przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 1 marca 2016

"Dziękuję, wszystkim, którzy przyczynili się do kultywowania prawdy"

  |   Lekcja historii z udziałem młodzieży licealnej ze szkół im. rtm. Witolda Pileckiego Lekcja historii z udziałem młodzieży licealnej ze szkół im. rtm. Witolda Pileckiego Lekcja historii z udziałem młodzieży licealnej ze szkół im. rtm. Witolda Pileckiego Lekcja historii z udziałem młodzieży licealnej ze szkół im. rtm. Witolda Pileckiego Lekcja historii z udziałem młodzieży licealnej ze szkół im. rtm. Witolda Pileckiego Lekcja historii z udziałem młodzieży licealnej ze szkół im. rtm. Witolda Pileckiego Lekcja historii z udziałem młodzieży licealnej ze szkół im. rtm. Witolda Pileckiego Lekcja historii z udziałem młodzieży licealnej ze szkół im. rtm. Witolda Pileckiego Lekcja historii z udziałem młodzieży licealnej ze szkół im. rtm. Witolda Pileckiego Lekcja historii z udziałem młodzieży licealnej ze szkół im. rtm. Witolda Pileckiego

- Trochę wam zazdroszczę, że chodzicie do szkół im. rtm. Witolda Pileckiego i że o tym, co przez wiele lat mojego dzieciństwa i mojej młodości było głęboko skrywane, zadeptywane, zakłamywane, można dzisiaj głośno mówić – zwrócił się prezydent Andrzej Duda do młodzieży licealnej uczestniczącej we wtorek w Pałacu Prezydenckim w lekcji historii.

 

Prezydent podkreślił, że dzisiaj nie tylko można, ale i trzeba o tym głośno mówić – o tym, kto był prawdziwym bohaterem, a kto katem i zdrajcą. – Dziękuję, wszystkim, którzy przyczynili się do kultywowania prawdy – podkreślił prezydent.

 

- Żołnierze Wyklęci dla was przede wszystkim powinni być bohaterami, powinni być przykładem tego, jak wygląda prawdziwa postawa, obrona swojej ojczyzny, wierność zasadom, przysiędze i temu wszystkiemu, co jest rzeczywiście ważne i czego nigdy nie wolno sobie odebrać, wobec czego nigdy nie wolno się dać zaprzedać - mówił Andrzej Duda. Zobacz także: Prezydent: Żołnierze Wyklęci fundamentem niepodległej Polski


Zdaniem prezydenta, gdyby rtm. Pilecki był bohaterem Stanów Zjednoczonych, "pewnie 100 filmów amerykańskich uczyniłoby z niego bohatera znanego absolutnie na całym świecie". - Są państwa, które potrafią czcić swoich bohaterów, to wielkie zadanie, które jest przed nami, aby w Polsce też powstały filmy, które uczynią z rtm. Pileckiego postać o formacie ogólnoświatowym - podkreślił.


Jak ocenił, rtm. Pilecki umiał "całym swoim życiem dawać świadectwo prawdzie i wartościom, w które wierzył i w których był wychowany".

 

 


Andrzej Duda wspominał, że w gdy miał 6-8 lat oglądał w telewizji serial o chłopcach z małego miasteczka, którzy przyjaźnili się z lokalnymi milicjantami.


- Był taki odcinek, że doszło do strzelaniny w miasteczku, bo jacyś bandyci chcieli ukraść skarb, który gdzieś został schowany, pamiętam widok bandyty wyprowadzonego przez zwycięskich policjantów (...) ten moment oglądał ze mną mój tata i musiałem coś powiedzieć o tych chłopcach, bandytach i dzielnych milicjantach, bo (gdy) tata tak siadł koło mnie i powiedział, że to nie byli bandyci, ja byłem zszokowany - powiedział prezydenta. Jak dodał, ojciec wyjaśnił mu, że to byli partyzanci, którzy nie zgadzali się z tym, że do Polski przyszli Rosjanie i Polska znalazła się pod wpływem rosyjskim.


Prezydent powiedział, że to rodzice przekazywali mu prawdę o Żołnierzach Wyklętych. Jak dodał, potem tej prawdy dowiadywał się w harcerstwie.


- Prawda dla nas wyzierała spod ziemi, prawda, o której na szczęście dzisiaj nie tylko możemy mówić i powinniśmy mówić, ale prawda, która na szczęście została już także mocno utrwalona instytucjonalnie, chociażby poprzez Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który zawdzięczamy prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, jego inicjatywie ustawodawczej, wieloletnim wysiłkom w sferze instytucjonalnej, żeby oddać honor polskim bohaterom – powiedział Andrzej Duda.


Prezydent apelował też do młodych ludzi, aby spotykali się z bohaterami i rodzinami bohaterów m.in. Powstania Warszawskiego, wojny obronnej 1939 roku i podziemia antykomunistycznego - ludźmi, którzy nigdy się nie poddali, zawsze walczyli o wolną Polskę do samego końca.
 

Gośćmi specjalnymi podczas lekcji byli Zofia Pilecka-Optułowicz i gen. Jan Podhorski.

 

Zobacz także: List prezydenta na otwarciu VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni Spotkanie prowadził minister Wojciech Kolarski, a lekcję historii wygłosił Arkadiusz Gołębiewski - operator, reżyser, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”,  autor projektu edukacyjnego „ Nakręć dziadka komórką”.

 

W wydarzeniu uczestniczyła młodzież licealna z placówek noszących patronat rtm. Witolda Pileckiego:

  • Zespół Szkół nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej
  • Zespół Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Iwoniczu – Zdroju
  • XI Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Białymstoku
  • Zespół Szkół nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego w Zabrzu
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim.

Witold Pilecki to rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Dzięki jego działalności świat dowiedział się o zbrodniach niemieckich. W 1948 roku skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne PRL. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego oraz awansowany do stopnia pułkownika. (inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.