Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 11 listopada 2019

11 listopada otwarty m.in. Belweder

  |   Pałac Prezydencki I Zwiedzający w Sali Orderu Orła Białego Pałac Prezydencki I Zwiedzający w Sali Orderu Orła Białego Pałac Prezydencki I Zwiedzający w Sali Orderu Orła Białego Pałac Prezydencki I Zwiedzający w Sali Orderu Orła Białego Pałac Prezydencki I Wpisy do Księgi powstałej z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Pałac Prezydencki I Wpisy do Księgi powstałej z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Pałac Prezydencki I Wpisy do Księgi powstałej z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Pałac Prezydencki I Zwiedzający w Sali Orderu Orła Białego Pałac Prezydencki I Zwiedzający w Sali Orderu Orła Białego Belweder Zwiedzający w Belwederze Zwiedzający w Belwederze Zwiedzający w Belwederze Zwiedzający w Belwederze Zwiedzający w Belwederze Zwiedzający w Belwederze Zwiedzający w Belwederze Zwiedzający w Belwederze Zwiedzający w Belwederze Zwiedzający w Belwederze Zwiedzający w Belwederze Zwiedzający w Belwederze Zwiedzający w Belwederze Prezydent RP podczas uroczystego otwarcia Sali Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim, wrzesień 2018

11 listopada, z okazji Narodowego Święta Niepodległości otwarte były dla zwiedzających: Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim, sale reprezentacyjne w Rezydencji Prezydenta RP Belweder oraz Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku.

 

Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim została uroczyście otwarta przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę 12 września 2018 roku. Poświęcona jest najstarszemu i najważniejszemu polskiemu odznaczeniu cywilnemu i wojskowemu, nadawanemu za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej – zarówno w czasie pokoju, jak i podczas wojny – najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych. W Sali – oprócz współczesnych odznak Orderu Orła Białego – zaprezentowane są wybrane insygnia i pamiątki historyczne związane z Drugą Rzecząpospolitą i rządem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, między innymi odznaki Orderu Orła Białego i odznaki Wielkiej Wstęgi Orderu Odrodzenia Polski, noszone przez kolejnych Prezydentów, a także rękopis Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1935 roku, nazywanej konstytucją kwietniową. Ten historyczny dokument należy dziś do najważniejszych pamiątek z okresu Drugiej Rzeczypospolitej.

 

 

Pałac Prezydencki przyłączył się – poprzez udostępnienie zwiedzającym Sali Orderu Orła Białego – do Festiwalu Niepodległa, zorganizowanego na Krakowskim Przedmieściu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
 

 

Goście zwiedzający Belweder mogli obejrzeć m.in. gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, salonik, pokój adiutanta oraz inne sale reprezentacyjne Belwederu, m.in. Marmurową, Malinową, Pompejańską i Kominkową.

 


 

 

W Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku zwiedzający mogli obejrzeć wystawę pt. ,,Niepodległa. Ojcowie Niepodległości”, która została otwarta przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę 22 stycznia 2018 roku. Opowiada ona o wybitnych Polakach – mężach stanu, przywódcach politycznych, społecznych i wojskowych, którzy doprowadzili swoją działalnością do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W dworku zaprezentowano wizerunki m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Józefa Hallera czy Kazimierza Sosnkowskiego.

 

Łącznie obiekty odwiedziło blisko 2000 osób.

Poleć znajomemu