Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 15 sierpnia 2019

Obchody Święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich

Defilada „Silni w sojuszach”, 3 maja 2019 r.

W tym roku – Roku Powstań Śląskich – główne obchody Święta Wojska Polskiego oraz defilada odbędą się w Katowicach

– zapowiedział Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Śląska 8 lipca b.r. Podkreślił, że decyzja została podjęta ze względu na niezwykle doniosłe znaczenie powstań śląskich dla historii Polski.

 

W ramach obchodów tej rocznicy, Andrzej Duda m.in. przyjmie defiladę „Wierni Polsce”, a także weźmie udział w XI uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

 

  • Uroczystości z udziałem Prezydenta rozpoczną się o 10.30 w Kościele Garnizonowym pw. św. Kazimierza Królewicza, gdzie Prezydent weźmie udział w mszy św. w intencji ojczyzny. Następnie w Parku Powstań Śląskich Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem poświęconym powstańcom. 
  • W południe Zwierzchnik Sił Zbrojnych wręczy nominacje generalskie i odznaczenia. Uroczystość odbędzie się na placu Bolesława Chrobrego.
  • Defilada „Wierni Polsce”, będąca częścią obchodów Święta Wojska Polskiego w 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich, rozpocznie się o 13.40 na ul. Bagiennej w Katowicach. Przejedzie następnie al. W. Roździeńskiego, przez Rondo gen. J. Ziętka, al. W. Korfantego w stronę Ronda Pętli Słonecznej.
    W przemarszu weźmie udział 2600 żołnierzy i 185 jednostek sprzętu wojskowego. Nad miastem przeleci zaś 60 statków powietrznych. Oprócz żołnierzy Wojska Polskiego i armii sojuszniczych, do udziału w defiladzie zostali zaproszeni także śląscy górnicy.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM>>

 

  • Piątkowe uroczystości z udziałem Prezydenta rozpoczną się o godz. 12.35 na Cmentarzu rzymskokatolickim Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie Andrzej Duda złoży wieńce na grobach śp. Wojciecha Korfantego, śp. Józefa Rymera i śp. Konstantego Wolnego.
  • Następnie Prezydent uda się do Gmachu Sejmu Śląskiego – tam o godz. 13.00 zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca 100-lecie Powstań Śląskich, a o 13.20 rozpocznie się XI uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, podczas której Andrzej Duda wygłosi przemówienie.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM>>

 

Poleć znajomemu