przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 31 października 2019

75. rocznica przypłynięcia polskich sierot do Nowej Zelandii

Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

31 października 1944 roku do portu w Wellington zawinął statek, na pokładzie którego znajdowało się ponad 730 polskich dzieci, w większości osieroconych po deportacji w głąb ZSRR. Pomoc zaoferował nowozelandzki rząd, który przygotował im schronienie nieopodal miasteczka Pahiatua.

 

Zobacz także: Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami Polskich Dzieci z Pahiatua [PL/ENG] Odznaczenia dla Dzieci Polskich z Pahiatua Obóz pod Pahiatua funkcjonował do 1949 roku. Po jego zamknięciu dzieci wysyłano do szkół z internatem. Większość z nich została w Nowej Zelandii na stałe, część wróciła do Polski lub wyjechała do innych krajów.

 

Podczas zeszłorocznej wizyty na Antypodach Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polskich Dzieci z Pahiatua.

 

Wystawiliście piękne świadectwo Polsce w Nowej Zelandii; dziękuję, że przechowaliście Polskę w sercach przez tyle dziesięcioleci - mówił Prezydent Andrzej Duda w Wellington.

 

Od dziś na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można poznać historię tułaczych dzieci, oglądając plenerową wystawę im poświęconą. W otwarciu ekspozycji, która została przygotowana pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP, wziął udział minister Wojciech Kolarski. 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.