Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 17 września 2019

80. rocznica ataku sowieckiej Rosji na Polskę. Hołd poległym i pomordowanym

  |   Prezydent RP złożył wieniec przy budynku b. Sowieckiego Trybunału Wojennego, prokuratury i NKWD na warszawskiej Pradze Znajduje się tam tablica poświęcona Bezimiennym Żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, zamordowanych przez NKWD Prezydent oddał hołd zamordowanym przez NKWD w latach 1944-1945 Prezydent oddał hołd zamordowanym przez NKWD w latach 1944-1945 – Wierzę, że to, co stało się we wrześniu 1939 roku, nigdy w naszej historii już się nie powtórzy, że będziemy budowali bezpieczne, silne państwo – powiedział Andrzej Duda – To są tragiczne daty w naszej historii, ale to są też takie daty, o których powinniśmy pamiętać przez wszystkie następne pokolenia i wyciągać wnioski, szukając sojuszników – mówił Prezydent RP i harcerze Okolicznościowa iluminacja w 80. rocznicą ataku sowieckiej Rosji na Polskę Okolicznościowa iluminacja w 80. rocznicą ataku sowieckiej Rosji na Polskę

Przy budynku b. Sowieckiego Trybunału Wojennego, prokuratury i NKWD na warszawskiej Pradze Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą Bezimiennych Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, zamordowanych przez NKWD.

 

Zobacz także: List Prezydenta w 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę Uroczystości przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie – Wierzę, że to, co stało się we wrześniu 1939 roku, nigdy w naszej historii już się nie powtórzy, że będziemy budowali bezpieczne, silne państwo – powiedział Andrzej Duda.


Jak podkreślił, należy szukać takich sojuszników, „którzy są poważni, odpowiedzialni, którzy nam sprzyjają i którzy są godni zaufania”. – Mam nadzieję, że dzisiaj takich sojuszników mamy – dodał.

 

 

 

Wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja. 

 

________________________________________

 

17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

Poleć znajomemu