przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 1 marca 2016

Prezydent: Żołnierze Wyklęci fundamentem niepodległej Polski

  |   Uroczystość w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Uroczystość w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Uroczystość w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Uroczystość w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Uroczystość w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Uroczystość w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Uroczystość w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Uroczystość w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych i nominacji generalskich, jaka w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych miała miejsce w Pałacu Prezydenckim, prezydent podkreślał, że w historii tego święta jest to pierwszy raz, kiedy ma ono prawdziwie wspólnotowy charakter. - Bo nie ma dziś odrębnych obchodów państwowych i społecznych, są obchody wspólne – powiedział Andrzej Duda.
 

Jak podkreślał, jest dla niego ogromną dumą, że ma możliwość kontynuowania drogi opowiadania i honorowania prawdziwej polskiej historii i prawdziwych jej bohaterów. - Drogi, którą wytyczył pan prezydent prof. Lech Kaczyński działalnością w przestrzeni polityki historycznej podczas całego swojego życia – mówił prezydent Duda, przypominając także inicjatywy młodych ludzi z Ligii Republikańskiej i innych organizacji, którzy od początku lat 90. upominali się o o Żołnierzy Niezłomnych, a także zasługi w tym obszarze byłego prezesa  IPN prof. Janusza Kurtyki.

Wręczając nominacje generalskie prezydent wskazywał, że Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami Państwa Polskiego, wolnego i prawdziwie niepodległego. - Oni tę wolność i niepodległość w swoim sercu nieśli, aż do bezimiennego grobu - powiedział prezydent.

 

Podkreślał łączność dzisiejszego Wojska Polskiego z armią podziemia antykomunistycznego.  - Jest jedna polska armia – ta, która walczyła o prawdziwą wolność i niepodległość Rzeczypospolitej i ta dzisiejsza – mówił prezydent, dodając, że nominacje generalskie w tym dniu to zobowiązanie do służby dla Rzeczypospolitej wiernej i nieugiętej, niezłomnej, do samego końca.

 

- Żołnierze Wyklęci do końca stali po stronie wolnej Polski i nigdy, do samego końca się nie poddali. A za to, w tamtych czasach czekała śmierć, a w najlepszym przypadku katownia, więzienie, cierpienie i ból – mówił Andrzej Duda. Dziękował rodzinom bohaterów antykomunistycznego podziemia za to, że przetrwali lata prześladowań i cierpień, jakie spotykały ich z powodu niezłomności najbliższych. - Dziękuję, że Państwo to przetrwaliście i że tę wolność i dumę przenieśliście przez te wszystkie lata w swoich sercach – mówił.

 

Prezydent podkreślał, że Żołnierze Wyklęci są ciągle otwartą księgą naszej historii i wzorem dla młodych ludzi. - Wzorcem postawy niezłomności, czegoś, co jest tak niezwykle cenne. Żeby mieć w sobie tę siłę wewnętrzną, która sprawia, że człowiek, mimo wszystkich przeciwności, mimo często strachu, bólu, tego co jest naturalne, umie się przełamać i powiedzieć „nie” – mówił. Jak zapewnił, jest to fundament, na którym będziemy budowali przyszłość silnej, suwerennej i niepodległej Rzeczypospolitej.

 

Andrzej Duda dziękował wszystkim, którzy zostali dziś uhonorowani za pracę na rzecz pokazywania prawdziwego obrazu polskiej historii. Jak mówił, ma nadzieję, że proces ten dopiero nabiera tempa. - Że będzie zrealizowany i że Żołnierze Niezłomni staną się tym wielkim i pięknym fundamentem silnej, suwerennej, niepodległej Polski, z której jej obywatele, zwłaszcza młodzi, przyszłe pokolenia, są dumni – powiedział.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.