Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 maja 2019

Spotkanie z przedstawicielami mieszkańców Śląska

  |   Pałac Prezydencki | Spotkanie z mieszkańcami Śląska z okazji zainaugurowanych w tym w roku obchodów stulecia Powstań Śląskich. Spotkanie w Pałacu Prezydenckim rozpoczął utwór muzyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. Wystąpienie Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Odczytanie aktu przekazania Prezydentowi proporca powstańczego „Tobie Polsko”. Odczytanie aktu przekazania Prezydentowi proporca powstańczego „Tobie Polsko”. Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. – Trzy razy trzeba było walczyć o to, aby Śląsk mógł należeć do Polski – mówił Prezydent. – Co to nam dzisiaj mówi, kiedy patrzymy na karty historii? Na pewno, że bardzo chcieli być w Polsce. Bardzo chcieli, żeby Śląsk był polski – podkreślał. – Bardzo dziękuję, żeście z tym darem, tak bardzo cennym, przyjechali tutaj, do Warszawy, do Pałacu Prezydenckiego – powiedział Andrzej Duda. – Dzięki Wam, ten sztandar - tu, w Pałacu Prezydenckim, będzie mógł być eksponowany jako widomy znak i dowód tego, czym jest Śląsk i kim są Ślązacy - dodał. Pałac Prezydencki | Spotkanie z mieszkańcami Śląska z okazji zainaugurowanych w tym w roku obchodów stulecia Powstań Śląskich. Pałac Prezydencki | Spotkanie z mieszkańcami Śląska z okazji zainaugurowanych w tym w roku obchodów stulecia Powstań Śląskich. Prezydent przekazał Wojewodzie Śląskiemu i Marszałkowi Województwa Śląskiego flagę RP. Pałac Prezydencki | Pamiątkowe zdjęcia podczas spotkania z mieszkańcami Śląska. Pałac Prezydencki | Pamiątkowe zdjęcia podczas spotkania z mieszkańcami Śląska. Pałac Prezydencki | Pamiątkowe zdjęcia podczas spotkania z mieszkańcami Śląska. Pałac Prezydencki | Pamiątkowe zdjęcia oraz upominki podczas spotkania z mieszkańcami Śląska. Tort z okazji obchodzonych dziś przez Prezydenta Andrzeja Dudę 47. urodzin. Tort z okazji obchodzonych dziś przez Prezydenta Andrzeja Dudę 47. urodzin. Tort z okazji obchodzonych dziś przez Prezydenta Andrzeja Dudę 47. urodzin. Tort z okazji obchodzonych dziś przez Prezydenta Andrzeja Dudę 47. urodzin. Pałac Prezydencki | Pamiątkowe zdjęcia podczas spotkania z mieszkańcami Śląska.

Z okazji zainaugurowanych w tym w roku obchodów stulecia Powstań Śląskich Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z przedstawicielami mieszkańców Śląska. – Trzy razy trzeba było walczyć, by Śląsk mógł należeć do Polski – podkreślał Prezydent. CAŁE WYSTĄPIENIE >>>

 

– Co to nam dzisiaj mówi, kiedy patrzymy na karty historii? Na pewno, że bardzo chcieli być w Polsce. Bardzo chcieli, żeby Śląsk był polski, że bardzo chcieli mówić w swojej polskiej, a śląskiej gwarze. Że bardzo chcieli tej wolności, możliwości mówienia, że jesteśmy Polakami – akcentował Andrzej Duda. Jak dodał, fakt, że aż trzy razy trzeba było walczyć o Śląsk dowodzi, jak bardzo jest on cenny.

 

 

 

 

Prezydentowi RP przekazano replikę proporca powstańczego „Tobie Polsko”. – Sztandar będzie eksponowany w Pałacu Prezydenckim jako widomy znak i dowód, czym jest Śląsk i kim są Ślązacy – mówił Andrzej Duda. Prezydent wręczył Wojewodzie Śląskiemu i Marszałkowi Województwa Śląskiego flagę Rzeczypospolitej Polskiej, która zostanie wywieszona na gmachu Sejmu Śląskiego.

 

____________________________________

 

Rok 2019 Sejm ustanowił Rokiem Powstań Śląskich. „Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego” – głosi przyjęta przez Sejm uchwała. Wyrażano w niej wdzięczność za „wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość RP”.

 

Poleć znajomemu