Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 8 marca 2016

Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim

  |   Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim Pokaz specjalny filmu „Stella” w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wzięli we wtorek wieczorem udział w specjalnym pokazie filmu „Stella” z udziałem Stelli Zylbersztajn-Tzur.

 

- Jesteśmy z żoną zaszczyceni, że możemy Panią gościć – zwrócił się prezydent do obecnej w Pałacu Prezydenckim bohaterki filmu. Przyznał, że jest zafascynowany tym, w jak prosty i piękny sposób pani Stella mówi o normalnym, ludzkim odruchu dobra, który przesądza o istocie człowieczeństwa.

 

- Najtrudniej jest nieść dobro wtedy, gdy grozi to utratą życia, to pokazuje człowieczeństwo posunięte do najwyższej możliwej miary – mówił Andrzej Duda. – Być gotowym oddać życie za przyjaciół czy sąsiadów swoich to najwyższa forma przyjaźni, miłości bliźniego. Ale wielką formą tej miłości jest także dostrzeganie bliźniego na co dzień, jego potrzeb i problemów – zaznaczył.

 

Prezydent dodał, że czasami trzeba umieć uruchomić w ludziach dobro, trzeba dać mu impuls. - Pani Stella jest osobą niezwykłą, to dobro z niej emanuje. Dziękuję za to wszystko, co Pani robi, za to wielkie świadectwo – podkreślił Andrzej Duda.

 

Prezydent podziękował też reżyserowi Maciejowi Pawlickiemu za to, że powstał ten film. Jak zapowiedział minister Wojciech Kolarski, film będzie miał swoją premierę w telewizji publicznej 17 marca br., w dniu otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

 

Dokument w reżyserii Macieja Pawlickiego opowiada historię Stelli Zylbersztajn-Tzur z Hajfy, która zawdzięcza ocalenie od Holocaustu kilkudziesięciu Polakom z Łosic oraz pobliskich wsi. Dziewięćdziesięcioletnia dziś Stella doprowadziła do przyznania swym wybawicielom 23 medali Yad Vashem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. 

 

Mimo zaawansowanego wieku Stella Zylbersztajn-Tzur opiekuje się narkomanami, bezdomnymi i chorymi. Działa w organizacji „Kobiety w czerni” jednoczącej kobiety izraelskie i palestyńskie przeciwko wojnie. Pomaga potrzebującym bez względu na narodowość, religię czy rasę.

 

Film otrzymał w ubiegłym roku nagrodę im. Janusza Krupskiego na Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni oraz nagrodę na Festiwalu „Kino z Duszą”. Zobacz także: List prezydenta na otwarciu VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni

 

 

Poleć znajomemu