Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 16 października 2019

Prezydent na prezentacji ekspozycji głównej Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

  |   Andrzej Duda wziął udział w prezentacji ekspozycji głównej Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Uroczystość odbyła się w 41. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Prezydent zaznaczył, że Jan Paweł II i Prymas Wyszyński prezentowali świat wartości, który pozwolił nam przetrwać najtrudniejsze momenty naszej historii. Uroczystość została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Ekspozycja mieści się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej, na wysokości 26 metrów. Opowiada historię dwóch patronów muzeum – Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego – na tle stulecia, w którym żyli. Oficjalne otwarcie ekspozycji dla szerszej publiczności przewidziane jest na grudzień 2019 roku.

„Solidarność” zrodziła się z pewności, że jesteśmy w przewadze, a ta pewność powstała w dużej mierze dzięki Janowi Pawłowi II – mówił Prezydent Andrzej Duda, który w 41. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową uczestniczył w uroczystej prezentacji ekspozycji głównej Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II  i Prymasa Wyszyńskiego. WYSTĄPIENIE PREZYDENTA >> 

 


Prezydent podkreślał, że Polacy w dniach wyboru Wojtyły na papieża zorientowali się, że „nie jest to nic odosobnionego, jeżeli ktoś pragnie wolności, chce się modlić, czuje ducha, którego właśnie Jan Paweł II tchnął”.

 

Zaznaczył też, że Muzeum Jana Pawła II  i Prymasa Wyszyńskiego jest „bardzo ważnym miejscem dla naszej przyszłości”, ponieważ – jak wyjaśniał Prezydent – dla wszystkich, którzy żyli w latach 80., 90., obcowanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II było czymś naturalnym.

 

– Dzisiaj to już jest historia. Przychodzą następne pokolenia, które muszą zobaczyć, co znaczą te postaci, w szczególności św. Jan Paweł II, który – nie mam żadnej wątpliwości – był najważniejszym dla świata Polakiem w historii – podkreślił Andrzej Duda.

 

 

Zobacz także: Uroczystości z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża

 

Uroczystość w Świątyni Opatrzności Bożej została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Poleć znajomemu