Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 11 stycznia 2019

Spotkanie Pary Prezydenckiej z uczestnikami Rejsu Niepodległości

  |   Pałac Prezydencki. Spotkanie z załogą Rejsu Niepodległości Pałac Prezydencki. Spotkanie z załogą Rejsu Niepodległości Pałac Prezydencki. Spotkanie z załogą Rejsu Niepodległości Pałac Prezydencki. Spotkanie z załogą Rejsu Niepodległości Pałac Prezydencki. Spotkanie z załogą Rejsu Niepodległości Pałac Prezydencki. Spotkanie z załogą Rejsu Niepodległości Pałac Prezydencki. Spotkanie z załogą Rejsu Niepodległości Pałac Prezydencki. Spotkanie z załogą Rejsu Niepodległości Pałac Prezydencki. Spotkanie z załogą Rejsu Niepodległości Pałac Prezydencki. Spotkanie z załogą Rejsu Niepodległości Pałac Prezydencki. Spotkanie z załogą Rejsu Niepodległości Pałac Prezydencki. Spotkanie z załogą Rejsu Niepodległości Pałac Prezydencki. Spotkanie z załogą Rejsu Niepodległości Pałac Prezydencki. Spotkanie z załogą Rejsu Niepodległości Pałac Prezydencki. Spotkanie z załogą Rejsu Niepodległości

Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami załogi  „Daru Młodzieży”, który w maju zeszłego roku wyruszył z portu w Gdyni na oceany świata w Rejs Niepodległości, by uczcić stulecie odrodzonej Niepodległej. Żaglowiec zawita łącznie do 23 portów, za kilka dni dotrze do Panamy, gdzie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. 

 

- Ogromnie Wam dziękuję, że dzięki Waszej służbie na „Darze Młodzieży” świętujemy stulecie odzyskania niepodległości także na morzach i oceanach świata. Że ta nasza radość z odzyskanej Niepodległej eksplodowała na cały świat i będzie eksponowana za kilka dni na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie - mówił Prezydent. Andrzej Duda dziękował też organizatorom przedsięwzięcia: Ministrowi Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetowi Morskiemu w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.

 

- Rejs jest z jednej strony absolutnie nietuzinkowym sposobem na świętowanie stulecia odzyskania niepodległości. Jest to także wspaniała promocja naszego kraju. Ale wyobrażam sobie, że jest to swoisty sprawdzian dla Państwa różnego rodzaju kompetencji i umiejętności. Jest to ogromne przeżycie, wspaniałe doświadczenie i niezapomniana przygoda - akcentowała Pierwsza Dama.

 

 

Para Prezydencka otrzymała od uczestników Rejsu Niepodległości replikę żaglowca „Dar Młodzieży”.

 


 

Rejs Niepodległości wyruszył 20 maja 2018 r. z Gdyni. W wyprawie bierze udział młodzież z całego kraju. Łącznie „Darem Młodzieży” popłynie w Rejs Niepodległości 910 osób. Na każdym etapie podróży na statku przebywa ich 130. Są to: laureaci ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz praktykanci uczelni morskich z Gdyni i ze Szczecina. Żaglowiec będzie obecny w 23 portach rozsianych po całym świecie. Kulminacyjnym punktem będzie Panama, gdzie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. 28 marca 2019 r. przypłynie do swojego macierzystego portu i tym samym zakończy swój prawie roczny rejs.

 

„Dar Młodzieży” jest trzymasztową fregatą, żaglowcem szkolnym Akademii Morskiej w Gdyni i kontynuuje tradycję dwóch słynnych poprzedników – „Lwowa” i „Daru Pomorza”. Jest pierwszym wielkim żaglowcem oceanicznym polskiej budowy, jaki wyszedł poza Morze Bałtyckie, przeciął Równik i opłynął świat.

 

Poleć znajomemu