Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 29 listopada 2019

Sztandar 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich przekazany Muzeum WP

  |   Uroczystość przekazania sztandaru wojskowego 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich do Muzeum Wojska Polskiego 4. Pułk Ułanów Zaniemeńskich stacjonował w garnizonie Wilno. Wsławił się bohaterstwem w wojnie z bolszewikami, a potem w wojnie obronnej. Jednym z oficerów pułku był por. Zygmunt Szendzielarz, późniejszy „Łupaszka” Sztandar, odnaleziony po 80 latach, jest dziś mocno zniszczony – ma duże ubytki tkaniny i haftów i wymaga gruntownej konserwacji Prezydent RP: To ważna chwila dla tradycji polskiego oręża

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda wziął udział w uroczystym przekazaniu do Muzeum Wojska Polskiego sztandaru wojskowego 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich – oddziału kawaleryjskiego WP. – To ważna chwila dla tradycji polskiego oręża – podkreślił Andrzej Duda. CAŁE WYSTĄPIENIE>>


4. Pułk Ułanów Zaniemeńskich stacjonował w garnizonie Wilno. Wsławił się bohaterstwem w wojnie z bolszewikami, a potem w wojnie obronnej. Był to jedyny pułk ułański w II RP o tak brzmiącej nazwie, nawiązującej do dziewiętnastowiecznej tradycji. Jednym z oficerów pułku był por. Zygmunt Szendzielarz, późniejszy „Łupaszka”.
 

 

Sztandar, ufundowany przez mieszkańców miejscowości Ejszyszki ziemi lidzkiej i społeczeństwo ziemi mińskiej w 1920 r. w czasie działań wojennych, wręczył pułkowi 19 kwietnia 1922 r. w Wilnie Marszałek Józef Piłsudski. 
 

Odnaleziony po osiemdziesięciu latach, dzięki staraniom Fundacji Wolność i Demokracja, sztandar jest dziś mocno zniszczony – ma duże ubytki tkaniny i haftów i wymaga gruntownej konserwacji. Próbki tkaniny wysłane zostały do badania mikrobiologicznego, które oceni rzeczywisty stan zachowania i wytyczy drogę działań konserwatorskich. 

Poleć znajomemu