Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 27 lutego 2019

„Nie ma nowoczesnego państwa bez nowoczesnej myśli technicznej”

  |   Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Uroczystość z okazji jubileuszowej XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera”

- Nie ma nowoczesnego państwa bez nowoczesnej myśli technicznej, bez nowoczesnego przemysłu, bez nowoczesnej produkcji, bez wynalazczości  – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera 2018”. W 2019 roku przypada XXV-lecie plebiscytu.


Andrzej Duda podkreślał znaczenie, jakie praca polskich inżynierów i polska myśl techniczna miały dla rozwoju Rzeczypospolitej oraz jej powrotu na mapę w 1918 roku. Wskazał, że nagroda przyznawana jest za wyjątkowy rok – rok 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


Zobacz także: Wystąpienie podczas gali XXV edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera” Prezydent gratulował laureatom plebiscytu. Wskazywał, że dzisiaj Polska nadal się buduje. - Od lat odbudowujemy Polskę, która chcemy, aby stała się państwem nowoczesnym - częścią najnowocześniejszej Europy, najnowocześniejszego świata. Chcemy być nie tylko przecież „montownią” – tak często o tym mówiliśmy. Chcemy mieć własne wynalazki i dobra, by nasza myśl techniczna się rozwijała. Robią to polskie uczelnie naprawdę na bardzo wysokim poziomie – myślę przede wszystkim o uczelniach technicznych – przekonywał.

 

- Bardzo bym chciał, byśmy w przyszłości umieli też stwarzać w Polsce takie warunki, by polscy inżynierowie tworzyli w naszym kraju, pracowali na naszych uczelniach, w naszych instytutach, naszych firmach, różnych ośrodkach badawczo-rozwojowych - mówił Andrzej Duda.

 

 

Nagrody zostały wręczone w kategoriach: Młody Inżynier 2018, Brązowy Inżynier 2018, Srebrny Inżynier 2018, Złoty Inżynier 2018 oraz Diamentowy Inżynier 2018, a także Honorowy Złoty Inżynier 2018 oraz szczególnie zasłużony Inżynier XXV-lecia.


W uroczystości wręczenia laureatom statuetek i dyplomów wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, ministrowie i doradcy. W gali uczestniczyli również Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych – Naczelnej Organizacji Technicznej Ewa Mańkiewicz-Cudny oraz Minister Inwestycji i Rozwoju dr inż. Jerzy Kwieciński, który odebrał tytuł Honorowego Złotego Inżyniera 2018.

 

 

 

Podczas uroczystości wystąpił inżynier-artysta laureat poprzednich edycji - solista Polskiej Opery Królewskiej – dr inż. Leszek Świdziński.

______________________________________________

 

„Złoty Inżynier” to nagroda przyznawana wybitnym inżynierom, twórcom techniki, wynalazcom i organizatorom życia gospodarczego kraju, która popularyzuje ich dokonania w budowaniu innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki.

 

Organizatorem plebiscytu od 1994 r. jest redakcja dwutygodnika „Przegląd Techniczny - gazeta inżynierska”, jednego z najstarszych czasopism w Europie poświęconego tematyce ogólnotechnicznej (ukazuje się od 1866 roku) oraz Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna.

 

Po dziesięciu latach plebiscytu wprowadzono kategorię „Młodego Inżyniera” (tytuł Młody Inżynier jest przyznawany od 2004 r.) oraz zaczęto przyznawać tytuł „Honorowego Złotego Inżyniera” osobom, które ukończyły wyższe szkoły techniczne, uzyskały tytuł inżyniera, ale odniosły sukces w innych dziedzinach np. sztuce, bankowości, polityce i innych zawodach. (KG)

Poleć znajomemu