Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 30 stycznia 2019

30. rocznica tragicznej śmierci śp. ks. Stanisława Suchowolca

  |   Wieniec od Prezydenta RP na grobie ks. Stanisława Suchowolca Wieniec od Prezydenta RP na grobie ks. Stanisława Suchowolca

W 30. rocznicę tragicznej śmierci śp. ks. Stanisława Suchowolca - "kapłana niezłomnego", kapelana białostockiej Solidarności - w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy został złożony wieniec na grobie księdza przy Kościele Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku


Ksiądz Stanisław Suchowolec urodził się w 1958 roku w Białymstoku. Po otrzymaniu święceń kapłańskich posługę pełnił w Suchowoli - rodzinnej parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, z którym się przyjaźnił. Po śmierci ks. Jerzego w 1984 roku ks. Suchowolec organizował patriotyczne Msze święte w intencji zniewolonej ojczyzny. Wolnościowe kazania wygłaszał również w białostockiej parafii na Dojlidach, gdzie został wikarym.

 

Zginął w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku. Prowadzone przez ówczesne władze śledztwo dowiodło, że przyczyną śmierci księdza był nieszczęśliwy wypadek (pożar). Nie uwzględniono jednak kontekstu politycznego sprawy, kwestii gróźb kierowanych pod adresem duchownego, pobicia, inwigilacji przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Na początku lat 90. ubiegłego wieku w ramach podjętego na nowo postępowania ustalono, że pożar parafii został wywołany umyślnie i doszło do zabójstwa. 


Postanowieniem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 roku ks. Stanisław Suchowolec został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Poleć znajomemu