Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 18 marca 2020

Telefoniczne rozmowy z Prezydentami na temat sytuacji zw. z pandemią koronawirusa

Prezydent siedzi przy biurku ze słuchawką telefonu w ręku

Prezydent Andrzej Duda odbył rozmowy telefoniczne na temat sytuacji związanej pandemią koronawirusa z przywódcami: Włoch, Niemiec, Ukrainy, Estonii, Węgier, Łotwy i Litwy.

 

W środę Prezydent Duda rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim, przywódcą Ukrainy. Jednym z tematów było współdziałanie Polski i Ukrainy w sytuacji epidemii koronawirusa. Prezydenci uznali, że właściwym jest utworzenie stałego mechanizmu konsultacji ministerialnej między Polską a krajami regionu spoza Unii Europejskiej.


Oprócz tego poruszono kwestię sytuacji na granicy oraz wspomagania tranzytu obywateli obu krajów w powrocie do domu. Przywódcy rozmawiali także o konsekwencjach ekonomicznych pandemii i sposobach zapobiegania negatywnemu wpływowi na gospodarki obu krajów.


Również w środę Prezydent Andrzej Duda rozmawiał na temat walki z epidemią koronawirusa z Prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

 

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Prezydentem Republiki Włoskiej Sergio Mattarellą Prezydent Andrzej Duda przekazał wyrazy solidarności dla narodu włoskiego, który znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa. 

 

Politycy rozmawiali o konkretnych działaniach, jakie powinny być podjęte na poziomie europejskim zarówno jeśli chodzi o bieżącą walkę z chorobą, jak i zaradzenie kryzysowi gospodarczemu, który może być konsekwencją pandemii.


Podkreślili również, że jest to wielki test dla Unii Europejskiej, europejskiej empatii i wzajemnych relacji między narodami.

 

Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek także z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, z którym wymienił się informacjami o stanie epidemicznym w obu krajach i zabezpieczeniu służb medycznych. Prezydenci zgodzili się, że tylko zdecydowane działania władz państwowych mogą wspomagać opanowanie przyrostu zachorowań, a także ustalili, że będą w stałym roboczym kontakcie w sprawie epidemii.

 

Poruszony został temat potencjalnych skutków epidemii dla europejskiej gospodarki. Andrzej Duda zaapelował o umożliwienie przejazdu przez Niemcy Polakom powracającym do domu.

 

O sytuacji w regionie Prezydent RP rozmawiał wcześniej tego dnia również z Prezydent Estonii Kersti KaljulaidPrezydentem Węgier Jánosem Áderem. 
 

W niedzielę na temat sytuacji związanej z pandemią koronawirusa oraz działaniami w celu jej powstrzymywania i walki z jej skutkami Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie także z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą.


Obaj politycy przyznali, że dla obu krajów sytuacja jest poważna i wymaga wielkiej odpowiedzialności, a także i dyscypliny w działaniu. Omówili sytuację na polsko-litewskich przejściach granicznych związaną z wprowadzonymi zakazami przepływu osób, a także zaapelowali o solidarność narodów europejskich w obecnej sytuacji oraz o większą aktywność instytucji Unii Europejskiej.

 

 

Poleć znajomemu