przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 16 lutego 2019

Prezydent: Jan Olszewski był kreatorem historii Polski [PL/ENG]

  |   Uroczystości pogrzebowe śp. Jana Olszewskiego Uroczystości pogrzebowe śp. Jana Olszewskiego Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Bazylice Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Bazylice Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza św. żałobna w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Kondukt żałobny Kondukt żałobny Kondukt żałobny Kondukt żałobny Kondukt żałobny Kondukt żałobny Kondukt żałobny Uroczystości przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na Pl. Krasińskich Uroczystości przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na Pl. Krasińskich Uroczystości przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na Pl. Krasińskich Uroczystości przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na Pl. Krasińskich Uroczystości przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na Pl. Krasińskich Uroczystości przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na Pl. Krasińskich Uroczystości przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na Pl. Krasińskich Uroczystości pogrzebowe na Wojskowych Powązkach Uroczystości pogrzebowe na Wojskowych Powązkach Uroczystości pogrzebowe na Wojskowych Powązkach Uroczystości pogrzebowe na Wojskowych Powązkach Uroczystości pogrzebowe na Wojskowych Powązkach Uroczystości pogrzebowe na Wojskowych Powązkach. Prezydent przekazał wdowie po Janie Olszewskim flagę Polski, którą podczas uroczystości była przykryta trumna. Uroczystości pogrzebowe na Wojskowych Powązkach Uroczystości pogrzebowe na Wojskowych Powązkach

- Jan Olszewski był człowiekiem, który zawsze marzył i wierzył w wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. Ona była Jego marzeniem, dążeniem i w jakimś sensie – obok żony i rodziny – treścią Jego życia - podkreślał Prezydent żegnając zmarłego. Para Prezydencka wzięła udział we mszy św. żałobnej, odprawianej w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. 

 

Jan Olszewski spoczął na cmentarzu na Wojskowych Powązkach. Uroczystości miały charakter państwowy, a w piątek i sobotę do godz. 19.00 obowiązywała żałoba narodowa. Byłego premiera żegnali rodzina i przyjaciele, przedstawiciele najwyższych władz, a także tłumy warszawiaków. ENGLISH VERSION >>>

 

- Odchodzi człowiek, który przez swoje życie był nie tylko świadkiem historii Rzeczypospolitej, ale - jak napisałem wspominając go w księdze kondolencyjnej - był kreatorem historii Rzeczypospolitej. Był z całą pewnością, patrząc na sto lat odrodzonej Polski po 1918 roku, jedną z najważniejszych postaci w jej historii – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości w Archikatedrze. 


Prezydent wskazywał, że z pewnością obok Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, to właśnie Premier Jan Olszewski jest jedną z tych postaci, których Polskę my naszą działalnością dzisiaj urzeczywistniamy i staramy się ją uczynić taką, jaką oni ją widzieli - Polskę wielką, dumną, ale przede wszystkim Polskę solidarności, tej międzyludzkiej. Zobacz także: „Jan Olszewski walczył o Polskę, w której ma zwyciężać uczciwość”

 

Andrzej Duda podkreślał, że Jan Olszewski walczył o Polskę, w której ma zwyciężać uczciwość, a nie cynizm i draństwo. - To było wielkie motto Jego całego życia – mówił Prezydent dodając, że o taką Polskę walczył i taki testament zostawia.

 

Zobacz także: Ostatnie pożegnanie b. premiera Jana Olszewskiego

 

- Panie Premierze, dziękujemy za Pana piękne życie, dziękujemy za Pana wspaniałą, piękną postawę, dziękujemy za Pana piękną służbę dla Rzeczypospolitej i dla nas, tej Rzeczypospolitej obywateli -  mówił.

 

- Dziękujemy Panu za wszystkie Pańskie słowa, za rady – zawsze mądre, płynące z wiedzy i doświadczenia, zawsze wyważone, zawsze propolskie, zawsze propaństwowe, zawsze takie, o których można mówić, że służą Rzeczypospolitej, tak jak ten, który je wyrażał. Za wszystko dziękujemy. Proszę spoczywać w pokoju, Panie Premierze. Proszę patrzeć z satysfakcją na tę Polskę, którą Pan zostawia - sprawioną także swoją ręką. Wierzymy w to i będziemy czynili wszystko, żeby nadal rozwijała się tak, jak Pan to sobie wymarzył, bo my też wszyscy takiej Polski chcemy i obiecujemy, że będziemy jej służyć. Cześć Pana pamięci Panie Premierze! Spoczywaj w pokoju! – zakończył Prezydent.

 


 

W sobotę odbyły się główne uroczystości pogrzebowe b. premiera Jana Olszewskiego. 

 

Trumna z ciałem byłego premiera została w sobotę przed południem wyprowadzona z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - gdzie od piątku wieczorem odbywało się czuwanie - i przeniesiona uroczyście do Bazyliki Archikatedralnej. Na początku mszy odśpiewano hymn. Trumna z ciałem byłego premiera przykryta była biało-czerwoną flagą, obok umieszczone zostało jego zdjęcie przepasane kirem. Przed Bazyliką zebrały się tłumy ludzi, chcących pożegnać Jana Olszewskiego.

 

 

 

Po mszy kondukt pogrzebowy przeszedł przed pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnali żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

 

 

 

 

Po godz. 16 trumna z ciałem byłego premiera została złożona do grobu na warszawskich Wojskowych Powązkach.

 

Prezydent przekazał wdowie po Janie Olszewskim flagę Polski, którą podczas uroczystości była przykryta trumna. 


 

 

Kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Jana Olszewskiego żegnali najbliżsi, a także przedstawiciele władz państwowych i mieszkańcy Warszawy. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa Kancelarii Prezydenta RP. 

 

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Kawalerem Orderu Orła Białego. (KG)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.