przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 23 sierpnia 2019

Wystawa „Ściany totalitaryzmów. Polska 1939-1945”

  |   Prezydent Andrzej Duda podczas zwiedzania wystawy IPN na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Ekspozycja prezentowana jest w dwóch konfiguracjach przestrzennych: jedna ściana poświęcona jest okupacji niemieckiej, druga – sowieckiej. Na obu blokach z fotografiami przedstawione są dramatyczne losy polskich rodzin walczących o wolność z dwoma okupantami. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi obcokrajowców na polskie doświadczenia II wojny św. i przedstawienie polskiej perspektywy. Dlatego opisy fotografii i cytaty przedstawiono w czterech językach. Prezydent: II wojna światowa rozpoczęła się od hitlerowsko-sowieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku, a nie w 1941 r., jak sugerują niektórzy.

– Dziś jest, niestety, wielu takich, którzy próbują fałszować historię. Zgłaszają sugestie, że tak naprawdę II wojna światowa rozpoczęła się w 1941 roku. Nie – wojna się rozpoczęła od hitlerowsko-sowieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku na podstawie ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow – przypomniał Prezydent RP po obejrzeniu wystawy „Ściany totalitaryzmów. Polska 1939-1945”  („Between the Walls. Poland under totalitarian regimes 1939–1945”) na warszawskim placu J. Piłsudskiego. 


Ekspozycja Instytutu Pamięci Narodowej powstała w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Prezentowana jest w dwóch konfiguracjach przestrzennych: jedna ściana poświęcona jest okupacji niemieckiej, druga – okupacji sowieckiej. Na obu przedstawione są dramatyczne losy polskich rodzin walczących o wolność z najeźdźcami. 

 

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi obcokrajowców na polskie doświadczenia II wojny światowej i przedstawienie polskiej perspektywy. Dlatego opisy fotografii i cytaty podano nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, rosyjskim i niemieckim.

 

Ekspozycja (objęta przez Prezydenta RP honorowym patronatem) będzie prezentowana na pl. Piłsudskiego do końca września br. 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.