przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 3 marca 2016

Wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

  |   Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Prezydent Andrzej Duda, który złożył w czwartek wizytę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN powiedział, że pokazuje ono historię dobrego współistnienia dwóch narodów na terenie Polski.

 

Podkreślił, że muzeum nie tylko zostało pięknie zaprojektowane, ale posiada przede wszystkim ekspozycję, którą na pewno warto zobaczyć. – To element nie tylko podstawowego wykształcenia, ale i pewnego przygotowania, także kulturowego, które każdy młody Polak powinien przejść. Liczę na to, że to muzeum, obok Muzeum Powstania Warszawskiego będzie jednym z tych, które wycieczki szkole w ramach programów edukacyjnych będą odwiedzały – dodał Andrzej Duda. Wyraził też nadzieję, że młodzi ludzie z Izraela, młodzi Żydzi ze Stanów Zjednoczonych i innych miejsc na świecie, którzy przyjeżdżają do Polski po to, by uklęknąć nad prochami swoich bliskich czy krewnych w obozie Auschwitz, będą odwiedzać to miejsce.

 

Prezydent powiedział, że muzeum to piękny pomnik historii, który pokazuje z jakiego korzenia wyrośliśmy, kim byli nasi przodkowie. – Mam nadzieję, że będzie to stanowiło dla nas wzorzec na przyszłość, wzorzec dobrego współżycia i umiejętności znalezienia zawsze wspólnego języka i tolerancji – zaznaczył Andrzej Duda.

 

Podczas czwartkowej wizyty w stołecznym Muzeum POLIN prezydent Duda zwiedził ekspozycję stałą, oprowadzany przez dyrektora muzeum prof. Dariusza Stolę. Na dłuższą chwilę zatrzymał się przed makietą Krakowa i Kazimierza, ukazującą relacje miasta i dzielnicy żydowskiej na przełomie XVI i XVII wieku, a także rekonstrukcją dachu synagogi z Gwoźdźca razem z bimą - podestem, na którym czyta się Torę. Oryginalna synagoga została doszczętnie spalona podczas II wojny światowej. (inf. własna, PAP)

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.