Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 19 października 2019

35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

  |   Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych ustanowiony w rocznicę zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki Złożenie wieńca na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w przeddzień 35. rocznicy męczeńskiej śmierci Księdza Złożenie wieńca na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w przeddzień 35. rocznicy męczeńskiej śmierci Księdza Złożenie wieńca na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w przeddzień 35. rocznicy męczeńskiej śmierci Księdza Złożenie wieńca na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w przeddzień 35. rocznicy męczeńskiej śmierci Księdza Wypowiedź Prezydenta dla dziennikarzy Wypowiedź Prezydenta dla dziennikarzy

Prezydent Andrzej Duda złożył przed kościołem pw. Św. Stanisława Kostki w Warszawie wieniec na grobie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w przeddzień 35. rocznicy męczeńskiej śmierci Księdza.

 

Zobacz także: Lekcja RP „Duchowni Niezłomni” – Szedł swoją duszpasterską drogą, drogą duszpasterstwa robotników, drogą krzepienia serc, wspierania, budowania wiary przede wszystkim w Boga, ale także wiary w to, że dobro prędzej czy później zwycięży, że musi nadejść wolność, że Polska będzie wolna. Wspierał w tej wierze robotników, wspierał ludzi pracy, wspierał Solidarność wtedy rozbitą, ale walczącą w podziemiu. I za tę wiarę i za tę swoją postawę oddał życie, został zamordowany 19 października 1984 r., 35 lat temu – mówił Andrzej Duda.

 

 

Prezydent przywołał słowa papieża Jana Pawła II po śmierci ks. Jerzego: Niech z tej śmierci wyrośnie dobro. – To dobro zwyciężyło zło. Przyszedł rok 1989, przyszła wolna Polska. I dzisiaj mamy Polskę – po 30 latach od 1989 r. – wolną, niepodległą, suwerenną, która możemy budować, wspierać. To jest właśnie efekt tego wielkiego dzieła. Jestem przekonany, że ks. Jerzy Popiełuszko i inni księża, którzy zginęli, patrzą dzisiaj na Rzeczpospolitą z nieba i sprzyjają nam, wspierają nas w tym wielkim dziele budowania coraz piękniejszej nowej Polski. Tej odnowionej, odrodzonej, suwerennej, niepodległej dzisiaj w Sojuszu Północnoatlantyckim, w Unii Europejskiej. Modlą się na pewno za tę Polskę, a my się też za nią modlimy, ludzie wierzący za ich wstawiennictwem – powiedział.

 

Podziękował wszystkim, którzy czczą pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki i innych, którzy oddali życie za Polskę.

 

Prezydentowi towarzyszyła Małżonka Agata Kornhauser-Duda.

 

 

 

Iluminacja upamiętniająca Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych ustanowiony w rocznicę zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

_________________________________________

 

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 roku w Okopach koło Suchowoli. W sierpniu 1980 roku został kapelanem „Solidarności” . W latach 1982-1984 w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odprawiał Msze św. za Ojczyznę, podczas których wygłaszał słynne kazania. Ks. Popiełuszko często przypominał słowa św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj”. Z powodu działalności religijno-patriotycznej 19 października 1984 roku ks. Popiełuszko został uprowadzony, a następnie bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu MSW.

 

Dokładnie 25 lat później, 19 października 2009 roku, Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie ks. Jerzego Popiełuszkę Orderem Orła Białego.

 

6 czerwca 2010 roku papież Benedykt XVI ogłosił ks. Jerzego błogosławionym.

Poleć znajomemu