Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 7 marca 2019

NATO Week: Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych [PL/ENG]

  |   Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. Uroczyste podniesienie flagi państwowej i flagi NATO na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. Uroczyste podniesienie flagi państwowej i flagi NATO na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. Uroczyste podniesienie flagi państwowej i flagi NATO na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. Uroczyste podniesienie flagi państwowej i flagi NATO na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. Uroczyste podniesienie flagi państwowej i flagi NATO na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. Uroczyste podniesienie flagi państwowej i flagi NATO na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. Uroczyste podniesienie flagi państwowej i flagi NATO na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. NATO Week: Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. Uroczyste podniesienie flagi państwowej i flagi NATO na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP Wypowiedzi dla mediów Prezydenta, Ministra Obrony Narodowej i Szefa Sztabu Generalnego WP Wypowiedzi dla mediów Prezydenta, Ministra Obrony Narodowej i Szefa Sztabu Generalnego WP

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas dorocznej odprawy rozliczeniowo-koordynacyjnej z kierowniczą kadrą MON i SZ RP – Polska będzie zawsze zabiegać o wzmocnienie potencjału odstraszania i obrony Sojuszu. Jednocześnie Polska będzie się angażować w projekty rozwijające europejską obronność, takie jak stała współpraca strukturalna czy Europejski Fundusz Obronny, zabiegając o to, aby zawsze były one komplementarne względem NATO – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas odprawy kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP.

ENGLISH VERSION >>>

 

Andrzej Duda wskazywał na militarny wkład Polski w rozwój Sojuszu, jak również w bezpieczeństwo i budowę stabilności w naszym regionie i na świecie. Prezydent, nawiązując do swoich ostatnich wizyt m.in. w jednostkach w Żaganiu, Orzyszu, powiedział, że były one dla niego okazją, by przekonać się o tym, że Polska staje coraz istotniejszym hubem obecności wojskowej NATO i USA w naszym regionie. – Postrzegamy tę rolę nie tylko w kategoriach bezpieczeństwa Polski, ale także bezpieczeństwa całej flanki wschodniej i basenu Morza Bałtyckiego, a co za tym idzie - także i całej Europy – akcentował. Zobacz także: NATO Week: Wizyta na poligonie w Orzyszu [PL/ENG] NATO Week: Prezydent Andrzej Duda w Żaganiu Krzysztof Szczerski: Chcemy, żeby obecność wojsk USA w Polsce była traktowana jako część strategii NATO [PL/ENG]

 

Jak dodał, odprawa jest także okazją do podziękowania polskim żołnierzom za ich codzienną służbę – zarówno tu, w kraju, jak i za granicą, służbę ofiarną, wymagającą wielu wyrzeczeń, ale też przynoszącą dużo satysfakcji.

 

Czwartkowa, doroczna odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna, która wpisuje się w obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, rozpoczęła się od uroczystego podniesienia flagi państwowej i flagi NATO na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Po raz pierwszy w historii odprawa odbyła się w Pałacu Prezydenckim. 

 

 

 

– Jako Prezydent Rzeczypospolitej wraz z rządem angażujemy się w działania zwiększające zewnętrzne gwarancje naszego bezpieczeństwa – podkreślał Andrzej Duda. Zaznaczył, że w dalszym ciągu zamierza zabiegać o sukcesywne zwiększanie wydatków obronnych. – Na mój wniosek rząd przygotował projekt ustawy zwiększającej budżet obronny do poziomu 2,5 proc. PKB do roku 2030. Mając na uwadze założenia obecnego planu modernizacji technicznej i potrzeby Sił Zbrojnych, podtrzymuję swój postulat, aby ten poziom osiągnąć już w 2024 r. Mam nadzieję, że będzie to możliwe – oświadczył.


Zobacz także: Prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa Prezydent przypomniał, że w trosce o weteranów wyszedł z inicjatywą, aby uczestnicy misji zagranicznych, którzy wielokrotnie brali udział w działaniach poza granicami kraju, ale jednorazowy czas ich trwania nie przekraczał 60 dni, także mogli ubiegać się o status weterana.
 

 

  • Wspólna konferencja Prezydenta Andrzeja Dudy,  Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz szefa Sztabu Generalnego WP gen. Rajmunda Andrzejczaka

– Nie jest absolutnie w naszym interesie, aby powstawała jakaś europejska konkurencja wobec NATO. Absolutnie nie, wręcz przeciwnie – mówił Prezydent podczas spotkania z dziennikarzami. Zaznaczył, że wszystko, co robi się w ramach UE pod względem bezpieczeństwa militarnego, powinno się równocześnie robić w ramach NATO. – Bardzo ważne jest to, żeby wszystkie te działania, w które my na poziomie UE się włączamy, były działaniami komplementarnymi wobec działań Sojuszu Północnoatlantyckiego – akcentował.  CZYTAJ WIĘCEJ >>>

 

Prezydent poinformował też, że w czasie odprawy przekazał wojskowym cele dotyczące przyszłości polskiej armii. Podkreślił, że należy zmierzać do przyspieszenia procesu zwiększania wydatków na obronność, aby do 2024 r. osiągnąć poziom 2,5 proc. PKB.


– Dzisiaj potrzeby polskiego wojska, jeżeli chodzi o modernizację techniczną i uzupełnienie stanu osobowego, są ogromne – ocenił, dodając, że takie działania są obecnie podejmowane, ale konieczne są następne kroki.

 

Prezydent relacjonował, że podczas odprawy poruszono także temat zakupów dla polskiej armii. Zaznaczył, że gorąco popiera program HARPIA, który zakłada zakup wielozadaniowych myśliwców piątej generacji.  – To jest bardzo ważne. Wszyscy wiemy, jakie wydarzenia miały miejsce w ostatnim czasie. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że nowoczesne samoloty są nam potrzebne. Powinniśmy się pozbyć poradzieckiego sprzętu i zastąpić go sprzętem najnowocześniejszym, używanym przez państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale zarazem takim, który jest sprawdzany także w warunkach bojowych – mówił Andrzej Duda, wyrażając nadzieję, że uda się to zrealizować w najbliższym czasie.

 


 

Prezydent powiedział też, że otrzymał już plan ćwiczenia „Kraj”, które odbędzie się w najbliższym czasie. – To bardzo ważne ćwiczenie, które nie odbywało się w Polsce od bardzo dawna. Trzeba się zmierzyć z tym zadaniem i zobaczyć, jakie są realia. Od wielu lat nikt tego nie sprawdzał, poprzedni rząd całkowicie tę sprawę zaniedbał – dodał Prezydent.


W opinii Andrzeja Dudy należy rozpocząć prace nad Strategią Bezpieczeństwa Narodowego. – Poprosiłem w zeszłym roku Biuro Bezpieczeństwa Narodowego o to, by przygotowało rekomendacje w zakresie nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Mam nadzieję, że te efekty pracy BBN, które zostały przesłane do MON, będziemy w stanie wspólnie już z Ministerstwem Obrony Narodowej przetworzyć na konkretne rozwiązania. Myślę o projektach ustaw – zaznaczył Andrzej Duda.
 

Prezydent wyraził nadzieję, że Strategię uda się przygotować do końca 2019 r. – I że w związku z tym będziemy mieli nowe rozwiązania w warstwie legislacyjnej odnoszące się zarówno do funkcjonowania instytucji państwa, Sił Zbrojnych, jak i powszechnego bezpieczeństwa obywateli – podkreślił.

 

 

Odprawa kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP to najważniejsze coroczne przedsięwzięcie rozliczeniowo-zadaniowe. W odprawie uczestniczy kierownictwo resortu obrony narodowej, najwyżsi dowódcy wojskowi i dyrektorzy komórek organizacyjnych. Podczas odprawy dokonuje się podsumowania realizacji zadań z ubiegłego roku oraz określenia priorytetowych kierunków działalności służbowej ministerstwa i sił zbrojnych na rok bieżący. (KG)

 

Poleć znajomemu