Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 19 lutego 2019

W sobotę w Belwederze będzie można obejrzeć dokumenty z Archiwum Eissa

Prezentacja dokumentów z Archiwum Eissa. 12 lutego 2019 r.

W najbliższą sobotę, 23 lutego 2019 roku, zostanie udostępniona do zwiedzania w Belwederze wystawa dokumentów z Archiwum Eissa - jednego z największych zbiorów dokumentujących pomoc polskich dyplomatów na rzecz Żydów zagrożonych Holokaustem podczas II wojny światowej. Zwiedzanie wystawy w godz. 11.00 - 16.00.

 

Zobacz także: Prezentacja dokumentów z Archiwum Eissa [PL/ENG]  Po raz pierwszy w Polsce prezentacja wystawy odbyła się 12 lutego 2019 roku w Belwederze z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Nazwa archiwum pochodzi od nazwiska Chaima Eissa, pochodzącego z Ustrzyk zuryskiego kupca, który był członkiem tzw. Grupy Berneńskiej. Grupa ta – pod kierownictwem Aleksandra Ładosia, polskiego ambasadora w Szwajcarii – dostarczała Żydom mieszkającym w Polsce fałszywe paszporty południowoamerykańskie (m.in.: Paragwaju, Salwadoru, Boliwii, Peru, Haiti i Hondurasu). Chroniły one przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Według różnych szacunków, w sumie wydano ok. 4 tys. takich dokumentów. Liczba ocalonych pozostaje nieznana.

 

Chaim Eiss dostarczał polskim dyplomatom listy Żydów, a potem przemycał sfałszowane dla nich paszporty do Generalnego Gubernatorstwa. Ocalałe oryginalne dokumenty jeden z jego potomków zawiózł do Izraela. To m.in. osiem sfałszowanych paragwajskich paszportów, listy osób do uratowania oraz korespondencja polskich dyplomatów i żydowskich organizacji. W skład archiwum wchodzi też oryginalna lista z kilkoma tysiącami nazwisk Żydów z gett, którzy w ten sposób próbowali się ratować z Zagłady. W pozyskanych materiałach jest również imienna lista dzieci z warszawskich sierocińców.

 

Po ponadrocznych negocjacjach zbiory te zostały odzyskane przez Polskę. Pomogła w tym m.in. opinia spadkobierców Chaima Eissa o tym, że miejsce archiwaliów jest w Polsce – w instytucjach dokumentujących Holocaust i przedwojenne życie społeczności żydowskiej. Dlatego wkrótce kolekcja trafi do zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.

 

Współorganizatorem prezentowanej ekspozycji jest Instytut Pileckiego.

 

Informacje dla zwiedzających:

 

Osoby zwiedzające proszone są o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Na teren Belwederu nie można wnosić niebezpiecznych przedmiotów, pojemników z płynami, dużych toreb, plecaków (nie ma możliwości przechowywania rzeczy).

 

Zwiedzanie wystawy w godz. 11.00 - 16.00. Wejście od strony Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

 

Poleć znajomemu