Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 21 lutego 2019

Wizyta Prezydent Litwy Dalii Grybauskaitė [PL/ENG]

  |   Ceremonia oficjalnego powitania Prezydent Republiki Litewskiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydent Republiki Litewskiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydent Republiki Litewskiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydent Republiki Litewskiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydent Republiki Litewskiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydent Republiki Litewskiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydent Republiki Litewskiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydent Republiki Litewskiej Rozmowa „w cztery oczy” Prezydentów Polski i Litwy Rozmowa „w cztery oczy” Prezydentów Polski i Litwy Rozmowy plenarne delegacji polskiej i litewskiej pod przewodnictwem Prezydentów obu państw Rozmowy plenarne delegacji polskiej i litewskiej pod przewodnictwem Prezydentów obu państw Ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i Raimundas Karbolis podpisali dokumenty o zacieśnieniu współpracy w zakresie obronności Ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i Raimundas Karbolis podpisali dokumenty o zacieśnieniu współpracy w zakresie obronności Ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i Raimundas Karbolis podpisali dokumenty o zacieśnieniu współpracy w zakresie obronności Ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i Raimundas Karbolis podpisali dokumenty o zacieśnieniu współpracy w zakresie obronności Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Litwy Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Litwy Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Litwy Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė z wizytą w Polsce Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w obiedzie oficjalnym wydawanym na cześć Prezydent Republiki Litewskiej Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w obiedzie oficjalnym wydawanym na cześć Prezydent Republiki Litewskiej Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w obiedzie oficjalnym wydawanym na cześć Prezydent Republiki Litewskiej Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w obiedzie oficjalnym wydawanym na cześć Prezydent Republiki Litewskiej Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w obiedzie oficjalnym wydawanym na cześć Prezydent Republiki Litewskiej Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w obiedzie oficjalnym wydawanym na cześć Prezydent Republiki Litewskiej Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w obiedzie oficjalnym wydawanym na cześć Prezydent Republiki Litewskiej Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w obiedzie oficjalnym wydawanym na cześć Prezydent Republiki Litewskiej

Współpraca między Polską a Litwą przebiega dobrze i się intensyfikuje; wspólne projekty wzmacniają nasze relacje w znaczeniu międzyludzkim, bezpieczeństwa oraz współpracy energetycznej - powiedział Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Prezydent Litwy. Dalia Grybauskaitė w czwartek rozpoczęła dwudniową wizytę oficjalną w Polsce. ENGLISH VERSION >>>

 

Po uroczystym powitaniu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez Prezydenta RP przywódcy rozmawiali „w cztery oczy”. Odbyły się także rozmowy polsko-litewskich delegacji pod przewodnictwem obu Prezydentów oraz podpisanie dwustronnych porozumień. 

 

Zobacz także: Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė z wizytą w Polsce Prezydenci Polski i Litwy przyjęli deklarację dotyczącą bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego. TREŚĆ DEKLARACJI >>>

W ich obecności ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i Raimundas Karbolis podpisali dokumenty o zacieśnieniu współpracy w zakresie obronności:

 

Porozumienie techniczne dotyczące ustanowienia bezpiecznego połączenia umożliwiającego wymianę informacji radiolokacyjnej między siłami zbrojnymi obu państw;


List intencyjny dotyczący afiliacji w czasie pokoju Zmechanizowanej Brygady Piechoty „Żelazny Wilk” Sił Zbrojnych Republiki Litewskiej i 15. Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.

 

  • „Kooperacja wojskowa pomiędzy Polską a Litwą w ramach NATO się pogłębia”

Zobacz także: Prezydent: Cieszę się, że współpraca wojskowa między Polską i Litwą się pogłębia - Bardzo się cieszę, że został podpisany list intencyjny, który wprowadza de facto polską 15. Brygadę Zmechanizowaną, litewską Brygadę Piechoty Zmechanizowanej „Żelazny Wilk” do Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu. Cieszę się, że ta kooperacja wojskowa pomiędzy Polską a Litwą w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego się pogłębia - powiedział Prezydent Andrzej Duda na wspólnej z Prezydent Litwy konferencji prasowej.

 

Jak dodał, „to jest pokazanie po pierwsze naszej aktywności w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego; po drugie jest to pokazanie naszym sojusznikom, a także naszym oponentom, że jesteśmy razem, że potrafimy działać wspólnie, i że wspólnie to bezpieczeństwo pogłębiamy”.

 

Andrzej Duda zapowiedział, że razem z Prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką będzie wizytował polsko-litewsko-ukraińską brygadę w Lublinie. Ocenił, że „wydarzeń dążących do bezpieczeństwa” regionu będzie w najbliższym czasie kilka.

 

  • Ważny rok dla polsko-litewskich relacji

Prezydent zwrócił uwagę, że w 2019 roku przypada wiele ważnych dla Polski i Litwy rocznic. - To ważny rok; z jednej strony 450 rocznica Unii Lubelskiej, ale z drugiej strony mamy 15 rocznicę wstąpienia Litwy do NATO, 20 rocznicę wstąpienia Polski do NATO - zauważył.

 

- Cieszę się, że współpraca między Polską a Litwą w takim symbolicznym okresie przebiega tak dobrze i się intensyfikuje - oświadczył Andrzej Duda. Prezydent wymienił też niektóre projekty realizowane przez oba kraje, takie jak Via Baltica, Rail Baltica czy Via Carpatia.

 

Zaznaczył, że inwestycje te mają nie tylko znaczenie dla relacji polsko-litewskich, ale też przyczyniają się do pogłębiania współpracy w regionie Trójmorza. - Wzmacniają także nasze relacje w znaczenie między społecznym, międzyludzkim, ale też w zakresie bezpieczeństwa i w tym kontekście mówiliśmy także o współpracy energetycznej, (...) o synchronizacji systemów w zakresie energii elektrycznej - dodał Prezydent.

 

  • Bezpieczeństwo energetyczne. „ Jesteśmy zdecydowanie przeciwni Nord Stream 2”

- Z panią prezydent mamy jednoznaczne stanowisko, jeżeli chodzi o budowę gazociągu Nord Stream 2 - jesteśmy zdecydowanie tej inwestycji przeciwni. Uważamy, że pogorszy ona sytuację bezpieczeństwa energetycznego w zakresie bezpieczeństwa gazowego nie tylko Polski i Litwy, nie tylko w naszej części Europy, ale że w ogóle w UE to pogorszy sytuację bezpieczeństwa gazowego, że jest to ewidentne, bardzo silne uzależnienie się od jednego dostawcy –zapewnił Andrzej Duda. Jak ocenił, jest to „trend, który powinien zostać przerwany i którego absolutnie w UE nie wolno kontynuować”.

 

Andrzej Duda powiedział, że w rozmowie z prezydent Litwy wyraził również satysfakcję z obecności na Litwie spółki Orlen i jej udziału w zapewnianiu „bezpieczeństwa jeżeli chodzi o paliwo na Litwie”.

 

- Mam nadzieję, że Orlen będzie tam dobrze funkcjonował i że będzie to bezpieczeństwo Litwy także i w tym zakresie wzmacniał, ciesząc się w swojej działalności przychylnością władz litewskich - dodał.

 

  • „Liczymy na współprace ws. Polaków na Litwie”

- Poprosiłem panią prezydent i wyraziłem nadzieję, że pisownia nazwisk w wersji oryginalnej, polskiej oraz pisownia polskich nazw ulic będzie możliwa, że to zostanie ustawowo na Litwie dopuszczone. Są projekty odpowiednich ustaw, mam nadzieję, że zostanie uchwalona taka, która tę współpracę jeśli chodzi o mniejszość polską obywateli litewskich poprawi i na to bardzo liczymy - powiedział Andrzej Duda.

 

  • Wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbyła się oficjalna kolacja wydana na cześć Prezydent Republiki Litewskiej

 

 

Zobacz także: Rozmowy Prezydentów Polski i Litwy [PL/ENG] W piątek Dalia Grybauskaitė i Andrzej Duda odwiedzą Lublin. Przed południem na pl. Litewskim wspólnie złożą kwiaty przed pomnikiem Unii Lubelskiej, której 450. rocznicę zawarcia obchodzimy w tym roku. Następnie dojdzie do spotkania trojga Prezydentów: Litwy, Polski oraz Ukrainy Petra Poroszenki w dowództwie Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej LITPOLUKRBRIG.

Poleć znajomemu