Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 27 stycznia 2020

Spotkanie Prezydentów Polski i Ukrainy [PL/ENG]

  |   Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta Ukrainy Oświadczenia dla mediów Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Oświadczenia dla mediów Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Oświadczenia dla mediów Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Oświadczenia dla mediów Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

Zaproponowałem Prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, żebyśmy wspólnie uczcili pamięć żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 r. walczyli z nawałą bolszewicką – powiedział Andrzej Duda na wspólnej konferencji z Prezydentem Ukrainy. Politycy spotkali się w Oświęcimiu przed głównymi uroczystościami z okazji 75-lecia wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Zobacz także: Wypowiedź dla mediów po spotkaniu z Prezydentem Ukrainy Andrzej Duda wyraził także zadowolenie z rozmów dotyczących kwestii historycznych. – Cieszę się, że wiele elementów historycznych, które były w impasie do tej pory, teraz spokojnie i konsekwentnie jest przełamywanych. Podziękowałem panu Prezydentowi za przychylność wobec działań ekshumacyjnych, dzięki którym będzie możliwe upamiętnienie poległych polskich żołnierzy we Lwowie i w innych miejscach – zaznaczył.

 

Prezydent Duda przekazał, że jednym z tematów rozmów była sytuacja na Ukrainie – w szczególności na obszarze okręgów Donieckiego, Ługańskiego i okupowanego Krymu – oraz relacje z Rosją.

 

– Mówiłem panu Prezydentowi, że dla nas, dla Polski sprawa jest jednoznaczna. Żądamy przywrócenia prymatu prawa międzynarodowego w tym zakresie, zaprzestania naruszania norm tego prawa, powrotu do pełnej integralności terytorialnej Ukrainy. To jest nasza jednoznaczna postawa i Ukraina zawsze może na naszą jednoznaczną postawę liczyć – powiedział Andrzej Duda.

 

 

Poleć znajomemu