Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 9 marca 2020

Podsumowanie IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie”

Prezydent i Pierwsza Dama odbierają chleb od kobiet w strojach ludowych   |   Pałac Prezydencki | Finał IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” Pałac Prezydencki | Finał IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” Pierwsza Dama: Pomoc niesiona w ramach tej akcji pomoc to wyraz solidarności i wdzięczności wobec naszych Rodaków mieszkających za wschodnią granicą Prezydent: Wszystkie relacje z naszymi rodakami poza granicami mają charakter wspólnototwórczy; mają uświadamiać, że jesteśmy jednym narodem, mamy wspólną tradycję, która jest naszą wielką siłą Pałac Prezydencki | Finał IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” Andrzej Duda: Jeśli ktoś od pokoleń mieszka poza granicami, otoczony obcą kulturą, a cały czas uparcie trwa przy swoim, to pokazuje, jak bardzo to jest głębokie i jak wielka jest siła tej polskości Prezydent: To, że dzisiaj możemy nieść pomoc naszym braciom, którzy cierpią niedostatek, jest dla nas wielką przyjemnością i ogromną satysfakcją Występ zespołu „Bijące Serduszka” ze Złoczowa Pałac Prezydencki | Finał IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” Występ zespołu Łanowiczanie Pałac Prezydencki | Finał IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” Pałac Prezydencki | Finał IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” Pałac Prezydencki | Finał IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” Pałac Prezydencki | Finał IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” Pałac Prezydencki | Finał IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” Pałac Prezydencki | Finał IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” Pałac Prezydencki | Finał IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” Pałac Prezydencki | Finał IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” Pałac Prezydencki | Finał IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” Pałac Prezydencki | Finał IV edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie”

W 2019 roku należące do KPRP Biuro Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą zorganizowało 6 wyjazdów, podczas których przekazano, w imieniu Pary Prezydenckiej, paczki Polakom mieszkającym na Ukrainie, w Mołdawii i Rosji. Dziś w Pałacu Prezydenckim podsumowano IV edycję „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie”.

 

– Ta akcja ma charakter wspólnototwórczy. Ma uświadamiać nam wszystkim, że jesteśmy jedną społecznością, jednym narodem, że mamy wspólną tradycję i ona jest naszą siłą, dzięki której trwamy – powiedział Prezydent Andrzej Duda.

Zobacz także: Pierwsza Dama na Ukrainie: Przyjeżdżamy do Was w ramach wdzięczności za Wasze trwanie w polskości

 

Pierwsza Dama dziękowałam wszystkim, którzy „nie szczędzą wysiłku, czasu oraz środków, by nieść pomoc Rodakom”. – Ta pomoc to wyraz solidarności i wdzięczności wobec naszych Rodaków mieszkających za wschodnią granicą – mówiła.

 

– Kiedyś nam niesiono pomoc. To, że dzisiaj możemy nieść pomoc naszym braciom, którzy cierpią niedostatek, jest dla nas wielką przyjemnością i ogromną satysfakcją. W jakimś sensie traktujemy to jako obowiązek, ale to jest przyjemny obowiązek – dodał Prezydent.
 

WYPOWIEDZI W CAŁOŚCI>>

 

W ciągu czterech lat (2016-2019) przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP odwiedzili w imieniu Pary Prezydenckiej około 60 miejscowości (Ukraina, Mołdawia, Rumunia, Kazachstan, Litwa, Białoruś, Rosja), w których spotkali się z ponad 12 tys. Rodaków. Przy wsparciu darczyńców przekazano łącznie około 30 ton żywności, artykułów sanitarnych, chemii gospodarczej, materiałów edukacyjnych, pomocy dydaktycznych, sprzętu sportowego.

 

 

Akcja wsparcia Polaków zamieszkujących dawne Kresy II Rzeczypospolitej została zapoczątkowana w 2016 r. dzięki zaangażowaniu Polonii mieszkającej na Zachodzie. W kolejnych latach do pomocy włączyły się spółki skarbu państwa, prywatne firmy i indywidualni darczyńcy. Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy zajmuje się stroną organizacyjną przedsięwzięcia, zapewnia m.in. transport darów dla naszych rodaków. 

 

Tradycyjnie wyjazdy są także okazją do odwiedzin w domach osób szczególnie zasłużonych dla pielęgnowania polskości, a które dziś są często ubogie i samotne. Podczas tych spotkań przekazywane są im upominki od Pary Prezydenckiej oraz pomoc rzeczowa, m.in. żywność, odzież, artykuły higieniczne i pierwszej potrzeby, materiały edukacyjne i sprzęt sportowy.

 

 

Poprzednie edycje:

(AW)

 

Poleć znajomemu