoim honorowym  patronatem. 

 

♦ Uroczyście obchodzony był Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 

 

♦ Z inicjatywy Kancelarii dzieci z warszawskich szkół oraz dziennikarze Telewizji Polskiej i Radia Dla Ciebie przygotowali życzenia wielkanocne adresowane do polskich Kombatantów mieszkających poza granicami Polski. 

 

 

♦♦

 

Rok lepszego prawa

 

 

♦ W minionym roku Prezydent podpisał 265 ustaw. Jedna z ostatnich w kończącym się roku to tzw. ustawa przeciwdziałająca wzrostowi cen prądu w 2019 r., czyli nowela ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

 

♦ Andrzej Duda wniósł osiem własnych inicjatyw ustawodawczych, wśród nich projekt ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości,  projekt ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwaprojekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny, projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym dla osób przebywających w latach 1939-1956 na zesłaniu lub deportacji w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, projekt ustawy o zmianie ustawy o umowach międzynarodowych, projekt ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych czy projekt zmiany ustawy – Kodeks spółek handlowych dotyczący możliwości udziału w zgromadzeniu wspólników spółki przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.  

 

 Jedna z prezydenckich inicjatyw dotyczyła ustawy o zmianie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, którą w lipcu 2018 r. Andrzej Duda uroczyście podpisał. – Cieszy mnie sposób, w jaki wyprocedowaliśmy tę ustawę. Każdy punkt tam zawarty, każda zmiana, którą proponujemy, każde nowe rozwiązanie jest rozwiązaniem przyjętym jednogłośnie przez Radę – zaznaczył Prezydent  podczas uroczystości.

 

 

♦ Dwie ustawy Prezydent RP przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia, w tym tzw. degradacyjną, czyli ustawę o pozbawianiu stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu i przekazał ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.

 

♦ Trzy razy, w imieniu Prezydenta, do Trybunału Konstytucyjnego skierowano wnioski o zbadanie zgodności ustaw z Konstytucją.  

 

♦ W lipcu br. Prezydent RP złożył w Senacie projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego dotyczącego zmian w Konstytucji. Jednak senatorowie opowiedzieli się przeciwko wnioskowi w sprawie przeprowadzenia referendum.

 

 

♦♦

 

Rok wsparcia rodziny i pomocy najsłabszym

 

 

♦ Wiele uwagi podczas minionego roku Prezydent poświęcił polskim rodzinom.  Rodzina stanowi absolutny fundament społecznego ustroju państwa – podkreślił Andrzej Duda podczas debaty poświęconej rodzinie, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim. 

 

 Wyrażam mój najwyższy szacunek i wdzięczność wobec rodziców otwierających swoje serca i domy dla dzieci doświadczonych brakiem tych dwu niezbędnych im dóbr – napisał Prezydent w maju tego roku do uczestników VI Kongresu Rodzicielstwa Zastępczego i odznaczył Krzyżem Zasługi kilkanaście rodzin zastępczych.

 

♦ Dziś Polska jest suwerenna także dzięki Wam (...) Jesteście Państwo wpisani w to stulecie – mówił Prezydent do par z długoletnim pożyciem małżeńskim. Spotkanie Pary Prezydenckiej z małżeństwami o długoletnim stażu i ich rodzinami odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. W 2018 roku Prezydent wręczył ponad 6 tys. Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

 

♦ Andrzej Duda docenił również zasługi matek rodzin wielodzietnych. – Jesteście Panie naszym największym dobrem narodowym – mówił 14 lutego podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, gdzie gościł duże rodziny z całej Polski. Miesiąc później na zaproszenie jednej z takich rodzin pojechał do wsi Przeciszów w Małopolsce na chrzciny 16. dziecka państwa Nelców.

 

 

♦ Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wzięli udział w festynie rodzinnym „Rodzina z Energią”. Prezydent dziękował wówczas rodzicom  za patriotyczne wychowanie młodego pokolenia. – Ogromnie dziękuję, że pamiętacie o tym, co ważne dla Polski i dla nas wszystkich – akcentował. 

 

♦ Również w Ogrodach Prezydenckich odbył się piknik - „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”, podczas którego Andrzej Duda z Małżonką zwracali uwagę na to, jak ważne jest świadome i odpowiedzialne korzystanie z numeru alarmowego 112.

 

 

♦ Para Prezydencka bierze udział w licznych akcjach charytatywnych. Corocznym zwyczajem jest już włączanie się w akcję Caritas Polska „Tornister Pełen Uśmiechów” i przygotowanie wyprawek szkolnych dla dzieci z Polski oraz polskich rodzin mieszkających na Ukrainie.

 

W Belwederze Para Prezydencka wręczyła stypendia dzieciom funkcjonariuszy służb publicznych, którzy polegli lub zostali ranni w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.

 

♦ W maju w Pałacu Prezydenckim odbyła się po raz trzeci gala konkursu „Lider Dostępności”. Uroczystość współorganizowana jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. W listopadzie, podczas Gali Finałowej Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”, Andrzej Duda przyznał nagrodę specjalną pośmiertnie prezesowi stowarzyszenia, Piotrowi Pawłowskiemu, który zmarł w październiku b.r. Wyróżnieni zostali także działacze społeczni i instytucje niosące pomoc potrzebującym.

 

 

 

♦ Prezydent wręczył także odznaczenia zasłużonym w ratowaniu życia i mienia. – Dopóki człowiek gotów jest bezinteresownie rzucić się na pomoc drugiemu człowiekowi, nawet ryzykując życie, to znaczy, że są ludzie zdolni tworzyć wspólnotę. To jest właśnie największe poświęcenie – nieść bezinteresowną pomoc drugiemu, często z narażeniem życia – mówił Andrzej Duda.

 

♦ Już po raz czwarty Para Prezydencka wzięła udział w projekcie „Szlachetna Paczka”. Tym razem Prezydent z Małżonką przygotowali paczkę dla rodziny, w której mama samotnie wychowuje czwórkę dzieci oraz opiekuje się 82-letnią babcią. 

 

♦ Okazywanie serdecznych uczuć i udzielanie praktycznego wsparcia osobom będącym w potrzebie to także wyraz naszego patriotyzmu i solidarności –  tymi słowami Para Prezydencka zachęcała do udziału w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom organizowanym przez Caritas Polska.

 

 

♦♦

 

Rok kultury

 

♦ Prezydent Andrzej Duda w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie. Pałac Saski ma być formą trwałego upamiętnienia roku jubileuszowego – pomnikiem niepodległości. Będzie również dopełnieniem dzieła odbudowy stolicy po zniszczeniach z czasu II wojny światowej.

 

 

♦ Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości niecodzienną formułę przybrała tegoroczna akcja Narodowe Czytanie zainaugurowana przez Parę Prezydencką. Poza główną lekturą – „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego  – w tym roku czytamy także specjalnie przygotowaną na tę okoliczność „Antologię Niepodległości”. To 44 utwory polskich twórców, składające się na kanon literatury patriotycznej.

 

♦ Stefan Żeromski to jeden z kilku wybitnych przedstawicieli polskiej kultury odznaczonych pośmiertnie przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego w Święto Niepodległości. Najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej przyznane zostało również m.in.: Januszowi Korczakowi, Wojciechowi Kossakowi, Kornelowi Makuszyńskiemu, Władysławowi Stanisławowi Reymontowi i Karolowi Szymanowskiemu. 

 

♦ W Teatrze Królewskim Starej Oranżerii Łazienek Królewskich odbył się wyjątkowy koncert, na którym gościły głowy państw Europy Środkowo-Wschodniej – uczestnicy spotkania państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. 

 

 

♦ Do jubileuszu nawiązuje również lista Pomników Historii – miejsc, które mają szczególną wartość dla polskiej kultury. W 2018 roku obyły się dwie uroczystości, podczas których Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił kolejne obiekty zabytkowe wpisane na tę listę. 

 

♦ W Teatrze Wielkim podczas uroczystego koncertu, zorganizowanego prze Kancelarię Prezydenta, wybrzmiał utwór Te Deum Polonia napisany na specjalne zamówienie Prezydenta.

 

♦ Z inicjatywy Kancelarii Prezydenta do końca roku jubileuszowego można było oglądać instalację artystyczną „Kolumnostas 1918-2018” autorstwa Jerzego Kaliny. Na kolumnach gmachu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wyeksponowane zostały nazwiska polskich artystów, którzy przyczynili się do rozwoju duchowego narodu. 

 

♦ 24 lutego 2018 roku,  w 200. rocznicę pierwszego publicznego występu Fryderyka Chopina, w Pałacu Prezydenckim odbył się wyjątkowy koncert fortepianowy. Wysłuchała go Para Prezydencka. 

 

 

♦ W Belwederze debatowano o kulturze w ramach cyklu debat organizowanych z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Tematami dyskusji były: „Przedwiośnie współczesne. Literatura i Polska po 1989 roku” oraz „Dialog z tradycją literacką”. 

 

♦ W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. Udział w wernisażu wystawy malarstwa „Polska w pejzażach”, połączonego z otwarciem ekspozycji fotografii „W drodze do Niepodległości” wzięła Para Prezydencka.

 

 

♦ Rezydencje Prezydenta RP były w minionym roku wielokrotnie otwierane dla zwiedzających. Doskonałą okazją do odwiedzin Belwederu był ostatni weekend września, kiedy to można było obejrzeć wystawę przygotowaną z okazji wręczenia certyfikatów wpisu nowych obiektów na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”

 

 

♦♦

 

Rok pamięci i wartości 

 

♦ W tym roku miała miejsce wyjątkowa wizyta zagraniczna Prezydenta. W 75. rocznicę rzezi wołyńskiej Andrzej Duda udał się na Ukrainę, by na miejscu dokonanego tam ludobójstwa oddać hołd wszystkim ofiarom tej zbrodni. 

 

 

♦ Szczególny charakter przybrały również Uroczystości pogrzebowe  śp. admirała floty Józefa Unruga i Jego Małżonki śp. Zofii Unrug w Gdyni. Andrzej Duda przypomniał, że pogrzeb odbył się właśnie tego dnia, bo zostało spełnione życzenie zapisane przez Józefa Unruga w testamencie. Admirał zastrzegł w nim, że jego prochy mogą wrócić do Polski dopiero, gdy ojczyzna będzie wolna, a jego podwładni, którzy zostali straceni przez komunistów po sfingowanym procesie, zrehabilitowani i pochowani z honorami.

 

Prezydent, jak co roku, uczestniczył w uroczystościach upamiętniających najważniejsze wydarzenia historyczne Polski. 

 

Uczcił pamięć Powstańców Warszawskich. W ramach obchodów 74. rocznicy zrywu spotkał się z bohaterami walki o wolność. Andrzej Duda nadał także odznaczenia państwowe uczestnikom tamtych wydarzeń.

 

– Powstańcy chcieli wolności, bo tak było od pokoleń; bo wolność wywalczyli ich ojcowie, którzy stanęli do walki, zwyciężyli i Polska stała się niepodległa – mówił Prezydent podczas Apelu Poległych na pl. Krasińskich w Warszawie.

 

 

♦ 79. rocznica wybuchu II wojny światowej. – Zaklinam nas wszystkich, a przede wszystkim młode pokolenie, by tak prowadzić politykę i polskie sprawy, aby nigdy więcej zagrożenie nie spłynęło na naszą Rzeczpospolitą – apelował Prezydent w Tczewie.

 

♦ Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prezydent m.in. wziął  udział w uroczystościach w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Wraz z kombatantami odwiedził także ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego: Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945-1954. 

 

♦ Wziął również udział w uroczystościach z okazji obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. – Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem odrodzonej Polski. Było i jest fundamentem niepodległości – podkreślał. – Jesteśmy dziś tu, w Poznaniu, w Wielkopolsce, by z dumą krzyczeć: Cześć i chwała bohaterom! – akcentował. Podczas wizyty w Poznaniu uhonorował Orderami Orła Białego pośmiertnie Dowódców Powstania. 

 

 

♦ 10 kwietnia Prezydent, wspólnie z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej, wziął udział w odsłonięciu Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej z 2010 roku na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. – Wierzę, że ten pomnik będzie nas jednoczył, niezależnie od poglądów politycznych – mówił. W listopadzie zaś uczestniczył w odsłonięciu pomnika śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

♦ W 70. rocznicę zamordowania Witolda Pileckiego Prezydent razem z córką rotmistrza Zofią Pilecką-Optułowicz złożył wieniec przed ścianą straceń dawnego aresztu śledczego na warszawskim Mokotowie. Najprawdopodobniej to w tym miejscu zastrzelono − na mocy wyroku komunistycznego sądu po sfingowanym procesie − jedną z najbardziej bohaterskich postaci w historii Polski.

 

♦ Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach związanych z wymarszem legendarnej kadrówki, która dała początek Legionom Polskim. Uroczystości miały wyjątkowy charakter ze względu na obchodzony w tym roku jubileusz niepodległości. 

 

♦ W ciągu minionego roku Prezydent wielokrotnie spotykał się z bohaterami naszej wolności. Tuż przed świętami Wielkiejnocy odwiedził w Węgrzcach pod Krakowem Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy, niezłomnego żołnierza okręgu nowogródzkiego Armii Krajowej. 

 

– Panie Generale, dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za tamte niezwykłe lata służby, za wszystko, co dla Polski czyni Pan do dzisiaj – mówił natomiast w maju podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskiej płk. Bieńkowiczowi

 

♦ Podczas wzruszającego spotkania Andrzej Duda wręczył również Akt Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej Franciszkowi Jakowczykowi, żołnierzowi AK, który spędził ponad 20 lat w sowieckich łagrach. Uroczystość odbyła się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu

 

 

 

♦ Prezydent odwiedza miejsca pamięci o polskich bohaterach także podczas wizyt zagranicznych. W USA złożył wieniec przed Grobem Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington, a następnie, wspólnie z Małżonką, odwiedził miejsce spoczynku Jana Karskiego. 

 

♦ Z kolei podczas wizyty w Nowej Zelandii Prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Nowej Zelandii Marian Ceregra przekazał na ręce Prezydenta flagę polską spod Monte Cassino Polacy zawsze byli wierni Polsce; byli patriotami  mówił, wręczając dar Andrzejowi Dudzie.

 

♦ W szwajcarskiej Lucernie Para Prezydencka wzięła udział w ceremonii upamiętnienia konsula Konstantego Rokickiego, który w czasie drugiej wojny światowej wystawiał fałszywe paszporty, ratując setki Żydów. Wielu z nich żyje do dziś.

 

W lutym w Pałacu Prezydenckim, dzięki poszukiwaniom IPN, ogłoszono kolejne nazwiska osób, których szczątki zostały odnalezione zarówno w Polsce, jak i za granicą. Chodzi o ofiary zbrodni niemieckich, komunistycznych i sowieckich. 

 

 

♦ Również w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda z Małżonką spotkali się z organizatorami i wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Dzięki przeprowadzanej przez ochotników inwentaryzacji nagrobków, polskie rodziny mogą odnaleźć groby swoich przodków.

 

 Pamięć o naszych przodkach pokazuje, jak bardzo cywilizowani jesteśmy  mówił Prezydent.

 

♦ 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie Para Prezydencka wzięła udział we mszy świętej celebrowanej przez polskich księży pod przewodnictwem kardynała Zenona Grocholewskiego. Dzień wcześniej Prezydent Andrzej Duda wraz z  Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zostali przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka.

 

 

♦ W czerwcu na Polach Lednickich Prezydent spotkał się z uczestnikami XXII Spotkania Młodych. Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przekazał uczestnikom biało-czerwone flagi.

 

 

♦ Na początku roku Para Prezydencka wzięła udział w tradycyjnym spotkaniu noworocznym z przedstawicielami religii oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce.

 

Wiele pokoleń, niezależnie od języka i wiary, wspólnie walczyło o Rzeczpospolitą, o to by Polska była wolna i niepodległa - mówił Prezydent, wskazując, że dziś Polska zapewnia bezpieczeństwo, spokój i możliwość normalnego życia.

 

♦ W grudniu, jak co roku, odbyła się w Pałacu Prezydenckim uroczystość zapalenia świec chanukowych. Andrzej Duda przypomniał, że 11 listopada nadał pośmiertnie Ordery Orła Białego dwóm polskim Żydom - Baruchowi Steinbergowi, naczelnemu rabinowi Wojska Polskiego, zamordowanemu przez NKWD w Katyniu, oraz Januszowi Korczakowi, wspaniałemu wzorowi humanizmu i opieki nad najmłodszymi.

 

 

 

♦♦

 

Rok wyróżnień 

 

♦ Prezydent wręczył w 2018 roku ponad 7 tys. odznaczeń, w tym 29 Orderów Orła Białego. Najbardziej uroczysta ceremonia wręczenia tych najwyższych odznaczeń państwowych odbyła się 11 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnionych zostało wówczas pośmiertnie 25 wybitnych Polaków.

 

 

♦ Wyjątkowa uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim 12 grudnia, kiedy to Prezydent nadał Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Odznaczenie to zostało ustanowione z inicjatywy Prezydenta RP i nawiązuje do II Rzeczypospolitej oraz wręczanego w 1928 roku Medalu 10-lecia odzyskanej niepodległości. Odznaczenia wręczono dwudziestu ośmiu Polakom.

 

 

Przez cały rok Prezydent nadał łącznie 483 tytuły profesorskie pracownikom nauki i sztuki oraz nauczycielom akademickim;

 

A także przyznał 95 nominacji sędziowskich i asesorskich.

 

 

♦♦
 

Rok promocji sportu

 

Prezydent aktywnie wspierał polskich sportowców, obserwował ich zmagania, dziękował za sukcesy, wręczał też odznaczenia zawodnikom i zasłużonym dla rozwoju różnych dyscyplin.

 

♦ Jak co roku, Para Prezydencka wzięła udział w noworocznym spotkaniu Polskiej Rodziny Olimpijskiej.

 

♦ Dziękuję za wspaniałych 100 lat sportowych radości i wielkiej dumy – mówił Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu ze środowiskiem sportowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. – Jesteście jednym z filarów budowania silnego polskiego państwa na przestrzeni tych 100 lat – podkreślił. 

 

♦ Na początku roku Prezydent gorąco kibicował  naszym skoczkom narciarskim m.in. podczas zawodów Pucharu Świata w Zakopanem. Także w nowym sezonie, w listopadzie, Para Prezydencka wspierała zawodników w inauguracyjnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle.

 

 

W lutym Prezydent z Małżonką kibicowali polskim skoczkom podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, na których Kamil Stoch zdobył 3. w karierze złoty medal. Para Prezydencka spotkała się także z polskimi sportowcami w wiosce olimpijskiej w Pjongczangu.

 

♦ Prezydent przebiegł trasę pięciokilometrowego biegu „Urodziny Janosika” w Parku Skaryszewskim w Warszawie. To coroczna akcja organizowana przez bliskich i przyjaciół Pawła Janeczka, oficera Biura Ochrony Rządu, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

 

W czerwcu Andrzej Duda dopingował też polską reprezentację w piłce nożnej na mundialu odbywającym się w Rosji.

 

Kibicował naszej drużynie m.in. razem z marynarzami na statku ORP Pułaski oraz z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Na wspólne oglądanie meczu Polska - Senegal Para Prezydencka zaprosiła z kolei m.in. dzieci ze szkoły sportowej oraz uczestników Olimpiad Specjalnych.

 

♦ Oprócz tego Prezydent oglądał zwycięski mecz Polaków z Litwinami na Stadionie Narodowym. Towarzyskie spotkanie stanowiło jeden z etapów przygotowania biało-czerwonych do mundialu.

 

 

♦ W Łodzi na początku wakacji Para Prezydencka zainaugurowała cykl letnich treningów dla dzieci i młodzieży Marcin Gortat Camp organizowanych przez Fundację koszykarza Mierz Wysoko. 

 

♦  Wyprowadziliście polską lekkoatletykę na światowy poziom  chwalił Prezydent medalistów sierpniowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie. Dziękował im za sukcesy. Biało-czerwoni zdobyli 12 krążków, w tym siedem złotych.

 

♦ We wrześniu z kolei Prezydent kibicował polskim siatkarzom, którzy obronili tytuł Mistrzów Świata. Andrzej Duda w Domu Sołeckim w miejscowości Masłomiąca, koło Michałowic pod Krakowem, kibicował Polakom grającym w finałowym meczu z Brazylią. Zmagania biało-czerwonych obserwował wspólnie ze strażakami, ich rodzinami i mieszkańcami. 

 

♦ Dzień po powrocie siatkarzy do kraju, Andrzej Duda wręczył sportowcom odznaczenia państwowe

 

Wasz sukces wlewa nadzieję w serca, pokazuje, że Polacy są wielcy, że potrafią zwyciężać – mówił Prezydent do Mistrzów Świata w Piłce Siatkowej 2018. 

 

 

♦  Piłka ręczna chyba najmocniej ze wszystkich dyscyplin sportu związana jest z wielką historią odzyskania niepodległości w 1918 roku  podkreślał Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń z okazji 100-lecia piłki ręcznej w Polsce. Odznaczeni zostali zasłużeni działacze, trenerzy, sędziowie sportowi, nauczyciele i organizatorzy kadr piłki ręcznej.

 

W grudniu w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim Prezydent kibicował zawodnikom uczestniczącym w Pucharze Świata w Łyżwiarstwie Szybkim. - Cieszę się, że po raz kolejny mogę być tutaj, oglądać te zawody i cieszyć się tym obiektem  mówił.

 

Pod koniec 2017 Andrzej Duda uczestniczył w uroczystości otwarcia Areny, a we wrześniu 2016 r. Prezydent wziął udział w uroczystości podpisania aktu i wmurowania kamienia węgielnego pod pierwszą w Polsce Krytą Halę Lodową.

 

Para Prezydencka wspierała i doceniała także sukcesy sportowców z niepełnosprawnościami.

 

♦ Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje sportowcom występującym w zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pjongczangu.

 

♦  Chylę czoło przed Państwa hartem ducha i wspaniałymi wynikami – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z medalistami Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Berlinie 2018. W spotkaniu uczestniczyła również Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda

 

Na początku lipca Prezydent pożegnał śp. Irenę Szewińską, Damę Orderu Orła Białego, utalentowaną lekkoatletkę, krzewicielkę idei olimpijskiej, propagatorkę sportu i kultury fizycznej.  W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości żegnamy sportowca stulecia – mówił Andrzej Duda podczas nabożeństwa żałobnego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.