Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 11 lutego 2020

106. urodziny płk. Kazimierza Klimczaka (ps. Szron)

  |   Muzeum Wojska Polskiego | Spotkanie z płk. Kazimierzem Klimczakiem, najstarszym żyjącym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, tuż przed jego 106. urodzinami Muzeum Wojska Polskiego | Spotkanie z płk. Kazimierzem Klimczakiem, najstarszym żyjącym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, tuż przed jego 106. urodzinami Muzeum Wojska Polskiego | Spotkanie z płk. Kazimierzem Klimczakiem, najstarszym żyjącym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, tuż przed jego 106. urodzinami Muzeum Wojska Polskiego | Prezydent Andrzej Duda uhonorował płk. Kazimierza Klimczaka Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości Muzeum Wojska Polskiego | Spotkanie z płk. Kazimierzem Klimczakiem, najstarszym żyjącym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, tuż przed jego 106. urodzinami Muzeum Wojska Polskiego | Płk Kazimierz Klimczak, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski Muzeum Wojska Polskiego | Muzeum Wojska Polskiego | Spotkanie z płk. Kazimierzem Klimczakiem, najstarszym żyjącym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, tuż przed jego 106. urodzinami

Z okazji zbliżających się 106. urodzin powstańca płk. Kazimierza Klimczaka (ps. Szron) Prezydent Andrzej Duda wziął udział w urodzinowej uroczystości zorganizowanej dla solenizanta przez MON w Muzeum Wojska Polskiego. – Życzę, aby Pan był jeszcze długo, długo z nami. Dwieście lat, Panie Pułkowniku! – powiedział Andrzej Duda.


 

Podczas spotkania Prezydent odznaczył płk. Klimczaka Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. – Jak sam Pan powiedział: nie walczył dla siebie, a dla przyszłych pokoleń. Kiedy popatrzymy na naszą historię i na to, że dla Pana Pułkownika dopiero, dla nas aż, od trzydziestu lat Polska jest prawdziwie wolna, suwerenna, niepodległa, to rzeczywiście te słowa mają w sobie głęboką prawdę – zaznaczył Andrzej Duda. 

CAŁE WYSTĄPIENIE >>>

 

Odczytano też apel solenizanta do młodych, w którym płk Klimczak podkreślił: „Pamiętajcie, że wolność nie jest dana raz na zawsze”.

 


 

Kazimierz Klimczak służył w polskiej armii od 1936 r. Po ukończeniu szkoły podoficerów instruktorów i rozpoczął służbę w 67. Pułku Piechoty w Brodnicy. W jego szeregach brał udział w walkach Armii „Pomorze” w czasie kampanii wrześniowej. Uczestniczył w bitwie nad Bzurą. W 1939 r. został ciężko ranny w okolicach Grudziądza i trafił do Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie. Już jako inwalida wojenny, nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w stopniu sierżanta w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej. Jest dziś najstarszym żyjącym uczestnikiem powstania. 106 lat skończy w najbliższą sobotę. 

Poleć znajomemu