Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 19 lutego 2019

Otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków”

  |   W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” W Pałacu Prezydenckim otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków”

Prace Jacka Malczewskiego, Zbigniewa Pronaszki, Leona Wyczółkowskiego, a także malarzy współczesnych: Wiesława Szamborskiego i Romualda Oramusa składają się na otwartą w Pałacu Prezydenckim wystawę „Oblicza Polski – oblicza Polaków”. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w otwarciu nowej ekspozycji.


Zobacz także: Prezydent: Wystawa prezentuje Polaków przez szereg pokoleń - Wystawa prezentuje Polskę i nas, Polaków przez szereg pokoleń, poczynając od I Rzeczypospolitej, przez czas zaborów, aż do współczesności – mówił Prezydent. Wyraził zadowolenie, że obrazy będą mogli oglądać przywódcy odwiedzający nasz kraj, a także wszyscy goście Pałacu Prezydenckiego.


- Będzie można nas, Polaków zobaczyć w tych niezwykłych formach artystycznych – zaznaczył Andrzej Duda.

 

Ekspozycja ukazuje historię, kulturę i postawy Polaków poprzez galerię różnorodnych portretów. Każdy z nich to niezależna opowieść, a jednocześnie część obrazu naszego narodu. 

 

 

Wystawa „Oblicza Polski – oblicza Polaków” to kolejna odsłona prezentacji sztuki polskiej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Kuratorki Natalia Koziara i Paulina Chełmecka przygotowały ekspozycję, która opowiada o Polsce poprzez oblicza jej obywateli.

 

Wystawę „Oblicza Polski – oblicza Polaków” będą mogli oglądać wszyscy goście Pałacu Prezydenckiego, także zorganizowane wycieczki oraz turyści podczas dni otwartych. Ekspozycja potrwa do początku 2020 roku.

 

 

- Bardzo się cieszę z tego dzisiejszego spotkania, dlatego że jest to dla mnie także okazja, żeby Państwu podziękować. Podziękować za ten zeszłoroczny czas, kiedy prowadzone przez Państwa instytucje kulturalne w różnych aspektach uczciły stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Bardzo mi na tym zależało, żebyśmy to święto obchodzili w różnych formułach. Ta formuła pokazania polskiej kultury, pokazania tego stulecia i pokazania Polski była bardzo ważna i ogromnie dziękuję za to, że Państwo tę prośbę spełniliście – mówił też Prezydent zwracając się do obecnych wernisażu przedstawicieli instytucji kultury.

 

 

 

Obok prezentowanych w Antyszambrze portretów wielkich wodzów, jak Jan III Sobieski czy Józef Piłsudski, i znanych artystów na wystawie pojawiły się wizerunki robotników i biedoty - np. „Śmieciarze” i „Koncert” Wlastimila Hofmana, „Kowal” Franciszka Teodora Ejsmonda czy „Kobiety modlące się w kruchcie” Mieczysława Reyznera. 


Goście odwiedzający Pałac Prezydencki będą mogli obejrzeć obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie już w Sieni Dolnej, którą zdobią sceny rodzajowe z życia społeczności wsi i małych miasteczek.


W korytarzu przy Gabinecie Prezydenta RP zawisły dwa dzieła z kolekcji Książąt Czartoryskich. To portrety Izabeli z Lubomirskich Ignacowej Potockiej oraz Aleksandry z Lubomirskich Stanisławowej Potockiej, wykonane przez jednego z najwybitniejszych portrecistów XVIII wieku – Pompeo Batoniego. Z kolei w Sali Obrazowej zaprezentowane zostały dzieła malarstwa dwudziestowiecznego, nawiązujące do życia codziennego,  zarówno publicznego, jak i prywatnego. 

 

 

 

Poleć znajomemu