Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 24 grudnia 2018

Wigilijny koncert kolęd i pastorałek

  |   Koncert kolęd i pastorałek w Czerwińsku Koncert kolęd i pastorałek w Czerwińsku Koncert kolęd i pastorałek w Czerwińsku Koncert kolęd i pastorałek w Czerwińsku Koncert kolęd i pastorałek w Czerwińsku Koncert kolęd i pastorałek w Czerwińsku Koncert kolęd i pastorałek w Czerwińsku Koncert kolęd i pastorałek w Czerwińsku Koncert kolęd i pastorałek w Czerwińsku Koncert kolęd i pastorałek w Czerwińsku Koncert kolęd i pastorałek w Czerwińsku Koncert kolęd i pastorałek w Czerwińsku

„Jaka Wigilia, taki cały rok" – w wigilijny wieczór Telewizja Polska wyemitowała wieczorem koncert kolęd i pastorałek, który odbył się w Czerwińsku nad Wisłą. Wysłuchała go między innymi Para Prezydencka.

 

Koncert odbył się w Bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Czerwińsku nad Wisłą (woj. mazowieckie). Koncert „Jaka wigilia, taki cały rok” zorganizowała Telewizja Polska S.A. oraz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
 

 

W koncercie wzięli udział popularni polscy artyści: Maryla Rodowicz, Andrzej Piaseczny, Mietek Szcześniak, Sebastian Karpiel-Bułecka, Piotr Cugowski, Marika, Mateusz Ziółko, Katarzyna Cerekwicka, zespół folklorystyczny Kapela Ludowa oraz chór Sound'n'Grace.

 

 

 

Klasztor, w którym śpiewano kolędy, wzniesiono jako dwuwieżowy kościół z kamienia w pierwszej połowie XII wieku z inicjatywy biskupa płockiego Aleksandra z Mallone. Dwie wieże świadczą o wysokim znaczeniu tej świątyni. Podobne mają tylko kościół św. Andrzeja w Krakowie, kolegiaty w Opatowie i w Tumie, a także dwa kościoły śląskie – w Lwówku i w Wierzbnej. Bazylika w Czerwińsku przechodziła bardzo burzliwe koleje losu, co spowodowało, że dziś nie można obejrzeć pierwotnego wyglądu świątyni. We wnętrzu świątyni wielką atrakcją są freski z XIII wieku. To największy zespół malowideł romańskich w Polsce. Bazyliką opiekują się dziś Towarzystwo Salezjańskie.

 


Poleć znajomemu