Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 11 marca 2019

Narodowe Czytanie 2019 – do 11 marca można było proponować lektury

Narodowe Czytanie 2018

Do 11 marca 2019 roku można było przesyłać tytuły dzieł z klasyki polskiej literatury jako propozycje lektury Narodowego Czytania 2019.

 

Z przesłanych tytułów Para Prezydencka dokona wyboru lektury, której oficjalne ogłoszenie odbędzie się 13 marca 2019 roku.

 

Zobacz także: Małżonka Prezydenta uczciła Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Do zgłaszania własnych propozycji tegorocznej lektury zachęcała w ubiegłym tygodniu Pierwsza Dama. - Dbanie o język to także wzbogacanie go przy pomocy sięgania do naszej literatury - przekonywała Agata Kornhauser-Duda, która spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 356 im. R. Kaczorowskiego w Warszawie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. - Być może jeden z Waszych ulubionych tytułów stanie się lekturą Narodowego Czytania – mówiła.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa; w 2016 roku - Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Narodowe Czytanie 2018 miało wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

 

Poleć znajomemu