Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 19 maja 2019

Noc Muzeów w prezydenckich rezydencjach

  |   Pałac Prezydencki, Belweder oraz Rezydencje w Wiśle i Ciechocinku były otwarte od 19.00 do 01.00 Goście zaczynali swoją wycieczkę od obejrzenia historycznego okrągłego stołu Oglądali także makiety Pałacu Prezydenckiego: wykonaną techniką druku 3D oraz tradycyjną techniką Do dyspozycji odwiedzających była Sala Orderu Orła Białego Do dyspozycji odwiedzających była Sala Orderu Orła Białego Do dyspozycji odwiedzających była Sala Orderu Orła Białego Klatka schodowa prowadzi do Antyszambry Klatka schodowa prowadzi do Antyszambry To pomieszczenie, w którym zwykle goście czekają na spotkanie z Prezydentem. Dla zwiedzających otwarta była również Sala Kolumnowa – największa z sal Pałacu Prezydenckiego Dla zwiedzających otwarta była również Sala Kolumnowa – największa z sal Pałacu Prezydenckiego To tutaj odbywa się większość uroczystości W Sali Obrazowej goście mogli podziwiać wystawę „Oblicza Polski – oblicza Polaków” otwartą w lutym tego roku W Sieni Głównej witani są goście w imieniu Prezydenta RP. Sam Prezydent osobiście wita tylko głowy zagranicznych państw W tym pomieszczeniu wywieszony jest Proporzec Prezydenta RP W tym pomieszczeniu wywieszony jest Proporzec Prezydenta RP Sień Główna prowadzi do Sali Niebieskiej, w której przyjmowane są zagraniczne delegacje Sień Główna prowadzi do Sali Niebieskiej, w której przyjmowane są zagraniczne delegacje Zwiedzający mieli także swój przystanek w Sali Chorągwianej W związku z 75. rocznicą bitwy o Monte Cassino wyeksponowana była Flaga spod Monte Cassino, przekazana Andrzejowi Dudzie przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Nowej Zelandii Dla uczestników Nocy Muzeów otwarty był również Belweder Dla uczestników Nocy Muzeów otwarty był również Belweder Dla uczestników Nocy Muzeów otwarty był również Belweder Dla uczestników Nocy Muzeów otwarty był również Belweder Główną ozdobą Sali Marmurowej jest przedwojenna statua Józefa Piłsudskiego wykonana w marmurze przez Stanisława K. Ostrowskiego Główną ozdobą Sali Marmurowej jest przedwojenna statua Józefa Piłsudskiego wykonana w marmurze przez Stanisława K. Ostrowskiego Dla uczestników Nocy Muzeów otwarty był również Belweder Dla uczestników Nocy Muzeów otwarty był również Belweder Goście zwiedzili także gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, salonik i pokój adiutanta Goście zwiedzili także gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, salonik i pokój adiutanta Goście zwiedzili także gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, salonik i pokój adiutanta Goście zwiedzili także gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, salonik i pokój adiutanta Goście zwiedzili także gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, salonik i pokój adiutanta Łącznie Rezydencje Prezydenta odwiedziło podczas tegorocznej Nocy Muzeów niespełna 3 tys. osób

Pałac Prezydencki, Belweder, Rezydencję Zamek w Wiśle oraz Dworek Prezydenta w Ciechocinku w minioną sobotę odwiedziło niespełna 3000 osób w ramach Nocy Muzeów.

 

 

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów goście mogli zwiedzić m.in. Sale: Chorągwianą, Kolumnową, Obrazową, Orderu Orła Białego, a także obejrzeć obrazy eksponowane w Pałacu w ramach wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków”, otwartej przez Prezydenta Andrzeja Dudę w lutym 2019 roku.

 

W związku z 75. rocznicą Bitwy o Monte Cassino w Pałacu Prezydenckim wyeksponowana była Flaga spod Monte Cassino, przekazana Prezydentowi Andrzejowi Dudzie przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Nowej Zelandii w Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

 

 

 

 

 

W Belwederze na zwiedzających czekały m.in. Sale: Pompejańska, Zielona, Marmurowa, Malinowa, Kominkowa, Lustrzana i Konferencyjna, Sala Księżnej Łowickiej oraz odtworzony Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z salonikiem szachowym i pokojem adiutanta, w których znajduje się wiele autentycznych pamiątek po Marszałku.

 

 

 

 

W ramach akcji Noc Muzeów otwarte były również: Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle oraz Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku.

Poleć znajomemu