Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 31 października 2019

75. rocznica przypłynięcia polskich sierot do Nowej Zelandii

Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

31 października 1944 roku do portu w Wellington zawinął statek, na pokładzie którego znajdowało się ponad 730 polskich dzieci, w większości osieroconych po deportacji w głąb ZSRR. Pomoc zaoferował nowozelandzki rząd, który przygotował im schronienie nieopodal miasteczka Pahiatua.

 

Zobacz także: Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami Polskich Dzieci z Pahiatua [PL/ENG] Odznaczenia dla Dzieci Polskich z Pahiatua Obóz pod Pahiatua funkcjonował do 1949 roku. Po jego zamknięciu dzieci wysyłano do szkół z internatem. Większość z nich została w Nowej Zelandii na stałe, część wróciła do Polski lub wyjechała do innych krajów.

 

Podczas zeszłorocznej wizyty na Antypodach Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polskich Dzieci z Pahiatua.

 

Wystawiliście piękne świadectwo Polsce w Nowej Zelandii; dziękuję, że przechowaliście Polskę w sercach przez tyle dziesięcioleci - mówił Prezydent Andrzej Duda w Wellington.

 

Od dziś na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można poznać historię tułaczych dzieci, oglądając plenerową wystawę im poświęconą. W otwarciu ekspozycji, która została przygotowana pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP, wziął udział minister Wojciech Kolarski. 

 

Poleć znajomemu