Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 18 stycznia 2019

„Mimo różnic wiary i pochodzenia tworzymy narodową wspólnotę”

  |   Spotkanie noworoczne Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce Spotkanie noworoczne Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce Spotkanie noworoczne Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce Spotkanie noworoczne Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce Spotkanie noworoczne Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce Spotkanie noworoczne Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce Spotkanie noworoczne Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce Spotkanie noworoczne Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce Warszawski Chór Papieski im. Św. Jana Pawła II wykonał m.in. Psalm 63

– Mimo różnic wiary i pochodzenia etnicznego tworzymy narodową wspólnotę ludzi polskiej ziemi – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami kościołów, związków wyznaniowych oraz mniejszości etnicznych i narodowych w Polsce.

 

– Cieszę się bardzo, bo to nasze spotkanie jest ważnym elementem istnienia polskiej wspólnoty, ale przede wszystkim jest pięknym pokazaniem tego, jak ona wygląda, jak jest ona barwna i jak wielka jest tradycja naszej polskiej wspólnoty obywateli Rzeczypospolitej, tych, którzy żyją na polskiej ziemi, tych, którzy żyją w tradycji ukształtowanej tutaj od stuleci, bardzo często od ponad tysiąca lat – powiedział Prezydent.

 

Zobacz także: Żałoba narodowa po śmierci Prezydenta Gdańska [PL/ENG] Prezydent weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Pawła Adamowicza Dzień pogrzebu Pawła Adamowicza - dniem żałoby narodowej Prezydent: Wrogość i przemoc przyniosły najtragiczniejszy skutek i ból Andrzej Duda nawiązał też do tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Poprzez dramatyczne wydarzenia (…) znowu odżyła u nas dyskusja na temat tego, czy granice relacji międzyludzkich, wewnętrznych, w niektórych aspektach, zwłaszcza w tych aspektach politycznych, nie są u nas przekraczane – powiedział.

 

– Otóż ja powiem tak, są przekraczane, są niestety przekraczane, nie w wymiarze religijnym, narodowościowym czy etnicznym (...). One są przekraczane w tym ujęciu, które czasem niektórzy socjolodzy nazywają międzyplemiennym – podziału na różnego rodzaju poglądy ideologiczne i pojawiających się na tym tle starć – ocenił Prezydent.


Wskazywał na umiejętność dialogu między kościołami i związkami wyznaniowymi. – Bardzo bym chciał, żebyśmy my, jako wspólnota ludzi żyjących na tej ziemi, umieli się w rozmowie ze sobą wzorować na tym, jak Państwo prowadzicie dialog ze sobą w Polskiej Radzie Ekumenicznej – mówił, wskazując, że kościoły i związki wyznaniowe, ludzie wiary umieją dzisiaj usiąść i rozmawiać ze sobą nie obrażając nikogo, nie poniżając nikogo. – Bardzo bym chciał żebyśmy my, jako wspólnota ludzi żyjących na polskiej ziemi, mających różne poglądy, też się tego nauczyli – podkreślił Prezydent.


Zobacz także: Wystąpienie podczas spotkania z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych Na noworoczne spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami wszystkich głównych religii i wyznań obecnych w Polsce oraz z reprezentantami mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących na terenie Polski zaproszeni zostali: hierarchowie oraz wierni Kościoła Rzymskokatolickiego, przedstawiciele wspólnoty żydowskiej, przedstawiciele wspólnoty muzułmańskiej, hierarchowie oraz wierni kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, hierarchowie duszpasterstw polowych: Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego i Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego oraz przedstawiciele Kościoła Zielonoświątkowego, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, przedstawiciele Aliansu Ewangelicznego w Rzeczypospolitej Polskiej. A także: przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych, zasiadający w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

(KG)

Poleć znajomemu