Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 1 listopada 2019

Zmarła historyk sztuki Izabella Galicka

Uroczyste uhonorowanie Izabelli Galickiej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości 23 października 2019 r.

Historyk sztuki, odkrywczyni „Ekstazy św. Franciszka” El Greca w Kosowie Lackim, odznaczona w październiku Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości dr Izabella Galicka zmarła w piątek. Miała 88 lat.
 

Całe swoje życie zawodowe i wiele osobistego poświęciła trosce o polską sztukę. Przyczyniła się do odnalezienia i uratowania obrazu El Greca „Ekstaza św. Franciszka”. Wielka Dama i Wielka Patriotka. RIP – napisał Prezydent Andrzej Duda w jednym z serwisów społecznościowych.
 

 

Zobacz także: Osoby zasłużone dla kultury odznaczone przez Prezydenta Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej, a następnie przez wiele lat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (PAN) jako inwentaryzator i redaktor Katalogu Zabytków Sztuki dawnego województwa warszawskiego. Autorka wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki. Wykładała historię sztuki w Europejskiej Akademii Sztuk. Za odkrycie obrazu El Greca Izabella Galicka i Hanna Sygietyńską otrzymały z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyże Oficerskie Odrodzenia Polski.

 

W październiku tego roku została odznaczona przez Prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. (PAP)

Poleć znajomemu