Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 26 czerwca 2019

Pożegnanie odchodzących członków Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego

  |   Prezydent pożegnał odchodzących członków Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego Prezydent pożegnał odchodzących członków Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego Prezydent pożegnał odchodzących członków Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego Prezydent pożegnał odchodzących członków Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego Prezydent pożegnał odchodzących członków Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego Prezydent pożegnał odchodzących członków Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w Belwederze z kończącymi kadencję członkami Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego – najważniejszego odznaczenia nadawanego za czyny bojowe w czasie pokoju. 

 

Kapitułę Orderu Krzyża Wojskowego tworzą Kanclerz Orderu oraz pięciu członków Kapituły. Stojącego na czele Kapituły Kanclerza Orderu oraz członków Kapituły powołuje Prezydent spośród Kawalerów Orderu Krzyża Wojskowego na okres pięciu lat.

 

Obecnie w Kapitule Orderu Krzyża Wojskowego zasiada Kanclerz Orderu gen. dyw. Andrzej Marek Reudowicz, powołany 21 lutego 2017 r., Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego od dnia 5 maja 2011 r.

W 2019 r. kadencję kończą Członkowie Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego:

  • mł. chor. rez. Zbigniew Siekierski - Zastępca Kanclerza Orderu, powołany 1 kwietnia 2014 r.; Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego od dnia 8 maja 2007 r.
  • płk Adam Wiak - Sekretarz Kapituły, powołany 1 kwietnia 2014 r.; Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego od 8 maja 2007 r.
  • mjr rez. Adam Zbigniew Kowal - członek Kapituły, powołany 1 kwietnia 2014 r.; Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego od dnia 11 listopada 2006 r.
  • kpt. Tomasz Paweł Nowicki - członek Kapituły, powołany 1 kwietnia 2014 r.; Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego od dnia 8 maja 2007 r.
  • mł. chor. rez.  Łukasz Paweł Sikora - członek Kapituły, powołany 1 kwietnia 2014 r.; Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego od dnia 11 listopada 2006 r.

Prezydent Andrzej Duda wręczył uczestniczącym w spotkaniu członkom Kapituły listy z podziękowaniem za ich pracę w kadencji 2014-2019; przekazał im także pamiątkowe ryngrafy.

 

W spotkaniu uczestniczył szef BBN minister Paweł Soloch, Sekretarz Stanu w KPRP minister Andrzej Dera oraz Kanclerz Orderu Krzyża Wojskowego gen. dywizji Andrzej Reudowicz.

 

Ustanowiony w 2006 r. z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Order Krzyża Wojskowego jest nagrodą za wybitne czyny bojowe połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa w czasie pokoju. Do dziś Orderem zostało odznaczonych ponad 130 żołnierzy.


 

Poleć znajomemu