Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 8 lutego 2019

W lutym wizyta Prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy w dowództwie wspólnej brygady w Lublinie [PL/ENG]

  |   Komitet przyjął agendę dalszej współpracy w sprawach dwustronnych, europejskich i międzynarodowych Komitet przyjął agendę dalszej współpracy w sprawach dwustronnych, europejskich i międzynarodowych Komitet przyjął agendę dalszej współpracy w sprawach dwustronnych, europejskich i międzynarodowych

Komitet Konsultacyjny Prezydentów Polski i Ukrainy ustalił w piątek, że jeszcze w lutym odbędzie się wspólna wizyta Prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy w siedzibie dowództwa litewsko-polsko-ukraińskiej brygady w Lublinie. ENGLISH VERSION>>

 

,,Zostało ustalone, że Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odbędzie wspólną wizytę z Prezydentami Polski i Litwy w siedzibie dowództwa LITPOLUKRBRIG (Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej) w Lublinie w lutym 2019 r." - napisano w komunikacie przyjętym przez obie strony rozmów.

 

Wielonarodowa Brygada Litewsko-Polsko-Ukraińska osiągnęła gotowość bojową w grudniu 2016 r. W październiku ubiegłego roku otrzymała sztandar oraz imię hetmana Konstantego Ostrogskiego. Ministrowie obrony trzech państw, które ją utworzyły, podpisali wówczas porozumienie rozszerzające możliwości działania brygady o udział w operacjach międzynarodowych za jednomyślną zgodą stron.

 

 

Podczas piątkowych obrad Komitetu w Warszawie, odbywających się pod przewodnictwem Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego i zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kostiantyna Jelisiejewa przedyskutowano też obecny stan stosunków polsko-ukraińskich, w tym m.in. kwestię możliwych dróg doprowadzenia do wznowienia poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar wojen i konfliktów na terenie Ukrainy.

 

Komitet przyjął również agendę dalszej współpracy w sprawach dwustronnych, europejskich i międzynarodowych, opowiadając się za promocją współpracy w kwestiach bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, a także odnośnie przeciwdziałania realizacji projektu Nord Stream 2.

 

,,Biorąc pod uwagę obecne niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ strony wymieniły poglądy ws. dalszych wysiłków koniecznych w celu konsolidacji międzynarodowej społeczności na rzecz zapewnienia Ukrainie praktycznego wsparcia w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji, a także uwolnienia przez Federację Rosyjską ukraińskich więźniów, w tym marynarzy zatrzymanych w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie 2018 r." - zrelacjonowano w komunikacie.

 

Jak dodano, strony podkreśliły również znaczenie wzmocnienia polsko-ukraińskiej współpracy transgranicznej, gospodarczej i inwestycyjnej. Następne spotkanie Komitetu ma się odbyć jeszcze w tym roku na Ukrainie. (PAP)

 

Poleć znajomemu