Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 3 marca 2020

Wizyta Prezydenta Republiki Islandii w Polsce [PL/ENG]

  |   Prezydent Andrzej Duda oraz Prezydent Guðni Th. Jóhannesson podczas ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Powitanie Pary Prezydenckiej Republiki Islandii na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Powitanie Pary Prezydenckiej Republiki Islandii na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Andrzej Duda oraz Prezydent Guðni Th. Jóhannesson podczas ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Andrzej Duda oraz Prezydent Guðni Th. Jóhannesson podczas ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Andrzej Duda oraz Prezydent Guðni Th. Jóhannesson podczas ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Andrzej Duda oraz Prezydent Guðni Th. Jóhannesson podczas ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Powitanie Pary Prezydenckiej Republiki Islandii na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Spotkanie Par Prezydenckich Polski i Islandii Spotkanie Par Prezydenckich Polski i Islandii Prezydent Andrzej Duda oraz Prezydent Guðni Th. Jóhannesson Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydentów Polski i Islandii Podpisanie w obecności Prezydentów deklaracji o współpracy w dziedzinie oświaty Podpisanie w obecności Prezydentów deklaracji o współpracy w dziedzinie oświaty Prezydent Andrzej Duda oraz Prezydent Guðni Th. Jóhannesson na spotkaniu z dziennikarzami Prezydent Andrzej Duda oraz Prezydent Guðni Th. Jóhannesson na spotkaniu z dziennikarzami Prezydent Andrzej Duda oraz Prezydent Guðni Th. Jóhannesson na spotkaniu z dziennikarzami Prezydent RP podczas konferencji inaugurującej Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce Prezydent RP podczas konferencji inaugurującej Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce Prezydent Republiki Islandii podczas konferencji inaugurującej Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce Konferencja inaugurująca Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce Obiad wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć Pary Prezydenckiej Islandii Obiad wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć Pary Prezydenckiej Islandii Obiad wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć Pary Prezydenckiej Islandii

Na zaproszenie Prezydenta Andrzeja Dudy Prezydent Islandii Guðni Th. Jóhannesson składa dziś wizytę w Polsce. W obecności Prezydentów podpisano deklarację dotyczącą nauczania języka polskiego w Islandii. Polacy stanowią najliczniejszą mniejszość narodową na wyspie.

ENGLISH VERSION>>

 


 


 

Wizyta rozpoczęła się od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie spotkały się Pary Prezydenckie, potem Prezydenci Andrzej Duda i Guðni Th. Jóhannesson przeprowadzili rozmowy w „cztery oczy”.
 

 

W obecności Prezydentów oraz mediów ministrowie edukacji obu państw podpisali deklarację o współpracy w dziedzinie oświaty. – Cieszę się z tego ogromnie. Ta deklaracja jest bardzo ważna, bo Polacy żyjący w Islandii stanowią największą mniejszość narodową – mówił dziennikarzom Andrzej Duda. CAŁA WYPOWIEDŹ>>

Jak dodał, rozmawiano także o współpracy gospodarczej (Islandia zamawia w polskich stoczniach statki połowowe), sposobach wykorzystania energii geotermalnej, której Polska ma duże zasoby, bezpieczeństwie na wschodniej flance NATO oraz sytuacji na Ukrainie.

 


Po południu Prezydent Duda i Prezydent Jóhannesson wzięli udział w konferencji inaugurującej Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce. – Priorytetem Polski jest łagodzenie zmian w środowisku naturalnym, zmniejszanie emisyjności gospodarki, poprawa jakości powietrza oraz redukcja emisji dwutlenku węgla – mówił Andrzej Duda. 

WYSTĄPIENIE W CAŁOŚCI>>

 

Wieczorem w Pałacu Prezydenckim został wydany uroczysty obiad na cześć gości, podczas którego Prezydenci Polski i Islandii wznieśli  toasty. – Dzisiaj jesteśmy bliskimi sojusznikami i partnerami, którzy stale pogłębiają swoją współpracę na wielu płaszczyznach – podkreślał Andrzej Duda. 

CAŁE WYSTĄPIENIE >>


 

Wizyta islandzkiej Pary Prezydenckiej w Polsce potrwa do czwartku – jutro Guðni Th. Jóhannesson i Eliza Jean Reid udadzą się do Gdańska. 

 

 

Poleć znajomemu