Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 3 lipca 2019

Andrzej Duda: W walce ze zmianami klimatu nie jesteśmy bezbronni [PL/ENG]

  |   Prezydent Andrzej Duda wziął udział w otwarciu konferencji pt. „People and Climate – Solidarity and Just Transition”. Konferencja została zorganizowana w Hotelu Hilton w Warszawie. W konferencji uczestniczyła także minister Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta RP. – Zmiany klimatu to w istocie poważne wyzwanie cywilizacyjne – podkreślał Prezydent. – Jednym z najpoważniejszych dla środowiska naturalnego efektów, jakie one przynoszą są susze – powiedział. Dodał, że w czasie ubiegłego lata klęska suszy dotknęła w Polsce ok. 130 tys. gospodarstw rolnych i zniszczyła 3,5 mln hektarów upraw. Andrzej Duda wskazywał, że straty szacowane były na ok. 830 mln euro czyli 3,6 mld złotych. – W walce ze zmianami klimatu nie jesteśmy jednak bezbronni – przekonywał Prezydent.

Ostatnie upalne dni w Polsce i całej Europie w sposób jednoznaczny pokazują nam, że anomalie pogodowe to coraz częstsze zjawisko, a zmiany klimatu to w istocie poważne wyzwanie cywilizacyjne – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji „People and Climate – Solidarity and Just Transition”.  CAŁE WYSTĄPIENIE >>>

 

ENGLISH VERSION>>

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystego otwarcia Szczytu Klimatycznego oraz Szczytu Liderów COP24 [PL/ENG] Wystąpienie Prezydenta RP podczas sesji poświęconej deklaracji „Just Transition” [PL/ENG] Konferencja klimatyczna COP24 zakończona sukcesem Prezydent przekonywał, że w walce ze zmianami klimatu nie jesteśmy bezbronni. Wskazywał na konieczność rozwoju takich źródeł energii, które zagwarantują bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo dostaw oraz zminimalizują negatywne skutki zmieniającego się klimatu. Ocenił ponadto, że neutralność klimatyczną powinniśmy rozumieć w kategoriach bilansowania emisji i pochłaniania dwutlenku węgla, a nie postępującej za wszelką cenę dekarbonizacji bez oglądania się na skutki.

 

Dodał także, że walka ze zmianami klimatu i idea solidarnej, sprawiedliwej transformacji nie może odbywać się kosztem marginalizacji i wykluczenia, a podejmując działania powinniśmy kierować się też indywidualną specyfiką danego państwa czy regionu, włączając okoliczności surowcowe.

 

Andrzej Duda podkreślał, że katowicki COP24 w grudniu ubiegłego roku uznać należy za kolejny niezwykle ważny etap na walce ze zmianami klimatu. Przypomniał, że przyjęto tzw. „Katowice Rulebook” – swoistą instrukcję obsługi mówiącą w jaki sposób założenia porozumienia paryskiego wprowadzić w życie oraz „Deklarację Śląską na rzecz sprawiedliwości i sprawiedliwej transformacji”. 

Poleć znajomemu